Festival Starmus je medzinárodné stretnutie zamerané na oslavu astronómie, výskumu vesmíru, hudby, umenia a prírodných vied. Založil ho astronóm a amatérsky hudobník Garik Israelian a hudobník a astrofyzik Brian May. Prvý Starmus sa uskutočnil v roku 2011na Kanárskych ostrovoch Tenerife a La Palma (video Rick Wakeman – SSTARMUS). Starmus VII sa uskutočnil v Bratislave v dňoch 12. – 17. mája 2024. Bratislavský festival začal verejným bezplatným grandióznym koncertom J. M. Jarre: Most z budúcnosti, kde bol špeciálny hosť Brian May. Starmusu VII sa zúčastnilo množstvo významných osobností, vedcov, astronautov, nositeľov Nobelovej ceny...
V druhý deň festivalu sa na hrade Devín konala v podvečerných a večerných hodinách STAR PARTY. Nuž ale aká by to bola párty pod hviezdami bez ďalekohľadov a pozorovania. Firma Explore Scientific v zastúpení SpaceShop 42, oslovila firmu SonataOptics s prosbou o zabezpečenie astronómov/dobrovoľníkov pri pozorovaní. A keďže SZA milovníkov aj znalcov oblohy má, pomerne rýchlo sme sa, aj keď v pomerne časovej tiesni dohodli... Odmenou našincom boli voľné vstupenky na celý festival. Pozorovanie bolo síce až k večeru, no keďže techniku bolo potrebné zostaviť a zoznámiť sa s ňou, schádzali sme sa na Devíne už od obeda. Na pozorovanie bolo pripravených 12 ďalekohľadov Bresser a Unistellar. Dva dobsony boli umiestnené na Dolnom hrade vedľa pódia kde sa konali koncerty pre verejnosť, zvyšné boli umiestnené na Hornom hrade v rámci VIP zóny.
Počasie vyšlo perfektne, obloha bola bez jediného obláčka. Počas dňa sme cez filter pozerali Slnko s výraznými škvrnami , už za súmraku Mesiac pred prvou štvrťou a neskôr aj objekty nočnej oblohy.
Pozorovanie malo obrovský úspech, cez ďalekohľady sa pozrelo niekoľko stoviek ľudí vo verejnom priestore a ďalší vo VIP zóne vrátane vedcov, astronautov, zakladateľov firiem. Je to predsa len dobrý pocit, keď sa pri vás zastaní napríklad nositeľ Nobelovej ceny a vy mu ukážete Mesiac či vzdialenú galaxiu... Ľudia si húfne fotili mobilmi cez ďalekohľady Mesiac a samozrejme, že otázky nemali konca-kraja. Možno najväčšie „úspechy“ boli keď som ľuďom vysvetľoval, že keď sa pozerajú na Mesiac vidia že aj on je plochý, podobne ako je plochá naša Zem 😊, čo vyvolalo veselú náladu. Boli však aj otázky, či týmto teleskopom uvidíme na Mesiaci vlajku čo tam zanechali astronauti. Odpovedal som žartom, že samozrejme, ale bohužiaľ ju nevidíme, lebo sa nachádza v tieni.
Pozorovanie zabezpečovali zo SZA Miro Grnja, Rasťo Gajdošík, Andrej Baláž a Matúš Trembáč, no aj niektorí naši kolektívni členovia z OZ Slovenské planetáriá a Marek Repka z Astronomického klubu Bratislava.
Bola to pekná a príjemná akcia, stretli sme na, nielen na pozorovaní ale aj v nasledujúcich dňoch na prednáškach s mnohými významnými ľuďmi z vedeckého prostredia.
M. Grnja (upravil PR)
Grandiózny otvárací koncert
Pri vchode do hradu bol model Marsu. Starmus VII, ktorý bol zameraný aj na ekológiu.
Citát A. Keith (morská biologička, Lancaster University): „Chceme zmeniť Mars na Zem, no zatiaľ meníme Zem na Mars...“
Matúšov ďalekohľad na Hornom hrade
A tu sú aj našinci s peknými asistentkami
Na pozorovanie sa čakalo v dlhých radoch
Hudobný koncert na hrade Devín
M. Grnja a K. Thorne (NC za fyziku 2017)
Z prednášky charizmatickej primatologičky Jane Goodall
Za zhladnutie stojí aj rozhovor s ňou na Hyde park civilizace
Brian May odovzdáva Davidovi Attenboroughovi Medailu S. Hawkinga za vedeckú komunikáciu
Spoločná fotografia s astronautom Chrisom Hadfieldom (P. Čechvala, S. Tomášik, Ch. Hadfield, M. Grnja, J. Kapuš, P. Bartek)
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota