100 let společne

| aktuality

Česká astronomická společnost (neskoršie Československá) ČAS bola založená v roku 1917, teda ešte takmer o 2 roky skôr ako IAU. V tomto roku však bolo okrúhle výročie 100 rokov od založenia prvých odborných sekcií ČAS: sluneční, „pro létavice“ a „hvězdy měnlivé“. Nuž a tak bolo akousi samozrejmosťou, že nadšenci usporiadajú výročné stretnutie. Prvá pozvánka mi prišla ešte v polovici prázdnin, no keďže Praha nie je „za rohom“, moja odpoveď bola trošku vyhýbavá, avšak s dovetkom „nikdy nehovor nikdy“... Situácia sa menila, priateľské ataky pribúdali a tak nakoniec na mňa nasadili M. Oberta, predsedu nášho SZA, ktorý mi takmer lakonicky oznámil: „Pôjdeme do Prahy, veď sú to naši astropriatelia!“.

Oficiálne pozvánky boli rozosielané, no kde bude zahájenie sme netušili, vždy tam bolo len to, že „slavností zahájení se uskuteční na zatím utajeném, historicky významném místě v Praze, které je úzce spjaté s počátky ČAS a jejich prvních sekcí.“

V piatok 18. 10. sme teda s Milošom vyrazili smerom na západ a predvečerom sme boli v  Ondřejove, kde sme bývali vo Vile Leonora, pomenovanej po opernej speváčke Eleonore Ehrenbergovej, prvej predstaviteľke Mařenky zo Smetanovej Predanej nevesty. Večer sme strávili v milej spoločnosti našich priateľov a spomínali na spoločné astronomické začiatky, štúdium, expedície, či prácu na Lomnickom štíte.

V sobotu ráno sme sa presunuli z Ondřejova na už známe, tentokrát už neutajené miesto, do Národního technického muzea v Prahe (NTM), kde mal príhovor Pavel Suchan, moderátor celej akciepredseda ČAS Petr Heinzel. Pôvodne sa malo toto slávnostné zahájenie konať v ikonickej budove Praha hlavní nádraží, no tieto priestory sú teraz v rekonštrukcii. Úvodnú prednášku Počátky České astronomické společnosti mal Štěpán Kovář (Odborná skupina pro historii astronomie - HISKU) s cennými artefaktami ešte z prípravy založenia ČAS. Až tu sa niektorí dozvedeli, v čom je NTM významné aj pre astronómiu a ČAS. Ako čerešnička na torte zaznela aj správa, že legendárny koronograf K. H. Otavského je už vo vlastníctve múzea. Viaceré z jeho koronografov sú dodnes na niektorých hvezdárňach. Jedna z expozícií NTM je venovaná aj astronómii a tu veru srdce zaplesá. Vystavených je vyše 220 prístrojov a zariadení od 15. do 21. storočia. Na podrobnejšiu prehliadku by však nestačilo ani niekoľko hodín...

Druhá odborná časť bola v nových priestoroch Fyzikálneho ústavu AV ČR v sále A. Kochanovskej. Vestibul ústavu privítal účastníkov množstvom materiálov a už čiastočne pripravenou výstavou dokumentujúcou históriu sekcie slnečnej, meteorárskej aj premenných hviezd. Svoje zastúpenie tu mal, samozrejme, aj náš Kozmos, či materiály SZA. P. Suchan, šarmom a vtipom jemu vlastným zahájil odborný program a vydal niekoľko organizačných poznámok, pri ktorých sme sa obavili. Privítal aj hostí zo Slovenska, teda za SZA jeho predsedu M. Oberta, autora tohto článku a zástupcu SÚH v Hurbanove a predsedu Sekcie pre výskum Slnka SAS pri SAV I. Dorotoviča.

Záznam prednášok je aj na YouTube kanále ČAS (1. deň, 2. deň) a krátky zostrih videa TU.

