astronomické návody

Na tomto mieste sa nachádzajú návody súvisiace s pozorovaním oblohy. Články sú zoradené od najnovších po najstaršie.


Nepriama metóda pointácie komét

Pri fotografickom pozorovaní komét je dôležité, aby snímka zachytila jadro, komu a prípadne i chvost kométy v čo najkratšom čase. Z toho jednoznačne vyplýva nutnosť pointovať fotografickú komoru či astrograf na kométu. Čítať ďalej... (ODKAZ SMERUJE NA STARÝ WEB)

Pokračovať v čítaní

Ako je to zo zväčšením astronomického ďalekohľadu

Veľa začínajúcich pozorovateľov nočnej oblohy sa možno pod vplyvom krásnych popisov na krabiciach „astronomických ďalekohľadov" v obchodných reťazcoch ostane v šoku, keď zistí, že na pozorovanie oblohy postačí aj menšie ako napríklad 800 násobné zväčšenie. Na prvý pohľad sa vám môže zdať že ďalekohľad bude menejcennejší, ale zdanie len klame. Čítať ďalej... (ODKAZ SMERUJE NA STARÝ WEB)  

Pokračovať v čítaní

CD spektroskop do vrecka

Digitálna doba prináša so sebou aj digitálny odpad, akými sú poškodené alebo nepotrebné CD a DVD disky. Kúsok starého CD alebo DVD však môže slúžiť ako difrakčná mriežka jednoduchého spektroskopu, ktorým je možné pozorovať spektrum svetelných zdrojov v našom okolí a s trochou trpezlivosti a šikovnosti aj najvýraznejšie Fraunhoferove absorpčné čiary v spektre Slnka. Čítať ďalej... (ODKAZ SMERUJE NA STARÝ WEB)  

Pokračovať v čítaní

Expozícia v astrofotografii

Škála jasností astronomických objektov je taká rozsiahla, že sa nemôžeme diviť, ak nám určenie správnej expozície v astrofotografii spôsobuje nemalé problémy. Naviac u väčšiny objektov sa expozičná doba nedá priamo merať expozimetrom. Tento problém sa dá čiastočne vyriešiť, ak si ujasníme, akým spôsobom reaguje fotografická emulzia na svetlo a za akých podmienok vzniká v emulzii správne exponovaný latentný obraz, ktorý nám po vyvolaní pokryje celú škálu jasností fotografovaného objektu. Čítať ďalej... (ODKAZ SMERUJE NA STARÝ WEB)  

Pokračovať v čítaní

Návod na pozorovanie komét

Pozorování, při kterém určíte jasnost komety, přinese potěchu a užitek nejen vám, ale pokud bude pečlivě provedeno i profesionálům. Kromě hvězdné velikosti přitom můžete odhadnout také její úhlový průměr a délku ohonu. Čítať ďalej..

Pokračovať v čítaní

Príprava na pozorovanie

Pozorovanie môže byť zážitkom alebo utrpením - všetko závisí od toho ako sa naň pripravíte. V tomto článku si priblížime, že čo všetko vám bude treba na jednoduché astronomické pozorovanie. Čítať ďalej..  

Pokračovať v čítaní

Správne čistenie optiky

Vonkajšie povrchy šošoviek, či už okulárov, alebo objektívov sa môžu počas používania zašpiniť. Je dobré, ak pri údržbe dodržíte pár základných rád týkajúcich sa čistenia optických plôch. Tá Vám potom bude dlho a spoľahlivo slúžiť bez toho aby ste ju poškodili nesprávnym čistením. Aj keď sa budete v maximálnej miere snažiť o udržanie čistoty optických plôch a  budete v čase nepoužívania optiku zakrývať krytkami vždy dôjde k jej znečisteniu. Jednoduché utretie papierovým obrúskom z vrecka, alebo kusom látky z trička, či košele však spravíte viac škody ako osohu. Škrabance na povrchu šošoviek...

Pokračovať v čítaní

Vyhľadávanie objektov dennej oblohy so systémom Nexstar

Denná obloha skrýva za blankytne modrou oponou rad tajomstiev. Na prvý pohľad sa zdá, že cez deň vidno na oblohe len Slnko, ktoré mu kraľuje absolútnym jasom a prežaruje všetko navôkol. No... občas je viditeľný na dennej oblohe aj Mesiac. Ale napadlo by Vás hľadať na dennej oblohe planéty, alebo jasné hviezdy? Nenapadlo? No vidíte, ale ono to ide. A relatívne bez problémov. Ak máte ďalekohľad Celestron zo systémom navádzania NexStar. NexStar aby dokázal vyhľadávať objekty potrebuje na kalibráciu nastavenie podľa jasných hviezd, alebo objektov slnečnej sústavy - planét, alebo Slnka. Slnko sa...

Pokračovať v čítaní

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.