Jasná kométa Tsuchinshan–ATLAS

| aktuality

Kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) bola objavená 22. februára. 2023 systémom ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) na observatóriu South African Astronomical Observatory v Južnej Afrike, asi 370 km severovýchodne od Kapského Mesta 50 cm Schmidtovým ďalekohľadom (f/2) ako objekt s jasnosťou 18,1 mag. Pôvodný predpoklad bol, že sa jedná o asteroidálny objekt vo vzdialenosti 7,3 au. Už predbežný výpočet dráhy však umožnil stotožniť tento objekt s objektom 18,7 mag pozorovaným 9.januára 2023 na observatóriu Purpurová hora (Tsuchinshan alebo Zijin Shin) východne od čínskeho mesta Nanjing. Podľa konvencie dostala teda kométa oficiálne označenie C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS). Dodatočne sa podarilo tento objekt identifikovať aj na snímkach z observatória Mt. Palomar (ZTF – Zwicky Transient Facility) už z 22. decembra 2022, kde sa potvrdila slabá kometárna aktivita a ďalšie pozorovania boli nájdené z observatória Haleakala na Havajských ostrovoch a Cerro Tololo Inter-American Observatory v Čile. Dráha kométy je teda známa dostatočne presne, no predpovedať jej jasnosť je veľmi problematické, zvlášť o kométy, ktorá sa dostáva do vnútornej Slnečnej sústavy po prvýkrát ( citát – D. Levy: Kométy sú ako mačky: majú chvost a robia si, čo chcú).

Zdá sa však, že pred nami je jedna z najjasnejších komét posledných desaťročí. Niektorí ju prirovnávanú ku kométe C/2020 F3 (NEOWISE) z júla 2020, alebo snáď ešte lepšie k legendárnej kométe C/1995 O1 (Hale-Bopp), ktorá právom získala prívlastok Veľká kométa roku 1997.

Kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) bola 27. septembra 2024 večer v perihéliu (najbližšie k Slnku) vo vzdialenosti len 0,3914 au (58, 6 mil. km), teda bližšie ako planéta Merkúr. Pôvodné predpoklady o jej možno rozpade sa našťastie nepotvrdili. Na prelome septembra a októbra ju bude možné nájsť na rannej, už pomerne svetlej, oblohe asi hodinu pred východom Slnka nízko (~5°) nad východo-juhovýchodným obzorom ako objekt s jasnosťou okolo 2,5 mag. Jej nájdenie nám uľahčí aspoň triéder. V ďalších dňoch sa od Slnka síce vzďaľuje, no jej  vzdialenosť od Zeme sa zmenšuje, jej jasnosť stúpa, no súčasne sa uhlovo približuje k Slnku. Asi do 8. októbra. ju bude možné nájsť ráno začiatkom občianskeho súmraku nízko nad obzorom, potom sa presunie na večernú oblohu a dobre pozorovateľná bude od 10. októbra, aj keď spočiatku len nízko nad západo-juhozápadným obzorom.  Je možné, že kométa bude skutočne dostatočné jasná, možno dosiahne až -3 mag predovšetkým vďaka efektu dopredného rozptylu (podrobnejšie v článku), keďže kométa má výraznú prachovú zložku (tu je predpoveď J. Černého zo SMPH). V maximálnej jasnosti bude kométa 8. – 9. októbra., avšak uhlovo veľmi blízko Slnka (menej ako 5°), v ďalekohľade by však na dostatočne jasnej a priezračnej oblohe mohla byť pozorovateľná dokonca aj počas dňa, podobne ako to bolo u kométy C/2006 P1 (McNaught) v polovici januára 2007.

Najbližšie k Zemi bude 12. októbra. 2024 popoludní (0,4724 au, 70,67 mil. km) a potom nastáva obdobie jej najlepšej pozorovateľnosti aj keď bude slabnúť, no nájdeme ju na stále tmavšej oblohe a uhlovo ďalej od Slnka, aj keď Mesiac bude oblohu presvetľovať. Mesiac bude v splne 18. 10. a potom bude vychádzať stále neskoršie a tak už pozorovanie nebude rušiť. Na prelome posledných októbrových dekád ešte bude viditeľná aj bez ďalekohľadu, no v každom prípade, ak budeme chcieť kométu vidieť čo najlepšie, nájdime si miesto s dobrým obzorom a ďaleko od svetelného znečistenia a odmenou nám bude krásna kométa možno aj s dostatočne dlhým chvostom. V plnej kráse však kométu vychutnáme v triédri či malom ďalekohľade s veľkým zorným poľom alebo na fotografii, kde je možné, že dĺžka jej chvosta dosiahne až 20°. Bez ďalekohľadu by mala byť kométa dobre pozorovateľná asi do 20.októbra a stredne veľkým ďalekohľadom až do polovice decembra, keď bude mať jasnosť okolo 10 mag.

Zaujímavosťou môže byť aj vývoj je chvosta, keď bude pozorovateľný aj anomálny protichvost, ktorý zdanlivo smeruje k Slnku. Výrazný protichvost mala legendárna kométa C/1956 R1 (Arend-Roland) v roku 1957. Peknú animáciu vývoja chvosta kométy Tsuchinshan–ATLAS urobil Nicolas Lefaudeux.

Najkrajšie fotografie kométy C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)  sú zatiaľ z južnej pologuje či južnejších zemepisných šírok, nás to najlepšie ešte len čaká. Určite si to nenechajme ujsť, táto kométa sa k nám už nevráti, jej dráha je mierne hyperbolická.

P. Rapavý

Ďalšie informácie TU a v článku na astro.cz, 

 

Viac obrázkov nájdete na https://spaceweathergallery2.com/index.php?title=comet, prípadne sledujte pravidelne aktualizovanú stránku Minutky z vesmíru P. Horálka.

 

Časť dráhy kométy v Slnečnej sústave s vyznačením jej polohy v čase objavu

 

Kométa len 2 dni po objave (24. 2. 2023)

 

Kométa 28. 9. 2024 (Catellón, Španielsko, C. Labordena)

 

Kométa ráno 27. 9. 2024 s chvostom dlhým vyše 6°, blízko Cerro Paranal (FRAM CTA-S1, objektiv 135 mm+CCD G4-16000, foto M. Mašek).

 

Animácia východu kométy Tsuchinshan–ATLAS nad jazerom Boga vo Viktórii (Austrália) 27. 9. 2024, foto Michael Mattiazzo

 

Dopredný rozptyl u kométy

 

Kométa z 28. 9. 2024 (A. Lopez, Južné Francúzsko)

 

Ilustračné obrázky viditeľnosti kométy (P. Horálek, Stellarium)

Kométa na rannej oblohe 2. - 6. októbra 2024

Kométa na večernej oblohe 11. - 13. októbra 2024

Kométa na nočnej oblohe 12. - 22. októbra 2024

 

Priebeh jasnosti kométy a jej pozorovania ku koncu septembra

Modré a čierne body sú vizuálne a fotometrické CCD pozorovania z COBS alebo MPC. Červená krivka je prepočítavaná každých 6 hodín, zelená krivka znázorňuje efekt dopredného rozptylu. Podrobnejšie na http://astro.vanbuitenen.nl/comet/2023A3)

 

Možný vývoj jasnosti kométy v období jej najlepšej pozorovateľnosti zohľadňujúci dopredný rozptyl podľa Josepha N. Marcusa (autor Thierry Van Driessche)

 

Prehľadové mapky na vyhľadanie kométy (autor Jakub Černý)

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.