Ako prvá sa slova ujala Martina Pavelková, predsedníčka Sluneční sekce, ktorá bola v podstate hnacím motorom prípravy celého tohto stretnutia, príspevkom Historie Sluneční sekce (1.deň 00:13:40). Samozrejme, nechýbali ani perličky o pozorovaniach ešte pred vznikom sekcie, napr. o kanovníkovi Vyšehradskom (12. stor.), M. Thege-Konkolym či barónovi A. Krausovi. Martina to skutočne stíhala obdivuhodne, no vždy s úsmevom, aj keď okrem prítomných mala na starosti v kočíku aj svojho malého potomka 😊

Po slniečkároch prišli k slovu zástupcovia MPH. Michal Rottenborn (1.deň, 01:22:30)  priblížil Históriu plzenských expedícií. Tá prvá bola ešte v roku 1947. Nuž a potom P. Suchan oznámil preklopenie do slovenčiny s tým, že prichádza „šedá eminence slovenské astronomie a matador všech možných funkcí“ P. Rapavý. V príspevku Čriepky z meteorickej astronómie na Slovensku (1.deň, 01:55:50)  boli spomenuté nielen začiatky meteorických expedícií, ale aj tradične výborná spolupráca s priateľmi spoza rieky Moravy. Podrobnejšie boli spomenuté celoštátne, no aj regionálne (východoslovenské) expedície. Niektorí z účastníkov sa na historických fotografiách takmer ani nepoznali...

Medzi prednáškami boli síce prestávky, no tie sa využili na priebežné dopĺňanie výstavy. Počas jednej z nich traja statní hvezdári pomáhali Vlastíkovi Feikovi z jeho dodávky vybrať legendárny ďalekohľad L. Schmieda z Kunžaku, ktorým pozoroval Slnko neuveriteľných vyše 60 rokov (viac ako 12,5 tisíc zákresov). Prestávky však vždy končili zakrátko výzvami moderátora „prosíme kafaře i čajaře aby se už vrátili do sálu“.

Ďalším blokom bolo pokračovanie slniečkárov prezentáciou Evy Markovej 100 let Sluneční sekce – co jsme dělali a co děláme (1.deň, 02:42:30)  . Samozrejme tu nemohli chýbať aj slnečné zatmenia, organizácie praktík, seminárov (Slunce a mechanismus vlivů na člověka, Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí, program Fotosferex, celoštátna úloha pre pozorovateľov Slnka ako aj tradičné slnečné semináre od roku 1972 organizované SÚH v Hurbanove. Pri Slnku sme ešte ostali aj pri prezentácii Vlastimila Feika Sluneční sekce ČAS – ČESLOPOL (1.deň, 02:54:30). Je to skratka siete pozorovateľov z ČEska, SLOvenska a POLska a v súčasnosti združuje 28 staníc. Okrem iného digitalizujú staršie pozorovania, usporadúvajú praktiká a všetci pozorovatelia dostávajú súhrnné mesačné správy. Klobúk dobre pred touto činnosťou. Maciej Zapiór (1.deň, 03:08:50) mal prezentáciu na hranici vedy a umenia o solarografii Past anf Future of Solarigraphy s množstvom invenčných fotografií, z ktorých viaceré boli vystavené aj v prednáškovej sále. V budúcom roku sa v júni v Planetáriu Stromovka bude konať už tretí Solarigraphy Meeting 2025 Between Science, Art and Education.

Otvorenie jubilejnej výstavy bolo možno zlatým klincom stretnutia, boli tu niektoré vzácne exempláre, ďalekohľady, meracie prístroje či dokumenty. Po príhovoroch predsedu ČAS a predsedov slnečnej sekcie a SMPH nechýbal prípitok a krájanie torty s nápisom 100 let společně a samozrejme aj so Slnkom, kométami, asteroidmi, meteormi či premenkami. Skvelá pohoda panovala aj pri perfektne pripravenom raute, kde si snáď prišiel na svoje každý 😊.

Nedeľňajšie dopoludnie zahájil emeritný predseda sekcie premenných hviezd Miloslav Zejda príspevkom 100 let Sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS (1924 – 2024) (2. deň, 00:36:00). Spomenul podobné sekcie vo svete, pokračoval pekným prehľadom začiatkov stelárnej astronómie, našimi význačnými osobnosťami a prezentáciu zakončil spomienkou na prof. Kopala, ktorého výročie si pripomenuli na medzinárodnej konferencii Binary and Multiple Stars v Litomyšli (9. – 13. 9. 2024).

