Júnová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Začiatok astronomického leta, letný slnovrat nastane 21. 6. o 16:58 SELČ. V tomto mesiaci bude oblohe dominovať planéta Venuša, možno nás prekvapí aj meteorický roj júnové Bootidy a astrofotografov určite neobíde galaxia Veterník so supernovou typu II SN 2023ixf.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SELČ)

Galaxia Veterník M 101 ešte bez supernovy (foto: Martin Bažo, SW 200/1000, QHY 9M)

Planéty

Merkúr je začiatkom júna na rannej oblohe a vychádza takmer hodinu pred Slnkom. Postupne sa podmienky na jeho pozorovanie zhoršujú, uhlovo sa približuje k Slnku a na prelome mesiacov je v hornej konjunkcii. Na večernú oblohu sa dostane až v júli.

Venuša sa nachádza na večernej oblohe s – 4,3 až – 4,5 mag a začiatkom mesiaca zapadá pred polnocou. Dňa 4. 6. sa nachádza v najväčšej východnej elongácii, 14. 6. bude prechádzať okrajom otvorenej hviezdokopy M 44 (Jasličky) a na konci júna zapadá o 23. hodine. Konjunkcia s Mesiacom nastane 22. 6. ale počas noci pod obzorom, a preto je priblíženie lepšie sledovať o deň skôr. Počas tejto konjunkcie sa bude nachádzať v blízkosti aj Mars a otvorená hviezdokopa Jasličky.

Mars sa koncom júna presunie zo súhvezdia Rak do Leva (1,5 až 1,6 mag). Začiatkom mesiaca zapadá pol hodiny po polnoci a koncom júna pol hodiny pred polnocou. Prvé júnové dni sa nachádza na pozadí otvorenej hviezdokopy Jasličky a 22. 6. je spolu s Venušou v konjunkcii s Mesiacom.

Jupiter sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran na rannej oblohe (– 2,2 až – 2,3 mag). Začiatkom mesiaca vychádza o 3. hodine ráno a koncom júna už o 2. hodine. Dňa 14. 6. je v konjunkcii s Mesiacom od ktorého sa bude nachádzať necelé 2°.

Saturn sa nachádza v súhvezdí Vodnár (0,9 až 0,8 mag) a vychádza na začiatku mesiaca hodinu a pol po polnoci. Koncom júna bude vychádzať už o polnoci. Dňa 18. 6. je v zastávke a začne sa pohybovať retrográdne (spätne, k západu). S Mesiacom je v konjunkcii 9. 6.

Urán vo východnej časti súhvezdia Baran sa po májovej konjunkcii so Slnkom presunie na rannú oblohu (5,8 mag) a začiatkom júna vychádza hodinu pred Slnkom. Koncom mesiaca už 2 hodiny pred Slnkom. Dňa 15. 6. sa nachádza v konjunkcii s Mesiacom a 21. 6. bude v jeho blízkosti kométa ZTF (C/2020 V2).

Neptún s 7,9 mag sa nachádza v juhozápadnej časti súhvezdia Ryby a vychádza začiatkom mesiaca o 2. hodine ráno. Koncom júna vychádza už po polnoci. Konjunkcia s Mesiacom nastane 11. 6. ale počas dňa.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto s 14,4 mag sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Kozorožec.

(1) Ceres (8,2 až 8,6 mag) sa nachádza v severozápadnej časti súhvezdia Panna.

Asteroidy

V júni bude pozorovateľný asteroid (4) Vesta s 8,4 mag, (2) Pallas s 9,0 mag.

Kométy

V tomto mesiaci je pozorovateľná kométa ZTF (C/2020 V2), ktorá sa pohybuje južne v súhvezdí Baran s 10 mag. V prvých dňoch mesiaca vychádza začiatkom nautického súmraku a koncom júna o 2. hodine ráno. Dňa 21. 6. bude pozorovateľná v blízkosti planéty Urán.

Meteorické roje

V júni nás čaká jeden meteorický roj, júnové Bootidy s premenlivou ZHR.

 

Galaxia Veterník M 101 a supernova SN 2023ixf (foto: Matúš Trembáč)

Astrofotografia

V júni sa oplatí fotografovať nasledujúce objekty, z ktorých je určite najžiadanejšia M 101 galaxia Veterník, v ktorej sa nachádza supernova SN 2023ixf:

M 3 guľová hviezdokopa v súhvezdí Poľovné psy

M 101 špirálová galaxia Veterník v súhvezdí Veľká medvedica

NGC 5907 galaxia Trieska v súhvezdí Drak

M 5 guľová hviezdokopa Ruža v súhvezdí Had

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.