Príprava mladých pozorovateľov z Púchova

| aktuality

Púchovský eko-astro klub (PEAK), ktorý sa vo svojom okolí zaoberá vzdelávaním nielen astronómie ale i svetelného znečistenia, poriadal v dňoch 31.10. - 2.11. 2024 akciu s názvom “príprava mladých pozorovateľov.” Ako názov hovorí, cieľom tejto víkendovky bolo našim mladým zverencom zopakovať po perzeidovej expedícií všetko o pozorovaní meteorov a s ním potrebné znalosti.
Stretli sme sa v obci Lednica obklopenou zrúcaninou hradu a nádhernou prírodou. V tomto pokľudnom jeseňou skrášlenom prostredí sme otvorili sústredenie prednáškou od Pavla Habudu, ktorý sa k nám pripojil online z Prahy a porozprával o holografickom vesmíre. Bol to trochu náročnejší začiatok, po ktorom nasledovalo precvičovanie v starom dobrom stelláriu. Bohužiaľ nám v ten večer oblaky nepriali a z pozorovania nebolo nič.

 



Ďalší deň sme sa potrápili so slepými mapami pod vedením Nikolety Martinákovej, ktorá bola zároveň našou astro-kuchárkou. Vypočuli sme si prednášky od Juraja Štefinu, študenta Spojenej školy svätého Jána Bosca v Novej Dubnici o populačnom indexe. Jurko nám tak pripomenul základnú problematiku zenitovej hodinovej frekvencie a na konci mal pre nás dokonca pripravených pár príkladov, aby mal istotu že ho všetci pozorne počúvali. Niet divu za takýto jeho nápad, keď je Jurko dlhodobo mentorovaný Pavlom Habudom v oblasti fyziky a jej výpočtov.



Druhým prednášajúcim bola Hanka Partelová, tá nám zase predostrela “úvod do kvantovej fyziky” výborným nenáročným spôsobom. Toto mladé dievča je neskutočnou inšpiráciou pre nás všetkých svojou zapálenosťou pre vedu. Už teraz táto študentka Biligválneho slovensko-španielskeho gymnázia v Novom meste nad Váhom spolupracuje so SOSA a je súčasťou medzinárodného výskumného tímu LASAR, ktorý sa zaoberá opravovaním družíc použitím laseru.

Toľko výdatných informácií chcelo menšiu pauzu, po ktorej predseda PEAKu, Marián Rečičár, vytiahol obľúbenú prednáškovú tému “meteory.” Tématika rozhodne najbližšia tomuto stretnutiu nás dokonale pripravila na nasledovné vizuálne pozorovanie pod vedením Pavla Habudu, ktorému sa po menších komplikáciách podarilo docestovať. Ani nízke teploty nás neodradili od cesty na tmavú lúku za dedinkou, kde nás nerušilo toľké svetlo pouličných lámp. Počasie bolo neúprosné hlavne svojou vlhkosťou, no i napriek tomu sme stihli aspoň interval o čase približne 1,5 hodiny za dozvuku utíchajúcich orioníd. Bol to bod programu, ktorý sme veľmi chceli stihnúť a sme radi že sa to predsa podarilo. Nehovoriac o tom, že doma v teple nás čakali chutné palacinky od hosťujúcej Kristíny Štefinovej.


astrofoto: Rastislav Hollý

V posledný deň mimo intenzívnych nácvikov oblohy, malo premiéru aj domáce planetárium - kombinácia dataprojektoru a programu, ktorý nám simuloval padanie meteorického roja a tak naši účastníci si precvičili hlásenie a zapisovanie meteorov aj v teple.
Táto príprava bola naším úplne prvým sústredením tohto charakteru a rozhodne nie posledným. Za nás to bol veľmi úspešný víkend s trochou odpozorovaných dát z nočnej oblohy. Preto sa ďalšia takáto udalosť bude konať hneď, ako nám to nočné teploty dovolia.


Nikoleta Martináková



© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.