V dňoch 6. – 8. 9. 2024 sa v tichom prostredí Sninských rybníkov uskutočnilo stretnutie členov Slovenského zväzu astronómov (SZA). V piatok po práci sa mnohí z nás vydali na dlhú cestu na samotný východ našej krajiny, kde sme sa v piatok poobede zvítali a po občerstvení sa nám prihovoril predseda SZA Miloš Obert, ktorý nás oboznámil s činnosťou zväzu a jeho aktivitách. Zagratulovali sme prítomným jubilantom, ktorí tohto roku oslávili okrúhle narodeniny, a ako darček dostali knihy s tematikou vesmíru podľa vlastného výberu. Nasledovala veľmi milá udalosť, keď vedúci sekretariátu SZA Pavol Rapavý pokrstil „hviezdnym prachom“ druhé vydanie invenčnej knihy Astronomické oko z pera Petra Begeniho. Po oficiálnej časti nasledovalo posedenie pri spoločnej opekačke, kde sme sa rozprávali až do ranných hodín a spoločnosť nám robila nádherná hviezdna obloha.
Sobota bola v znamení zaujímavých aktivít. Po dobrých raňajkách sa kolóna áut vydala na vyhliadku nad Vodárenskou nádržou Starina, kde sme inštalovali novú informačno-propagačnú tabuľu Parku tmavej oblohy Poloniny (tá pôvodná už bola poznačená zubom času) a pokochali sa úžasnou prírodnou scenériou nad nádržou. Obnovili sme aj tabuľu Parku tmavej oblohy Poloniny, aby naďalej informovali širokú verejnosť o dôležitosti zachovania tých najlepších možných pozorovacích možností pre každého nadšenca, ale aj ochranu nočného životného prostredia. Pokračovali sme do obce Ulič, kde sme mohli vidieť miniatúry 12 vzácnych drevených kostolíkov z východného Slovenska. V centre obce je aj model a informačná tabuľa asteroidu (22469) Poloniny. Ďalšou zastávkou bola obec Uličské Krivé, kde sme navštívili miestnu cerkev (drevený kostolík), o ktorom nám náš sprievodca Janko Kelemeca porozprával množstvo zaujímavých informácií. Interiér cerkvi bol úžasný... Tým sa naša cesta ale ešte neskončila, nasledovala obec Zboj, kde sme sa všetci zastavili pri modeli meteoroidu Kňahyňa. Meteorit, ktorý dopadol do oblasti Polonín 9. 6. 1866 bol v tom čase najväčším kamenným meteoritom na svete. V Zboji je aj Symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia – šesť informačných tabúľ s problematikou svetelného znečistenia. Hneď za Uličským Krivým sme autami prechádzali 49. rovnobežkou, tu je pri ceste taktiež jedna tabuľa z „našej dielne“. Nasledovala najvýchodnejšia obec Slovenska – Nová Sedlica, kde sme sa všetci preniesli do čias nášho detstva pri chalúpke deduška Večerníčka. Na prehliadku náučného chodníka Pod tmavou oblohou a Informačného centra Správy NP Poloniny nám už čas akosi neostával. Cestou na obed sme sa zastavili pri Dverách do Polonín, kde bolo ďalšie stretnutie s astronómiou a pri Beskydskom panteóne – symbolickom cintoríne známych osobností spod Polonín.