Slovenčina zaznela pri prednáške aj druhýkrát pri prezentácii Pavla Habudu SMPH – meteory (2. deň, 02:01:50). Zameral sa predovšetkým na súčasnosť SMPH a množstvo ich projektov, ktoré realizujú nielen pri vizuálnych ale predovšetkým videopozorovaniach. V projekte CEMENT (Central European MetEor NeTwork) je zapojených 10 českých a 4 slovenské stanice, v databáze je už vyše 23 tisíc meteorov a vyše 5 500 dráh meteorov. Ostatným príspevkom boli Komety v rámci SMPH od Martina Maška (2. deň, 02:34:20) s prehľadom od českých a slovenských komét cez pozorovania členov SMPH, skvelý program KOPR J. Černého až po využitie robotických ďalekohľadom FRAM v Argentíne a na La Palme. Nuž a ako bonbónik sme si pozreli „čerstvú snímku“ kométy C/2024 S1  či dozvedeli sa, že asteroid (3336) Grygar je binárny...

Astronómovia sú však ľudia nielen vážni ale aj veselí. O dobrú náladu sa postaral Pavel Kotrč zo slnečného oddelenia AsÚ, pod vedením ktorého účastníci predviedli tri vtipné scénky/živé obrazy: Ladislav Schmied, Sobotkův seeing, Kappa distribice, Jurčákovo kritérium a Parciálná redistribuce (Partial ReDistrtribution) a pri gitare K. Trutnovského odznelo aj niekoľko tradičných spevov meteorárskych 😊.

Boli sme sa kvalitne pripravenom podujatí s množstvom kolegov a priateľov, cítili sme sa v Prahe výborne. Ďakujeme!

Keďže pred ďalšou cestou do Brna sme s Milošom mali nejakú časovú rezervu a Miloš v Ondřejovskom observatóriu ešte nebol, robil som mu sprievodcu. Ďalekohľady slnečnej patroly nám ukázal V. Feik, no potom to už bolo na mne. Prešli sme od Perkovho ďalekohľadu a ďalekohľadu P. Mayera popri nových Čerenkovových ďalekohľadoch až k centrálnej plošine s ikonickými historickými kupolami a Fričovou vilou. Miloš bol nadšený. Zaspomínal som si na miesto mojej prvej ondřejovskej expedície na radarovej lúke aj budovu kde sme omeriavali filmy z meteorického radaru. Areál hvezdárne je vzorne udržiavaný a práve v tomto období sa pomaličky ladil do teplých jesenných farieb.

P. Rapavý

foto M. Mašek, M. Obert, P. Rapavý

Ďalšie fotografie od M. Maška sú na stránke SMPH.

 

Zahájenie jubilejnej výstavy predsedom ČAS

 

J. Zahajský (Supra Praha) k exponátom výstavy

 

Tortu krájali organizátori - predseda SMPH Martim Zima a predsedníčka Slnečnej sekcie Martina Pavelková

 

Pavel Kotrč z AsÚ AV ČR uvádza živé obrazy

 

 Scénka Sobotkov seeing

 

J. Hollan z Brna doniesol veľkú tašku materiálov s mapkami a dokumentami, medzi ktorými bola aj Žákovská knžka ikony meteorickej astronómie Vladimíra Znojila z roku 1957...

...alebo originál protokolu v expedície PORADEX (1976): pozorovatelia Mikulášek, Rapavý, Labaš, Jurašek, zapisovateľ Nováková

 

Spomienky nad historickými materiálmi

 

Pekná propagácia vedy pre najmenších

 

Kupola Perkovho ďalekohľadu v jesennom šate

 

Ďalekohľady slnečnej patroly

 

Ikonická centrálna kupola

 

Poděkování patří přípravnému výboru v zastoupení jubilujících sekcí, především předsedovi Společnosti pro meziplanetární hmotu Martinovi Zimovi a vskutku obří poděkování patří předsedkyni Sluneční sekce Martině Pavelkové.

Děkujeme také Národnímu technickému muzeu, kde jsme náš program začínali a obrovské díky Fyzikálnímu ústavu AV ČR, kde se program většinově odehrával. 

Za velkou pomoc pak Simoně Beerové a Hance Kučákové... za mimořádnou pomoc pak Vlastovi Feikovi ... a všem, kteří se podíleli na Jubilejní výstavě (Vlasta Feik sem dotáhl fakt těžký dalekohled našeho bohužel již zesnulého čestného člena pana Ladislava Schmieda). 

Bylo to prostě super a moc jsme si to užili!

Pavel Suchan

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.