Počas predvianočných dní zavítal do Púchova a Dubnice úspešný astrofotograf Petr Horálek. Pod záštitou Púchovského eko-astro klubu sa v rozmedzí 16.12. až 17.12. 2024 konala séria prednášok na viacerých miestach. Odštartovali sme Spojenou školou sv. Jána Bosca v Novej Dubnici s témou “Tajomstvo snímok NASA” kde Peťo porozprával o svojich zážitkoch z fotenia záberov, ktoré získali ocenenie NASA Astronomy Picture of the Day (APOD).
foto: Ľuboš Valt
Každý jeden deň je predstavený unikátny snímok vesmíru spolu so stručným vysvetlením od astronómov a zakladateľov APODu Dr. Roberta Nemiroffa a Dr. Jerryho Bonnella. Takýchto ocenení Peťo získal až 47, pričom jeden jeho snímok bol dokonca dva krát ocenený.
Na druhý deň sme sa presunuli do Púchova na základnú školu Gorazdovu, kde sa zmenil repertoár na “Rozprávanie o Afrike” pre 4. ročník a “Sme vo vesmíre samy?” pre 5. ročník, kde žiakov táto téma obvzlášť zaujala a vysypali tak na Peťa kopu otázok.
Záverečná prednáška sa konala v župnom dome v Púchove v útulných priestoroch kaviarne Podivný barón. Rozprávanie sa zameralo hlavne na tohtoročné úplne zatmenie Slnka v Mexiku, kde po komplikáciach čo tomu predchádzali sa podarilo Peťovi odfotiť neskutočný kúsok - nielenže famózny záber slnečného kotúča prekrytým mesiacom, ale i novoobjavenú kométu SOHO-5008.
Na konci sme sa dočkali i premietania krátkometrážneho dokumentárneho filmu Zázrak v tieni Mesiaca aj žrebovanie súťaže, ktorú PEAK poriadal. Výhercovia si tak odniesli výhru v podobe nádherného Horálkoveho kalendáru či jeho najnovšej knihy Příběhy vesmírného nomáda.
Ďakujeme Peťovi, že s nami strávil tieto dva dni a mali sme možnosť opäť počuť jeho pútavé astronomicko-cestopisné prednášky. Zároveň sme vďační, že nás do Podivného Baróna prišiel navštíviť aj predseda SZA, Miloš Obert.
foto: Nikoleta Martináková
Nikoleta Martináková
Púchovský eko-astro klub