Posilnený dobrým obedom sme opäť nasadli do áut a premiestnili sme sa do Astronomického observatória na Kolonickom sedle, ktoré bolo vyvrcholením nášho stretnutia. Pre niektorých to bola prvá návšteva. Začali sme prehliadkou observatória a nejeden z nás ostal v úžase z pohľadu na technické vybavenie, množstvo ďalekohľadov a pekného prostredia, kde sa observatórium nachádza. Pozreli sme si aj našu materskú hviezdu Slnko, ktoré sa predvádzalo nielen škvrnami či protuberanciami, ale aj bohatou štruktúrou chromosféry. Nasledoval presun do planetária, kde sme sa z úst zástupcov jednotlivých miestnych organizácií oboznámili s ich činnosťou a aktivitami. Nasledovala suchá večera „Vichodňarsky hamburger“ pod majestátnou klenbou Mliečnej cesty a program, na ktorý sa teší každý astronóm – pozorovanie krás vznešených výšin a nekonečných hlbín vesmíru, fotografovanie doplnené o priateľské rozhovory. Počasie nám prialo a my sme si mohli užívať jasnú oblohu a do sýtosti sa vynadívať nielen voľným okom, ale aj prostredníctvom teleskopov na nebeské divadlo, kde sa nám v hlavných úlohách prestavili: hviezdy a súhvezdia, striebristý pás Mliečnej cesty, náš osobný strážca – Jupiter a pán prstencov – Saturn, otvorené či guľové hviezdokopy, najrôznejšie hmloviny, no aj kvazary. Celé toto predstavenie dopĺňali prelety zväčša sporadických meteorov. Pozorovali a fotili sme do neskorých nočných hodín a niektorí sa vrátili až nadránom. Celý tento bohato vyplnený víkend sme ukončili v nedeľu dopoludnia, kedy sme sa po raňajkách rozlúčili a plní radosti so vzájomného stretnutia a obohatení o skvelé zážitky sme odišli domov.
Veľké poďakovanie patrí organizátorom, najmä Petrovi Miklošovi, ako aj všetkým, ktorí sa stretnutia zúčastnili a prispeli k jeho úspechu. Vytvorili sme jedinečné spoločenstvo ľudí, ktorých bez rozdielu veku, technického vybavenia spája spoločná vášeň – astronómia. Ďakujeme našim členom z observatória v Kolonickom sedle za krásny program a možnosť pozrieť sa teleskopmi do hlbín vesmíru. Ďakujeme všetkým členom MO, ktorí sa zúčastnili tohto milého stretnutia a podelili sa o svoju prácu a aktivity, ktoré robia v rámci svojich MO. Nuž, a nebolo toho veru málo... Tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia, ktoré nás čakajú. Budúci rok bude pre nás obzvlášť významný, pretože oslavujeme niekoľko dôležitých míľnikov: 55. výročie vzniku SZA, 15. výročie vyhlásenia Parku tmavej oblohy Poloniny a 10. výročie PTO Veľká Fatra. Veríme, že táto akcia bola začiatkom ešte užšej spolupráce medzi miestnymi organizáciami, našimi kolektívnymi a individuálnymi členmi, a dúfame, že novovzniknuté priateľstvá ešte viac posilnia náš kolektív.
Niekoľko slov predsedu SZA Miloša Oberta
Rád by som vyjadril úprimné poďakovanie Peťovi Miklošovi za skvelú organizáciu nášho stretnutia a verím, že naplnilo očakávania všetkých prítomných. Nebol to klasický seminár či konferencia, ale priateľské stretnutie našich členov, priateľov či rodinných príslušníkov. Tu sa ukázalo, prečo sme súčasťou tejto komunity, ktorá je nám všetkým taká blízka.
Program bol pestrý a vyvážený, pričom spojil nielen odborné témy, ale aj chvíle oddychu a zábavy. Osobne by som privítal, ak by stretnutie trvalo o deň dlhšie, aj keď si uvedomujem, že to môže byť náročnejšie pre rodiny s deťmi a pracujúcich. Pre mňa osobne by to však bola príjemná príležitosť stráviť ešte viac času v skvelej spoločnosti ľudí, ktorí zdieľajú spoločný záujem o astronómiu.
Som nadšený, že sa podujatia zúčastnilo široké spektrum členov – od tínedžerov až po seniorov, od 15 do 85 rokov. Takáto pestrosť je dôkazom, že SZA dokáže spájať generácie a vytvárať silnú komunitu. Organizácia, ktorá dokáže prilákať ľudí všetkých vekových kategórií, je určite vyzretá a dynamická.
Súčasťou programu bola aj prezentácia výsledkov SZA a informácie o jej histórii, čo je pre nás všetkých dôležité, aby sme si pripomenuli naše úspechy ale aj smerovanie. Zároveň sme pokrstili novú knihu od nášho člena Petra Begeniho, čo bolo symbolickým krokom k zviditeľneniu tvorby našich členov a posilneniu našej kultúrnej identity. Je skvelé, že sa nám podarilo popularizovať práce, ktoré majú hodnotu nielen pre nás, ale aj pre širšiu verejnosť.
Významným bodom stretnutia bola aj diskusia o aktivitách SZA v Parku tmavej oblohy Poloniny, kde sme mohli informovať o našich minulých i súčasných snahách. Tento projekt je pre nás dôležitý, pretože pomáha nielen propagovať astronómiu, ale aj chrániť prírodné dedičstvo a tmavú oblohu pre budúce generácie.
Som veľmi rád, že sme mohli spoločne prispieť aj k obnoveniu niektorých prvkov parku, čo je jasný znak toho, že SZA má na tejto aktivite neustály záujem. Členovia tiež pochopili, že sa treba dlhodobo starať o už nainštalované informačné tabule a iné prvky, ktoré slúžia verejnosti. Naše úsilie je dôležité pre zachovanie týchto hodnôt aj pre budúce generácie.
Keď sme plánovali výlet počas stretnutia, ani sme netušili, koľko zážitkov a miest stihneme vidieť. Okrem kostolíka v Uličskom Krivom , ktorý nás všetkých očaril, sme sa za pochodu rozhodli pridať niekoľko ďalších zastávok, čo len umocnilo zážitok. Niekedy sa veci vyvinú lepšie, keď sa riešia spontánne, a v tomto prípade sa to ukázalo ako pravda. Výsledkom bolo mnoho spokojných a nadšených tvárí.
Večerný program bol rovnako nezabudnuteľný. Počasie nám prialo a keď padol súmrak, Mliečna cesta sa rozžiarila nad Kolonickým sedlom. Tento pohľad zanechal na všetkých silný dojem a mnohí si opäť pripomenuli, prečo sa tak radi vracajú na podobné miesta. Veľké poďakovanie patrí aj našim členom z observatória na Kolonickom sedle za ich srdečné privítanie a prehliadku, ktorá bola jedným z vrcholov podujatia.
Na záver by som rád poďakoval aj miestnym organizáciám, ktoré dostali priestor prezentovať svoju činnosť. Ich úsilie je neodmysliteľnou súčasťou úspechu takýchto akcií a som vďačný za ich podporu a spoluprácu.
Verím, že táto akcia bola začiatkom ešte užšej spolupráce medzi miestnymi organizáciami a individuálnymi členmi, a dúfam, že novo vzniknuté priateľstvá ešte viac posilnia náš kolektív.
Ferdo Strýček (člen Rady SZA a predseda MO SZA Detva)
Strávil som tri skvelé dni v Poloninách, no treba uznať, že je to naozaj veľmi ďaleko, ísť tam však stálo za to, pochodili sme ich krížom-krážom. V Uličskom Krivom sme navštívili drevený Chrám sv. Archanjela Michala. Interiér s ikonami bol dychvyrážajúci, niečo také som ešte nevidel. V Zboji ma zaujal model meteoritu Kňahyňa, ktorého pozostatky originálu som minulý rok videl v Prírodovednom múzeu vo Viedni. Poobede nás čakali prednášky na Observatóriu na Kolonickom sedle a samozrejme nemohla chýbať prehliadka hvezdárne, počínajúc robotickými ďalekohľadmi, končiac jedným z dvoch najväčších ďalekohľadov na Slovensku. Keď sa zotmelo, mali sme s dispozícii 40 cm Dobson a v ňom zaujal nielen Saturn s miznúcimi prstencami, no aj hmloviny v Labuti. No a prvý raz v živote som videl naživo Tritón.
Pavol Rapavý (vedúci sekretariátu SZA)
Bol som na mnohých seminároch či konferenciách, no tentokrát to bolo v niečom výnimočné. Niektorých účastníkov som poznal snáď aj päťdesiat rokov, no niektorých osobne nie, len po mene z našej databázy... Od začiatku však tu bola skvelá, kolegiálna, priateľská, priam rodinná atmosféra. Hrialo ma to pri srdci, veď SZA je mojou srdcovkou. Zo všetkých som cítil akési nadšenie a radosť zo stretnutia. Keď ma zbadal náš najstarší člen Palko, s radosťou ma objal a tešil sa zo stretnutia aj toho, že mi mohol konečne aj osobne blahoželať. Keď sme sa lúčili, už sme boli „všetci svoji“. Bol to príjemný pocit nájsť si nových priateľov rovnakej krvnej skupiny, cítil som sa s vami dobre priatelia, ďakujem vám!
