Európska noc vedy - vesmírna škola

| aktuality

Európska noc vedy je jedinečným festivalom vedy, ktorý má za cieľ interaktívnym spôsobom šíriť vedecké poznatky a objavy. Do tejto mimoriadnej akcie sa zapojilo viac ako 25 krajín a 300 miest. Na Slovensku sa Noc vedy uskutočnila v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a niekoľkých ďalších lokalitách. Organizátormi boli Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Euractiv, Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied za podpory MŠVVaM SR.

27. 9. 2024, posledný septembrový piatok, sa vo vybraných piatich mestách na Slovensku uskutočnil už 18. ročník jedinečného festivalu prinášajúceho unikátne novinky a prezentácie zo sveta výskumu a inovácií pod názvom Európska noc vedy 2024. Celodenný program ponúkol sériu vedeckých prezentácií, diskusií, praktických experimentov, workshopov, technologických atrakcií či digitálnych aktivít.

Tento rok mal na ňom zastúpenie aj Slovenský zväz astronómov. V Poprade sa festival konal už tradične v OC MAX a jedným z 18. stánkov bola aj Vesmírna škola – planetárium, kde sa návštevníci mohli zoznámiť s prácou astronómov. Bola tu akási „prenosná hvezdáreň“ a nafukovacie planetárium. Počas prednášky mohli žiaci, ale aj široká verejnosť, zoznámiť sa s ďalekohľadmi a ako s nimi pracovať. Člen Slovenského zväzu astronómov vysvetlil, čo všetko obnáša práca astronóma, ako sa pripravuje na pozorovanie, a ako ho dotiahnuť do úspešného konca. Keďže tohtoročnou ústrednou témou celého festivalu bola komplexita, v nafukovacom planetáriu videli návštevníci vzdelávací program, ktorý sa komplexne venoval téme svetelného znečistenia. Čo je svetelné znečistenie, ako vzniká, aký má vplyv na prácu astronómov, ale aj na celú spoločnosť. Dozvedeli sa, ako svetelné znečistenie ovplyvňuje prírodu a život zvierat. Svetelné znečistenie vzniká nielen osvetľovaním oblohy zo Zeme (mestá, doprava, svetelná reklama, pouličné osvetlenie...), ale aj stále väčším počtom satelitov, a to hlavne na nízkej obežnej dráhe Zeme. Na konci vzdelávacieho programu nesmeli chýbať informácie o parkoch tmavej oblohy na Slovensku. Všetky informácie si návštevníci odniesli so sebou domov aj vo forme propagačných materiálov od Slovenského zväzu astronómov.

Autor a foto: Matúš Rázga

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.