DHaP 2025 - ako bolo
Tradičný Deň hvezdární a planetárií 29. a 30. marca, kde „hlavnou“ témou malo byť čiastočné zatmenie Slnka návštevníkov, návštevníkov veľmi nepotešil. Takmer na celom našom území bolo beznádejne zamračené, na viacerých miestach dokonca pršalo... Exteriérové aktivita sa teda uskutočniť nemohli, no organizátori boli pripravení aj na túto možnosť a pre množstvo záujemcov pripravili bohatý program.
Na viacerých miestach si návštevníci mohli pozrieť aspoň živý prenos, a priam dychberúce je zatmenie od J. Kurtha z Les Escoumins v Qubecku.
Oslovili sme všetkých organizátorov DHaP a správy uverejňujeme v poradí ako nám ich kolegovia posielali.
Nižšie nájdete stručné informácie z týchto astronomických zariadení: Nitra, Hlohovec, Zvolenská Slatina - Hvezdáreň Júlia, Michalovce, Banská Bystrica, Prešov, Senec, Humenné, Medzev, Bratislava.
Nitra
Tohtoročný DHaP mal hlavnú tému pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka. Ale keďže bolo zamračené, nemohli sme ho, žiaľ, uskutočniť. A hoci pršalo, prišlo k nám približne 630 návštevníkov, prevažne rodín s deťmi. Niečo sa dozvedeli o Slnku, čiernych dierach, letoch do vesmíru, o technike a solárnom pohone v podaní našich mladých nádejných astronómov a vedcov. Ale hlavne u nás strávili kreatívny deň plný zážitkov pod heslom Veda hrou. V tvorivých dielňach sa návštevníci naučili ako vyzerajú najznámejšie súhvezdia, či planéty a ako sa vyrobia rakety poháňané vzduchom. Modelári pripravili výučbu zostavenia krajinky a malých postavičiek. Niektorí návštevníci si prvýkrát vyskúšali ryžovanie zlata. Pozornosť pútali aj minerály a meteority. Pre zdatnejších mladých astronómov sme pripravili astro-úlohy, hlavolamy, krížovky a súťaž o tričko s maskotom Nitrianskej hvezdárne. Súťažilo sa aj v elektronickom vesmírnom pexese o odznaky a magnetky hvezdárne. Najmenší kreslili svoju predstavu vesmíru na veľký 4-metrový výkres. V kupole okrem ďalekohľadu boli prístupné rôzne didaktické pomôcky. Vyvrcholením bola prednáška Miriam Jarošovej, známej meteorologičky o rôznych typoch počasia. Dúfame, že každý si odniesol od nás zážitok, vlastnoručne urobenú pomôcku, kúsok zlata alebo meteoritu, či minerálu. O rok sa na vás tešíme opäť.
Jana Ondrušková a Matej Trstenovič
A spoločné foto s našou "tetou Mirkou" muselo byť...
Hlohovec
V rámci Dňa hvezdární a planetárií a pri príležitosti čiastočného zatmenia Slnka u nás v sobotu 29. marca 2025 prebehla prednáška o zatmeniach Slnka s názvom: Keď Slnko pohltí drak... Pre návštevníkov sme si tiež vzhľadom na nepriaznivé počasie a pozorovacie podmienky pripravili live stream z čiastočného zatmenia Slnka z observatória Greenwich. V planetáriu prebehol aj program pre deti (Kamilka na potulkách vesmírom) a pre dospelých (Zo Zeme do vesmíru) a prebehla tiež aj prehliadka našej pozorovateľne a kupoly. Pozorovanie nočnej oblohy bolo vzhľadom na nepriaznivé počasie zrušené.