Potůčkovci (zo Záhoria - MO SZA R. Sobota)
Jeden povedal, že vraj na východe nič nie je, a za jediný víkend sme prežili toľkej krásy... Moc ďakujeme!
Mária Balková (členka SZAA/SZA s číslom 9)
Roky som snívala o tom, že sa do Polonín raz vyberiem. Konečne sa mi naskytla príležitosť stretnúť sa s mojimi dávnymi priateľmi – astronómami. Budem očakávať ďalšie stretnutia. Kedysi, v SZAA, sme ich robili najmenej 8x za rok, ale to sme mali finančnú podporu od Ministerstva kultúry. Celý príbeh si prečítajte TU.
Miestnosť zdobili nielen banery, no k dispozícii všetkým bolo aj množstvo materiálu z dielne SZA - od plagátov, cez informačné materiály až po samolepky
J. Peržo, podpredseda SZA, pri spomienke na históriu SZA: "No a teraz sa pozrite, kolko penazí sme vtedy mali od ministerstva..."
SZA spája ľudí viacerých generácí. V tomto prípade je rozdiel medzi naším Palkom a Vikinkou 70 rokov.
Autogramiáda knihy P. Begeniho Astronomické oko. Dobre, že sme ich doniesli dostatok.
Diskusia bola aj pri opekačke, klobásky vyzerajú ako kraby
Milošovi, Palovi a Jakubovi išla výmena informačnej tabule pri Starine ako po masle
Konečne prvá spoločná fotografia pred novou tabuľou
Galéria drevených kostolíkov v Uliči
Model asteroidu Poloniny
Na tabuli k asteroidu Poloniny je aj patrón Parku tmavej oblohy Poloniny gen. I. Bella. Obrázok na tabuli je z roku 2012, keď bolo otvorené planetárium na Kolonickom sedle. Aj keď to na obrázku nie je dobre vidieť, I. Bella má na kombinéze logo Parku tmavej oblohy Poloniny :-).
Predsedovi to nejako nedalo a musel tabuľu aspoň čiastočne vyčistiť
Spoločné foto pri modeli meteoroidu (dnes by sme hovorili o asteroide) Kňahyňa. Nuž a potom bolo tých fotografií s modelom v najrôznejších polohách skutočne veľa (na ňom, pod ním, s výskokom...). Bolo milé sledovať, ako to ľudí zaujíma... Zdá sa, že je to jediný model meteoroidu na svete.
Náš MTZ Emil Potůček skúša v Novej Sedlici kvalitu Zbojského potoka: "Ved aj tak sa mi už nohy lepili,,,".
Michal ukazuje na vstup do areálu Dvere do Polonín a Julka ich už o chvíľku aj otvorila
Beskydský panteón významných osobnosti z Polonín pri Jalovej
Smerovníky k významným parkom tmavej oblohy vo svete si tiež zaslúžili údržbu
Na observatóriu na Kolonickom sedle bolo veru čo pozerať, toho je jeden v tých novších pavilónov
Amigo, náš sprievodca po observatóriu pozoruje Slnko, čo je v jeho prípade, ako špičkového pozorovateľa premenných hviezd, pomerne vzácne... :-)
Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla 1 m
Prezentácie činnosti SZA v planetáriu.
(P. Begeni - Meteorit Kňahyňa, J. Gajdoš - Automatizácia v amatérskej astrofotografii, R. Gajdošík - MO Bratislava, M. Recký - MO Spišská Nová Ves, A. Búran - MO Sobotište. Viac sme nestihli, no v zálohe toho bolo viac, napr. prednáška Meteority na Slovensku. Zaujímavá bola diskusia, kde boli napr. návrhy, ako do SZA zapojiť aj záujemcov mladších ako 15 rokov.
Momentka z večerného pozorovania
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota