Slovenská amatárska obloha 2024

| aktuality

Slovenská amatárska obloha (SAO) je víkendové stretnutie priaznivcov astronómie a každého komu je blízke pozorovanie nočnej oblohy. Aj tentoraz sa konalo v lokalite Látky – Mláky, ktoré sú svojou nadmorskou výškou 1000 m a tmavou nočnou oblohou skvelou lokalitou na pozorovanie. Organizátorom je Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom v spolupráci so Sekciou pre vzdelávanie a popularizáciu astronómie Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenským zväzom astronómov. Tento rok pripadol termín konania na víkend 25. 10. - 27. 10. 2024.

V piatok sa začali schádzať prví účastníci. Večer začal prezentáciou nafukovacieho modelu Marsu – „MARSMELÓNU“. O tejto planéte nám pútavým spôsobom porozprával RNDr. Stanislav Kaniansky z Hvezdárne v Banskej Bystrici. Nasledujúca časť programu pokračovala vybalením techniky a vlastným pozorovaním oblohy. Tá bola skutočne nádherná. Na západe bolo ešte vidieť kométu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Výnimočný bol aj seeing a ako sa všetci zhodli, na Jupiteri aj Saturne bolo možné pozorovať množstvo detailov. Či sa už pozorovalo Dobsonmi alebo triedrom, obloha až do polnoci ponúkala nádherné divadlo. Po polnoci sa už začala objavovať oblačnosť, ktorá predpovedala vývoj počasia na nasledovný deň.

Sobota začala prednáškou Mgr. Karola Havrilu, PhD. z hvezdárne v Rimavskej Sobote o malých telesách slnečnej sústavy. Mimochodom práve malé telesá slnečnej sústavy boli hlavnou témou tohtoročného SAO. Následne nám ešte porozprával o zaujímavých novinkách z IMC (International Meteor Conference) 2024 konanej tento rok v Kutnej Hore.

Ing. Štefan Kürti vo svojom príspevku predstavil projekt občianskej vedy – astrometriu asteroidov z archívov prehliadok oblohy.

Mgr. Tomáš Dobrovodský z KHaP MH v Žiari nad Hronom hovoril o nadchádzajúcich astronomických udalostiach a predstavil aj najnovšiu astronomickú literatúru,  ktorú si účastníci mohli namieste aj zakúpiť.

Veľmi zaujímavá bola aj prednáška známeho konštruktéra ďalekohľadov Mgr. Milan Kamenického o automatizácií Dobsonovho ďalekohľadu pomocou systému ONE-STEP. Týmto ďalekohľadom sme mali možnosť pozorovať aj minulú noc a vyskúšať si jeho fungovanie v praxi. Konštrukcia ďalekohľadu všetkých zaujala a tak po prednáške v diskusií zaznelo veľa otázok k jeho fungovaniu.

Vzácnym hosťom podujatia bol aj RNDr. Peter Vereš, PhD. z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a Minor Planet Center (MPC). Ten sa pripojil cez video-konferenčný hovor priamo zo Spojených štátov a pútavo nám rozprával o novinkách z MPC a zo sveta blízkozemských asteroidov.

Karol Havrila nám ešte porozprával o najnovšom prírastku k oblastiam, kde by sme radi zachovali kúsok tmavej oblohy – Parku tmavej oblohy Muránska planina.

Po bohatom programe prednášok a vynikajúcej večeri nasledovala ešte praktická časť hľadania asteroidov pod vedením Štefana Kürtiho – „Astrometria asteroidov v praxi“. Do svojich notebookov sme si nainštalovali program Astrometrica. Dozvedeli sme sa, ako s ním pracovať a ako stiahnúť dáta z SDSS (Sloan Digital Sky Survey). Keďže počasie túto noc pozorovaniu neprialo, venovali sme sa celý večer tréningu hľadaniu asteroidov a rozhovormi na astronomické aj neastronomické témy.

Na záver by som citoval z webu SAO: „Pohodová atmosféra, priestor na výmenu skúseností, rady od profesionálov, krásna príroda a nočná obloha ...to je Slovenská Amatérska Obloha“. Už zostáva len tešiť sa na jarnú časť tohoto amatérskeho pozorovateľského stretnutia -  Stredoslovenský Messierov maratón.

František Strýček.

 

účastníci SAO 2024

Časť účastníkov podujatia pred penziónom Kerametal

Mars

Modelu Marsu – „MARSMELÓN“ a RNDr. Stanislav Kaniansky hovoriaci zaujímavé fakty o Marse.

Mars

kométa

Na západe bolo nádherne vidieť kométu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

 

M45

Vychádzajúce Plejády

Ing. Štefan Kürti vo svojom príspevku predstavil projekt občianskej vedy

Ing. Štefan Kürti so svojim príspevkom projekt občianskej vedy

SAO

SAO

SAO

SAO

Prednáška Tomáša Dobrovodského

Mgr. Tomáš Dobrovodský  hovorí o nadchádzajúcich astronomických udalostiach

Prednáška Milana Kamenického

Mgr. Milan Kamenický hovorí o automatizácií Dobsonovho ďalekohľadu

diskusia s M. Kamenickým

Diskusia k dobsonu M. Kamenického

Literatúra

Videohovor s Peterom Verešom

Videohovor s Petrom Verešom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics MPC

Štefan Kürti – „Astrometria asteroidov v praxi“

Štefan Kürti – „Astrometria asteroidov v praxi“

Štefan Kürti – „Astrometria asteroidov v praxi“

Workshop Štefana Kürtiho – „Astrometria asteroidov v praxi“

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.