Róbert Kožurko
Pozorovať sa síce nedalo, no výklad pri ďalekohľadoch bol
Zvolenská Slatina - Hvezdáreň Júlia
Vo Zvolenskej Slatine má hvezdárničku doc. V. Bahýl, čestný člen SZA. Hvezdárnička je malá, no Vladkove srdce veľké... K DHaP nám len stručne napísal: „Na pozorovanie aj návštevníkov som bol pripravený, ale „človek mieni, Pán Boh mení“. Takmer som ušiel hrobárovi z lopaty a tak teraz som v rekonvalescencii. Škoda, no možno to bolo aj dobre, že bolo zamračené a tak nikto neprišiel, lebo bolesť-nebolesť, bol by som sa im venoval. Tak hádam nabudúce...“
Michalovce
V sobotu 29. 3. 2025 sa v Krajskej hvezdárni a Zemplínskom kultúrnom centre v Michalovciach konalo podujatie v rámci Dňa hvezdární a planetárií. Hlavným ťahúňom podujatia malo byť pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka, ktoré sa však vzhľadom k zamračenému a upršanému počasiu nekonalo. Všetky aktivity sa tak konali v budove hvezdárne. Návštevníkom sme premietali v novom nafukovacom planetáriu v našej novej multifunkčnej sieni Galileo, v kupole hvezdárne si pozreli ďalekohľad a prebiehala aj demonštrácia vzniku zatmenia Slnka pomocou telúria. V prednáškovej miestnosti prebiehali vesmírne tvorivé dielne, ukážka fungovania Van de Graaffovho generátora, plazmovej gule a veľký záujem bol aj o „pobyt na Medzinárodnej vesmírnej stanici“, ktorý sme návštevníkom sprostredkovali pomocou virtuálnej reality. V exteriéri pred vstupom do budovy hvezdárne bol umiestnený planetárny chodník a fotosteny. Napriek nepriaznivému počasiu sa podujatie vydarilo a hoci návštevnosť nebola taká vysoká ako v predchádzajúcich rokoch, návštevníci, ktorí si našli cestu do našej hvezdárne si určite prišli na svoje a odchádzali obohatení o nové zážitky.
Igor Parnahaj
Demonštrácia zatmenia v kupole
Premietanie v planetáriu
Čakanie na virtuálnu realitu
Realizačný tím
Banská Bystrica
Deň hvezdární sa vo hvezdárni na Vartovke konal v komornej atmosfére, nakoľko počasie veľmi neprialo pozorovaniu čiastočného zatmenia Slnka ani iným vonkajším aktivitám. A tak si mohli návštevníci, prevažne rodiny s deťmi, vypočuť prednášku o zatmeniach nebeských telies, ktorú si pre nich pripravil odborný pracovník J. Gerboš a klásť mu zvedavé otázky z astronómie. Najmenší si pozreli rozprávku 3-2-1 Liftoff o vesmírnych dobrodružstvách škrečka Elona. Akcia bola zakončená prehliadkou hvezdárne a jej pozorovacej techniky. Vyhliadka na mesto z terasy pozorovacej veže však inokedy pekný zážitok teraz nepriniesla. Na pamiatku si návštevníci mohli odniesť aj malý astrosuvenír.
Beata Zimnikovalová
Prešov
Čas pôvodne vyhradený na pozorovanie zatmenia sme strávili prestavením našej pozorovacej techniky s pokračovaním témy zatmenia Slnka v prednáškovej sieni. Príchod návštevníkov na detský blok predstavení (Tomášova cesta ku hviezdam, Ariadnina čelenka) sme využili na vstupy pod kupolou planetária striedané s programom v prednáškovej sieni (Strašidelný vesmír, Obri a trpaslíci a pod.). Náš program pre deti s rodičmi využilo 178 návštevníkov, no keďže bolo zamračené, na večernom bloku sa zúčastnilo len okolo 20 záujemcov. Celková účasť na tohtoročnom DHaP bola takmer 220.
