Skip to main content

Hviezdna obloha, moja vášeň

| aktuality

Knižnica A. Bernoláka v Nových Zámkoch usporiadala 6. 3. 2025 prednášku Hviezdna obloha, moja vášeň nášho člena Ing. Štefana Kürtiho.  Astronomickej verejnosti to nie je meno neznáme a v súčasnosti je najúspešnejším „lovcom“ asteroidov u nás.

Hneď v úvode prezentácie bolo: „Ako som sa nestal kozmonautom , ale napísal som knihu“.

Jeho cesta k astronómii bola kľukatá. Prvým impulzom mu bol projekt Apollo a „objavenie“ časopisov Říše hvězd a Kozmos. Čítal, priam hltal všetko čo sa dalo nájsť, dodnes má niekoľko zošitov s ešte detským písmom „KRONIKA dobývaní Vesmíru“. Keď chcel mať ďalekohľad, skúsil šťastie v astronomickej súťaži. Skúsil, aj keď ešte nespĺňal minimálny vekový limit... Ďalekohľad teda nevyhral. S tým čo mal pozoroval v júli 1975 jasnú kométu Kobayashi-Berger-Milon (C/1975 M1 a v marci 1976 skvelú kométu West (C/1975 V1). Bol rozhodnutý byť astronómom no na MFF UK ju neotvárali a tak sa dal na jadrovú fyziku. Koníčkov však bolo viac, popri astronómii aj hudba. Tie prevládli a tak štúdium zanechal, začal pracovať a venovať sa angličtine. Pri návšteve BBC mu odporúčali jazykový kurz a v Londýne v astroobchode našiel aj svoju fotografiu v Astronomy Now. Vyštudoval VŠE v Bratislave, chodil na PŠA v Hurbanove a niekoľko rokov organizoval aj jazykové kurzy v zahraničí. Oženil sa a na MsÚ v Nových Zámkoch pracuje až do súčasnosti, kde má na starosti agendu Štátneho fondu rozvoja bývania.

Na internete ho zaujal článok o možnosti lovu asteroidov z domu a ďalším nakopnutím bol projekt Deep Impact (4. 7. 2005). Dlhé hodiny bol pri počítači a prezeral archív SkyMorph. Začiatky boli ťažké, cenné rady získaval od skúsených astronómov (Q. Ye, R. Matson, M. Langbroek, K. Sárneczky). Marco Langbroek na počesť Š. Kürtiho dokonca pomenoval asteroid 132798 Kurti (2002 PU167).

Štefan sa však neuspokojil sa len s archívmi, pozorovania robil aj na prenajatých ďalekohľadoch v Novom Mexiku (USA) a Siding Springs (Austrália). Pre K. Sárneczkého z observatória na Piszkéstető  robil pozorovania aj ďalekohľadom v Austrálii a tak začala ich plodná spoluráca, ktorá trvá až dodnes.

Dodnes objavil 377 asteroidov (Apache Point – 5, FMO Spacewatch – 3, iTelescope Obs – 12, Konkoly Obs – 189, SkyMorph/Neat 156 a po jednom z Moorook Obs, Rodeo Obs, Sierra Stars Obs).

Právo pomenovať asteroid má len objaviteľ a tak po dohode s riadiacimi daných programom mal právo svojim objavom dať mená. Dodnes pomenoval 43 asteroidov a na prednáške boli dokonca šiesti, ktorý „ten svoj asteroid“ majú. Za svoj najcennejší objav však považuje nájdenie transneptunického objektu 2015 KO360.

Jeho záľubou sa stali aj rozhovory s významnými osobnosťami v astronómii. Dones ich napísal 27 a v roku 2003 mu vyšla kniha Hviezdna obloha, moja vášeň (písané rozhovory). Je to inšpirujúce čítanie, ktoré každému odporúčame a niekoľko kníh aj s podpisom autora už SZA má. Po zaujímavej prednáške ešte bola beseda a niekoľko záujemcov sa vybralo s G. Hodálom na pozorovanie do Astronomického kabinetu, kde ich potešil nielen Mesiac a Venuša.

P. Rapavý

ďalšie odkazy:

·       oficiálna stránka Š. Kürtiho

·       rozhovory na stránke SZA

·       zoznam pomenovaných asteroidov

 

 

 

Autogramiáda

Venuša bola krásna, no Mesiac taký jasný, že som si musela dať okuliare... (foto G. Hodál)