Po decembrovom zimnom slnovrate sa síce noci skracujú, ale stále je to najideálnejšie obdobie na pozorovanie nočnej oblohy vzhľadom na dĺžku noci. Nový rok nám prinesie meteorický roj Kvadrantidy a očakávanú kométu C/2022 E3 (ZTF). Dominantou je samozrejme asterizmus Zimný hexagon pozostávajúci z hviezd Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Procyon a Sirius.
(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SEČ)
M42 Veľká hmlovina v Orióne a NGC 1977 hmlovina Bežec (foto: Matúš Trembáč)
Planéty
Merkúr sa po decembrovej východnej elongácii stráca a 7. 1. je v dolnej konjunkcii. Podmienky na jeho pozorovanie sa po konjunkcii budú zlepšovať, objaví sa na rannej oblohe a v polovici januára už vychádza viac ako 1 hodinu pred Slnkom s 1,1 mag. Dňa 30. 1. sa bude nachádzať v najväčšej západnej elongácii. Bude vychádzať takmer 1,5 hodiny pred Slnkom s –0,2 mag.
Venuša sa postupne vzďaľuje od Slnka a v januári bude pútať pozornosť na večernej oblohe s –3,9 mag. Začiatkom mesiaca zapadá hodinu po Slnku, no koncom mesiaca až 2 hodiny po západe Slnka. Dňa 22. 1. sa bude Venuša nachádzať len 0,3° južne od Saturnu a nasledujúci deň sa k ním pridá aj Mesiac.
Mars sa nachádza v súhvezdí Býk (–1,3 až –0,3 mag) a tak ako v decembri bude aj v januári červenkastou ozdobou nočnej oblohy. Jeho zdanlivý pohyb na hviezdnom poli sa spomaľuje, 12. 1. je v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere (k východu). V januári nastanú dve konjunkcie s Mesiacom. Prvá hneď na začiatku mesiaca, dňa 3. 1. pred 21. hodinou a druhá 31. 1. ráno. Pri oboch sa Mars bude nachádzať len 0,9° severne od Mesiaca. Konjunkcia na konci mesiaca nastane pod obzorom, preto sa oplatí toto priblíženie sledovať ešte pred západom Mesiaca, kedy sa bude od neho nachádzať 2° severne.
Jupiter sa nachádza v juhozápadnej časti súhvezdia Ryby (–2,6 až –2,2 mag) a pomaly opúšťa nočnú oblohu. Začiatkom mesiaca zapadá o 23. hodine, no koncom januára už po 21. hodine. Dňa 26. 1. sa nachádza v konjunkcii s Mesiacom no už pod horizontom, a preto je lepšie sledovať toto priblíženie pred západom Mesiaca.
Saturn sa nachádza v súhvezdí Kozorožec (0,8 mag) na večernej oblohe. Začiatkom mesiaca zapadá po 19. hodine a koncom januára už na začiatku astronomického súmraku. Konjunkcia s Venušou a Mesiacom nastáva 22. 1. a 23. 1. (viď. Venuša).
Urán s mag 5,7 sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran. Začiatkom mesiaca zapadne po 3. hodine a koncom januára už hodinu po polnoci. Dňa 23. 1. je v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere. Konjunkcia s Mesiacom nastáva 28. 1. pred západom Mesiaca a o pár hodín neskôr už pod obzorom aj jeho zákryt.
Neptún s mag 7,9 sa nachádza v severovýchodnej časti súhvezdia Vodnár. V tomto mesiaci sú podmienky na jeho pozorovanie horšie, začiatkom mesiaca zapadá po 22. hodine a koncom januára už pred 21. hodinou. Konjunkcia s Mesiacom 25. 1. nastáva počas dňa.
Trpasličie planéty
(134340) Pluto sa nachádza v západnej časti súhvezdia Strelec a 19. 1. je v kojnunkcii so Slnkom, preto nebude v januári pozorovateľné.
(1) Ceres (8,3 až 7,8 mag) sa nachádza v severnej časti súhvezdia Panna.
Asteroidy
Tak ako aj v decembri budú pozorovateľné asteroidy (2) Pallas s 7,7 mag v južnej časti súhvezdia Veľký pes, ktorý bude 16. 1. v opozícii, (4) Vesta s 7,8 mag v súhvezdí Vodnár a (6) Hebe s 8,7 mag v súhvezdí Rak, ktorý bude v opozícii 26. 1.
Kométy
Objekt, na ktorý určite všetci netrpezlivo čakáme je neperiodická kométa C/2022 E3 (ZTF). Presúva sa zo súhvezdia Severná koruna severne, koncom januára bude v súhvezdí Malá medvedica a bude cirkumpolárna. Dňa 12. 1. prejde perihéliom a od druhej polovice januára bude na hranici viditeľnosti voľným okom. Druhou z tohto obdobia je neperiodická kométa C/2020 V2 (ZTF).
Meteorické roje
Novoročným meteorickým rojom sú Kvadrantidy s maximom 4. 1. okolo 5:00 SEČ a ZHR 120. Radiant sa nachádza v súhvezdí Pastier. Pozorovanie bude zhoršovať Mesiac pred splnom, a preto je dobré si počkať kým zapadne.
IC 434 hmlovina Konská hlava a NGC 2024 hmlovina Plameň (foto: Matúš Trembáč)
Astrofotografia
Už spomínaná kométa C/2022 E3 (ZTF) bude určite hlavným cieľom väčšiny astrofotografov. Z hlbokého vesmíru nám január prináša notoricky známe hmloviny v súhvezdí Orión a mnoho ďalších zaujímavých objektov ako:
IC 342 špirálová galaxia v súhvezdí Žirafa
M 45 otvorená hviezdokopa Plejády v súhvezdí Býk
NGC 1499 emisná hmlovina Kalifornia v súhvezdí Perzeus
IC 2118 reflexná hmlovina Hlava bosorky v súhvezdí Eridanus
IC 405 emisná a zároveň reflexná hmlovina Horiaca hviezda v súhvezdí Povozník
M 1 plynová difúzna Krabia hmlovina v súhvezdí Býk
M 42 emisná Veľká hmlovina v Orióne
IC 434 tmavá hmlovina Konská hlava v súhvezdí Orión
Matúš Trembáč
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota