Návšteva z Bostonu v Nových Zámkoch

| aktuality

V posledný augustový deň prišla do Nových Zámkov milá návšteva až z ďalekého Bostonu v USA. Na úvod však spomeniem, čo tomu predchádzalo.

Vlani na Vianoce sa mi splnil dávny sen, keď zbierka mojich rozhovorov s amatérskymi aj profesionálnymi astronómami z celého sveta dostala knižnú podobu „Hviezdna obloha je moja vášeň“. Jeden z rozhovorov bol aj s uznávaným odborníkom na asteroidy a kométy, slovenským astrofyzikom Petrom Verešom. Peter už 7 rokov pracuje v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Bostone, v Stredisku pre malé planéty (Minor Planet Center), kde je jeho úlohou spracovanie zaslaných pozorovaní malých telies Slnečnej sústavy z celého sveta. Je po ňom pomenovaný asteroid (75009) Peterveres.

S Petrom som roky v kontakte a ochotne mi vždy radí, ak mám nejaké otázky, či nejasnosti pri mojich pozorovaniach asteroidov z archívnych snímkov. Koncom jari sa jedna moja známa chystala do Bostonu a tak ma napadlo, že po nej pošlem Petrovi moju knižku, ako vďaku za jeho čas venovaný samotnému rozhovoru, Peter však milo reagoval s tým, že nie je to nutné robiť cez „kuriéra“, nakoľko koncom leta sa chystá na Slovensko a tak sa môžeme osobne stretnúť 😊.

Stretli sme sa 31. augusta v Nových Zámkoch v útulnej reštaurácii. Peter prišiel aj so svojou manželkou Martinou a dali sme si spoločný obed. Hneď na úvod som mu odovzdal knihu s venovaním a posedeli sme v príjemnej atmosfére. Martinu poznám osobne o niečo dlhšie ako Petra. Popri pátraní po asteroidoch, čo je moja vášeň, som svoj voľný čas venoval aj svojmu druhému koníčku, vybavovaniu jazykových pobytov do zahraničia. Martinu som takto „poslal” do Vancouveru a následne aj do Honolulu. Pred cestou na Havajské ostrovy som si spomenul, že tam pracuje Peter na Astronomickom ústave University of Hawaii. Napísal som mu a poprosil ho, či by bol ochotný spraviť „miestneho sprievodcu“ mojej klientke, ktorá si tam ide zdokonaliť angličtinu. Peter súhlasil a to čo nasledovalo je už história a zrejmé z predchádzajúcich viet.

Dve hodiny nášho stretnutia uplynuli ako voda a na záver som navrhol Petrovi a Martine návštevu nášho Astrokabinetu, ktorý je neďaleko od reštaurácie. Návštevníci neboli proti a tak o pár minút nás už pred vchodom do Astrokabinetu vítal jeho vedúci, Gabriel Hodál. Gabo ukázal hosťom priestory kabinetu a naše skromné prístrojové vybavenie. Následne predstavil aktivity kabinetu, najmä svoju vášeň odovzdávať poznatky o vesmíre najmladšej generácii. Debata sa potom skrútila na náš výlet za polárnou žiarou minulú jeseň do Nórska. Peter pochválil fotografie ďalšieho člena kabinetu, Gabriela Ščevlíka, ktorý si postavil malé automatizované observatórium a fotografuje skvosty hlbokého vesmíru. Na záver si návšteva z Bostonu pozrela slnečné hodiny na budove Astrokabinetu, vytvorené ďalším členom miestneho Astrokabinetu, Gabrielom Korpásom. Bolo to milé stretnutie profesionálnej astronómie s tou našou, amatérskou. U všetkých však bolo cítiť, ako majú svoju prácu radi, ako im je nielen zamestnaním ale aj vášňou.

ind. člen SZA, asteroid (132898) Kürti

 

Š. Kürti, G. Hodál a P. Vereš s manželkou Martinou v Astrokabinete Nové Zámky

 

Astrokabinet, zariadenie Mesta Nové Zámky

 

Ďiaľkovo ovládaný ďalekohľad v pozorovateľni Gabriela Ščevlíka

 

G. Ščevlík: NGC 6960 (ďalšie fotografie 1, 2)

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.