Pavol Rapavý – čestný člen IAU
Tento článok je zo stránky SAS pri SAV, autor R. Gális, predseda SAS pri SAV.
Národné komitéty Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) majú možnosť raz za tri roky navrhnúť jedného kandidáta na čestné členov IAU. Mala by to byť osoba, ktorá sa významne zaslúžila o rozvoj astronómie v danej krajine a nespĺňa podmienky pre riadne členstvo. Noví čestní členovia IAU sú schválení a vyhlásení počas Valného zhromaždenia IAU.
Začiatkom roku Slovenský národný komitét astronomický (SNKA) vyzval členov IAU na Slovensku, aby navrhli kandidáta na čestné členstvo IAU. Z došlých nominácii na základe tajného hlasovania členovia SNKA vybrali jedného kandidáta a návrh zaslali IAU. Valné zhromaždenie IAU sa v tomto roku konalo v dňoch 5. – 16. augusta v Kapskom meste v Juhoafrickej republike. Tohto najvýznamnejšieho astronomického podujatia, ktoré sa vôbec po prvý krát konalo na africkom kontinente, sa zúčastnilo 2 648 účastníkov zo 107 krajín sveta.
Je nám veľkým potešením, že medzi 15 novými čestnými členmi IAU z rôznych krajín sveta bol prezidentkou IAU profesorkou Debrou Elmegreenovou vyhlásený aj dlhoročný člen Hlavného výboru SAS pri SAV, čestný člen SAS pri SAV RNDr. Pavol Rapavý. Čestné členstvo mu bolo udelené za neúnavnú prácu a celoživotný prínos k popularizácii astronómie (preklad nominačného listu SNKA je uvedený nižšie).
Prezidentka IAU profesorka Debra Elmegreenová vyhlasuje RNDr. Pavla Rapavého za čestného člena IAU počas Valného zhromaždenia IAU v Kapskom Meste 14. augusta 2024. (Foto: P. Čechvala)
Oficiálny certifikát čestného členstva IAU pre RNDr. Pavla Rapavého.
Paľkovi srdečne blahoželáme a želáme ešte veľa tvorivých rokov pod tmavou oblohou!
Pozn. A súčastne k čestnému členstvu v IAU blahoželáme aj nášmu priateľovi a kolegovi Pavlovi Suchanovi, predsedovi Odbornej skupiny pri tmavé nebe ČAS, s ktorým úzko spolupracujeme.
Nominačný list pre navrhovaného čestného člena IAU Slovensko
Pavol Rapavý (*1955, Prešov, Slovensko) je jedným z popredných popularizátorov astronómie na Slovensku. V rokoch 1981 až 2022 pôsobil ako riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Naďalej sa podieľa na aktivitách organizovaných hvezdárňou, medzi ktoré patrí organizovanie pozorovaní pre verejnosť a účasť na vzdelávaní mladých astronómov. Pavol Rapavý od začiatku svojho profesionálneho života pravidelne organizuje meteorické expedície, koordinuje pozorovania zákrytov hviezd Mesiacom a planétami a vykonáva pozorovania Slnka.
Od roku 2008 sa významná časť jeho odborných aktivít zameriava na iniciatívy súvisiace s problematikou svetelného znečistenia a jeho regulácie. V roku 2010 sa zasadil o vznik prvej oblasti tmavej oblohy na Slovensku: Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý sa stal 20. parkom tohto typu na svete. V roku 2016 sa park stal súčasťou prvého trojstranného parku tmavej oblohy na svete – oblasti tmavej oblohy rozprestierajúcej sa na území troch štátov (Slovenska, Poľska a Ukrajiny) – Triparku tmavej oblohy Východné Karpaty. Pavol Rapavý podporil aj vznik ďalších dvoch oblastí tmavej oblohy na Slovensku: Beskydskej oblasti tmavej oblohy (2013) a Parku tmavej oblohy Veľká Fatra (2015). Problematike svetelného znečistenia sa naďalej venuje počas mnohých popularizačných prednášok a spolupracuje na snahách o zriadenie Parku tmavej oblohy na Muránskej planine. Podieľa sa na organizovaní fotografickej súťaže “Svieťme si na cestu… nie na hviezdy” venovanej problematike svetelného znečistenia.
Pavol Rapavý spolupracuje s mnohými ďalšími astronomickými inštitúciami na Slovensku a v Českej republike. Aktívne sa venuje astrofotografii a je členom poroty českej súťaže Astrofotografia mesiaca. Je recenzentom mnohých astronomických publikácií slovenských a českých autorov, najmä s tematikou astrofotografie a histórie astronómie na Slovensku. Pavol Rapavý je dlhoročným členom redakčnej rady a zásadným prispievateľom do vedecko-popularizačného časopisu Kozmos. Je autorom mnohých tlačových správ o zaujímavých astronomických udalostiach, televíznych reportáží a rozhovorov. Je autorom alebo spoluautorom viacerých metodických a náučných materiálov, najmä z oblasti svetelného znečistenia (napr. turistické náučné panely v Poloninách) a medziplanetárnej hmoty (napr. meteorit Kňahyňa).
Pavol Rapavý je funkcionárom a čestným členom Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, ako aj Slovenského zväzu astronómov, ktorého je dlhoročným vedúcim sekretariátu. Navrhovaný kandidát doteraz získal viacero ocenení: napr. čestné uznanie ministra kultúry SR, Csereho cenu Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV za popularizačnú činnosť, Cenu mesta Rimavská Sobota za aktivity v oblasti rozvoja astronómie a kultúry, ako aj za vybudovanie vzdelávacieho komplexu Astropark. Okrem toho je držiteľom čestného titulu Astrofotograf mesiaca Českej republiky. Medzinárodná astronomická únia po ňom pomenovala asteroid (26963) Palorapavy. Svoje bohaté osobné a pracovné kontakty a charizmu neustále využíva na spájanie ľudí pre astronómiu v nových iniciatívach a zabezpečovanie kontinuity prebiehajúcich aktivít.
V Tatranskej Lomnici, 12. 3. 2024
Mgr. Martin Vaňko, PhD., predseda SNKA
Článok o XXXII. GA IAU bude uverejnený v Kozmose 5/2024
Pavol Rapavý – Prvý Slovák, ktorý sa stal čestným členom Medzinárodnej astronomickej únie
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota