Májová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

V máji bude dominantou oblohy planéta Venuša. Pri dobrom počasí si čiastočne užijeme polotieňové zatmenie Mesiaca a snáď sa nám podarí pozorovať aj meteorický roj η Akvaridy. Pre astrofotografov pokračuje obdobie plné galaxií.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SELČ)

Planéty

Merkúr je od začiatku mája nepozorovateľný a 2. 5. sa nachádza v dolnej konjunkcii. Dva dni po konjunkcii sa nachádza k Zemi najbližšie, len 0,559 AU. Po konjunkcii sa Merkúr presunie na rannú oblohu, v polovici mája vychádza len 20 minút pred Slnkom ako objekt 2 mag. Koncom mesiaca sa nachádza tesne nad obzorom s 0,3 mag a 29. 5. je v najväčšej západnej elongácii.

Venuša sa nachádza na večernej oblohe s – 4,2 až – 4,3 mag a začiatkom mesiaca zapadá pred polnocou. V prvých dňoch mája sa bude nachádzať medzi „rohmi“ Býka a 9. 5. sa presunie necelé 2° od otvorenej hviezdokopy M 35. Dňa 23. 5. bude v konjunkcii s Mesiacom a koncom mesiaca zapadne po polnoci.

Mars sa v polovici mája presunie zo súhvezdia Blíženci do Raka (1,2 až 1,5 mag). Začiatkom mesiaca zapadá pol hodiny po 1. hodine rannej a koncom mája pred 1. hodinou. Dňa 24. 5. sa bude nachádzať 3° južne od Mesiaca.

Jupiter sa opäť objaví na oblohe ako objekt – 2,1 mag. Začiatkom mesiaca vychádza len krátko pred Slnkom no podmienky na jeho pozorovanie sa budú zlepšovať. Koncom mája vychádza už viac ako hodinu pred Slnkom.

Saturn sa nachádza v súhvezdí Vodnár s 1,0 mag a vychádza na začiatku mesiaca 2 hodiny pred Slnkom. Koncom mája bude vychádzať už 1,5 hodiny po polnoci, a preto si ho pozrieme nadránom nízko pri obzore. Konjunkcia s Mesiacom 13. 5. nastáva počas dňa, a preto si ich priblíženie môžeme pozrieť o deň neskôr (4°).

Urán sa dňa 9. 5. nachádza v konjunkcii so Slnkom, a preto je v máji nepozorovateľný.

Neptún s 7,9 mag sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Ryby a dostane sa na rannú oblohu v polovici mája. Koncom mesiaca už vychádza 2 hodiny po polnoci. Dňa 15. 5. je v konjunkcii s Mesiacom, ale len vo vzdialenosti 3°.

Polotieňové zatmenie Mesiaca

Dňa 5. 5. nastane polotieňové zatmenie Mesiaca pozorovateľné v Afrike, Európe, Ázii a Austrálii. Zatmenie začne po 17. hodine a skončí 30 minút po 21. hodine. Z nášho územia bude pozorovateľná len druhá polovica zatmenia, ale nízko nad obzorom v čase občianskeho a nautického súmraku, keďže Mesiac vychádza o 20. hodine.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto s 14,4 mag sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Kozorožec a 3. 5. bude v zastávke

(1) Ceres (7,0 až 8,2 mag) sa nachádza v juhovýchodnej časti súhvezdia Vlasy Bereniky a 13. 5. bude v zastávke, začne sa pohybovať v priamom smere (východne).

Asteroidy

V máji bude pozorovateľný asteroid (2) Pallas no slabne a koncom mesiaca bude mať už len 9 mag v súhvezdí Jednorožec.

Meteorické roje

V máji nás čaká jeden silnejší a jeden slabší meteorický roj. η Akvaridy (ZHR 45) s aktivitou od 19. 4. do 28. 5. a maximom 6. 5. Druhým meteorickým rojom sú η Lyridy s aktivitou od 3. 5. do 14. 5. s maximom 10. 5., ale len ZHR 3.

Vírová galaxia M 51 (foto: Peter Jurista, ASA10, ATIK460mono, LRGB)

Astrofotografia

Máj opäť vyskúša techniku astrofotografov s väčšou ohniskovou vzdialenosťou. V tomto mesiaci sú skvelými objektmi na fotografovanie:

M 51 špirálová Vírová galaxia v súhvezdí Poľovné psy

NGC 4244 galaxia Strieborná ihla v súhvezdí Poľovné psy

M 106 špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy

M 100 špirálová galaxia v súhvezdí Vlasy Bereniky

M 86, M 84 a ďalšie známe ako Kopa galaxií Panna alebo kopa Virgo

NGC 4565 špirálová galaxia Ihla v súhvezdí Vlasy Bereniky

M 63 špirálová galaxia Slnečnica v súhvezdí Poľovné psy

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.