Viliam Kolivoška
Obrázky z reportáže TV noviny 29. 3. 2025 (STVR 1)
Senec
Pozorovaniu zatmenia Slnka cez Deň hvezdární a planetárií počasie neprialo, aj keď na chvíľku sa zdalo, že aspoň cez mraky niečo uvidíme. Návštevníci si však vypočuli novinky z astronómie v našej prednáškovej miestnosti. Našťastie, v planetáriu je obloha stále jasná a tá prilákala na seneckú hvezdáreň množstvo návštevníkov.
SOLAR hvezdáreň Senec, o. z.
Se-Ne-C = "Senec"... okuliare na pozorovanie Slnka využité neboli
Humenné
Dobre naplánovaný a pripravený program zmarila zamračená obloha prakticky na celom území Slovenska a tak sa aktivity pre verejnosť realizovali zväčša v interiéri. V sobotu sme vo hvezdárni v Humennom aj na Kolonickom sedle dúfali, že sa aspoň na okamih ukáže kotúč Slnka, ktorý čiastočne zakrýval Mesiac. Počasie bolo proti a tak živý vstup na TV JOJ bol bez Slnka, návštevníci si ho však mohli pozrieť online z viacerých miest v Európe.
Nedeľný program začal pásmom astrorozprávok a našej ponuky vrátane tej najnovšej „3-2-1 Štart!“. Obloha bola zmračená a popoludní, no o téme zatmení Slnka, Mesiaca a javoch, ktoré sprevádzajú tieto fascinujúce úkazy prednášal náš kolega astronóm RNDr. Zdeněk Komárek. Sprostredkoval nám tiež svoje zážitky z pozorovaní zatmenia Slnka a Mesiaca, ktoré realizoval počas svojej aktívnej kariéry.
Róbert Adam
Priamy vstup o DHaP pre TV JOJ a v pozadí pripravená technika - veď čo ak by predsa...
Nedeľné dopoludnie s rozprávkami
dr. Z. Komárek pri prednáške o zatmeniach
Medzev
Počasie neprialo, bolo priam strašné... Nás však teší, že záujemci o astronómiu, aj keď ich nebolo veľa, prišli aj napriek zlému počasiu a zotrvali u nás viac ako 2,5 hodiny. Naše poďakovanie patrí aj dr. Kimákovi, ktorý návštevníkov zaujal invenčným pripraveným programom.
Tomáš Čabala
Bratislava
Ešte krátko pred dňom „D“ bolo na stránke bratislavskej hvezdárne cez celú obrazovku „ZRUŠENÉ“, s dovetkom, že keďže má byť zamračené a s dažďom, s poľutovaním sme dospeli k rozhodnutiu, že (pre nás premiérové) podujatie tohto typu tentoraz neuskutočníme v pôvodnom termíne. Urobíme tak v najbližší možný víkend.
Deň hvezdární 2. Keďže nám minule počasie neprialo, nevzdali sme sa a otvorili sme brány Observatória Deutsche Schule Bratislava 12. apríla (a pripomenuli si aj Gagarina...). Dopadlo to výborne, na svoje si prišli aj detičky, aj dospelí a návštevou nás poctili aj členovia SZA a zástupcovia Múzea mesta Bratislavy. Bol to skvelý deň. ❤
Návštevníci mali možnosť sa za odborného výkladu našich lektorov zoznámiť s chodom hvezdárne a ďalekohľadmi. Počas dňa od 14-tej hodiny mohli obdivovať slnečnú fotosféru aj chromosféru cez Coronado a tí, ktorí prišli večer zamerali náš 40 centimetrový ďalekohľad „Riči“ na hviezdnu oblohy, Jupiter, Mars či Mesiac. Navštívilo nás vyše 100 nadšencov a po nekončiacich otázkach a rozhovoroch bolo veľmi zaťažko tento deň ukončiť. Hlavne pre tých, ktorí mali to šťastie a o 20:58 sa pozerali na JZ obzor, kde zanikol v našej atmos fére jasný bolid.Podrobnejšie informácie o bolide sú TU.
Matúš Trembáč
A toto je náš tím