Januárová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Po decembrovom zimnom slnovrate sa síce noci skracujú, ale stále je to najideálnejšie obdobie na pozorovanie nočnej oblohy vzhľadom na dĺžku noci. Nový rok nám prinesie meteorický roj Kvadrantidy a očakávanú kométu C/2022 E3 (ZTF). Dominantou je samozrejme asterizmus Zimný hexagon pozostávajúci z hviezd Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Procyon a Sirius.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SEČ)

 

M42 Veľká hmlovina v Orióne a NGC 1977 hmlovina Bežec (foto: Matúš Trembáč)

Planéty

Merkúr sa po decembrovej východnej elongácii stráca a 7. 1. je v dolnej konjunkcii. Podmienky na jeho pozorovanie sa po konjunkcii budú zlepšovať, objaví sa na rannej oblohe a v polovici januára už vychádza viac ako 1 hodinu pred Slnkom s 1,1 mag. Dňa 30. 1. sa bude nachádzať v najväčšej západnej elongácii. Bude vychádzať takmer 1,5 hodiny pred Slnkom s –0,2 mag.

Venuša sa postupne vzďaľuje od Slnka a v januári bude pútať pozornosť na večernej oblohe s –3,9 mag. Začiatkom mesiaca zapadá hodinu po Slnku, no koncom mesiaca až 2 hodiny po západe Slnka. Dňa 22. 1. sa bude Venuša nachádzať len 0,3° južne od Saturnu a nasledujúci deň sa k ním pridá aj Mesiac.

Mars sa nachádza v súhvezdí Býk (–1,3 až –0,3 mag) a tak ako v decembri bude aj v januári červenkastou ozdobou nočnej oblohy. Jeho zdanlivý pohyb na hviezdnom poli sa spomaľuje, 12. 1. je v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere (k východu). V januári nastanú dve konjunkcie s Mesiacom. Prvá hneď na začiatku mesiaca, dňa 3. 1. pred 21. hodinou a druhá 31. 1. ráno. Pri oboch sa Mars bude nachádzať len 0,9° severne od Mesiaca. Konjunkcia na konci mesiaca nastane pod obzorom, preto sa oplatí toto priblíženie sledovať ešte pred západom Mesiaca, kedy sa bude od neho nachádzať 2° severne.

Jupiter sa nachádza v juhozápadnej časti súhvezdia Ryby (–2,6 až –2,2 mag) a pomaly opúšťa nočnú oblohu. Začiatkom mesiaca zapadá o 23. hodine, no koncom januára už po 21. hodine. Dňa 26. 1. sa nachádza v konjunkcii s Mesiacom no už pod horizontom, a preto je lepšie sledovať toto priblíženie pred západom Mesiaca.

Saturn sa nachádza v súhvezdí Kozorožec (0,8 mag) na večernej oblohe. Začiatkom mesiaca zapadá po 19. hodine a koncom januára už na začiatku astronomického súmraku. Konjunkcia s Venušou a Mesiacom nastáva 22. 1. a 23. 1. (viď. Venuša).

Urán s mag 5,7 sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran. Začiatkom mesiaca zapadne po 3. hodine a koncom januára už hodinu po polnoci. Dňa 23. 1. je v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere. Konjunkcia s Mesiacom nastáva 28. 1. pred západom Mesiaca a o pár hodín neskôr už pod obzorom aj jeho zákryt.

Neptún s mag 7,9 sa nachádza v severovýchodnej časti súhvezdia Vodnár. V tomto mesiaci sú podmienky na jeho pozorovanie horšie, začiatkom mesiaca zapadá po 22. hodine a koncom januára už pred 21. hodinou. Konjunkcia s Mesiacom 25. 1. nastáva počas dňa.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto sa nachádza v západnej časti súhvezdia Strelec a 19. 1. je v kojnunkcii so Slnkom, preto nebude v januári pozorovateľné.

(1) Ceres (8,3 až 7,8 mag) sa nachádza v severnej časti súhvezdia Panna.

Asteroidy

Tak ako aj v decembri budú pozorovateľné asteroidy (2) Pallas s 7,7 mag v južnej časti súhvezdia Veľký pes, ktorý bude 16. 1. v opozícii, (4) Vesta s 7,8 mag v súhvezdí Vodnár a (6) Hebe s 8,7 mag v súhvezdí Rak, ktorý bude v opozícii 26. 1.

Kométy

Objekt, na ktorý určite všetci netrpezlivo čakáme je neperiodická kométa C/2022 E3 (ZTF). Presúva sa zo súhvezdia Severná koruna severne, koncom januára bude v súhvezdí Malá medvedica a bude cirkumpolárna. Dňa 12. 1. prejde perihéliom a od druhej polovice januára bude na hranici viditeľnosti voľným okom. Druhou z tohto obdobia je neperiodická kométa C/2020 V2 (ZTF).

Meteorické roje

Novoročným meteorickým rojom sú Kvadrantidy s maximom 4. 1. okolo 5:00 SEČ a ZHR 120. Radiant sa nachádza v súhvezdí Pastier. Pozorovanie bude zhoršovať Mesiac pred splnom, a preto je dobré si počkať kým zapadne.

IC 434 hmlovina Konská hlava a NGC 2024 hmlovina Plameň (foto: Matúš Trembáč)

Astrofotografia

Už spomínaná kométa C/2022 E3 (ZTF) bude určite hlavným cieľom väčšiny astrofotografov. Z hlbokého vesmíru nám január prináša notoricky známe hmloviny v súhvezdí Orión a mnoho ďalších zaujímavých objektov ako:

IC 342 špirálová galaxia v súhvezdí Žirafa

M 45 otvorená hviezdokopa Plejády v súhvezdí Býk

NGC 1499 emisná hmlovina Kalifornia v súhvezdí Perzeus

IC 2118 reflexná hmlovina Hlava bosorky v súhvezdí Eridanus

IC 405 emisná a zároveň reflexná hmlovina Horiaca hviezda v súhvezdí Povozník

M 1 plynová difúzna Krabia hmlovina v súhvezdí Býk

M 42 emisná Veľká hmlovina v Orióne

IC 434 tmavá hmlovina Konská hlava v súhvezdí Orión

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.