Kométa – ako ju pozorovať

| aktuality

V médiách, prevažne tých internetových, a žiaľ aj inak vcelku serióznych, je množstvo informácií o „neandertálskej“ či „zelenej“ kométe 2022 E3 (ZTF). , ktoré sú však nesprávne, až zavádzajúce. Výsledkom je, napríklad na Facebooku, množstvo prevažne sklamaných ľudí, ktorí chcú kométu vidieť.

Tu je niekoľko informácií uvedených na pravú mieru (P. Rapavý).

Kométu zase uvidíme po 50 000 rokoch

Kométa mala pred vstupom do vnútornej Slnečnej sústavy obežnú dobu okolo 50 tisíc  rokov, je teda pravda, že ju mohli naši predkovia pozorovať. O ďalších 50 000 rokov ju zase uvidíme. Nie, už ju nikdy neuvidíme. Súčasná dráha kométy je hyperbolická a teda sa k nám už nevráti.

Bude to nádherné vesmírne divadlo

Nie je to pravda. Túto kométu je možné vidieť len na skutočne tmavej nočnej oblohe (teda nie z miest a obcí, kde je značné svetelné znečistenie) aj bez ďalekohľadu. Aj v tomto prípade však bude len ako malý hmlistý obláčik a tí, ktorí skúsenosti s pozorovaním nemajú, ju pravdepodobne ani nenájdu. Skutočne jasná a pomerne výrazná bola kométa C/2020 F3 (NEOWISE) v lete 2020.

Kométa na oblohe v Bratislave. Z Petržalky ju nebolo vidieť ani náhodou... M. Grnja sa však pokúsil kométu odfotografovať z balkóna. A kométa tam bola, maličká, no bola (Canon EOS 6D Mark II, ISO 1600, 3,2/24 mm, exp. 5,6 s).

Na oblohe ju ale uvidíte

Ak ju chcete uvidieť, najvhodnejší je triéder alebo malý ďalekohľad s veľkým zorným poľom. Na nájdenie použite niektorú z vyhľadávacích mapiek, ktoré sú ako odkazy v článku na stránke SZA. Sú tam nielen dostatočne podrobné mapky ale aj širší pohľad na oblohu, ktorý by na hľadanie malým ďalekohľadom mal postačovať a kde je farebne vyznačené obdobie najlepšej viditeľnosti.

Poloha kométy na oblohe od 15.1. do 15.2. Zelenou je označené obdobie najlepšej viditeľnosti. (autor Marek Harman)

Uvidíme letieť zelenú kométu

Kométa sa síce pohybuje, no jej pohyb medzi hviezdami je pri bežnom pozorovaní malý a teda „neletí“. Najrýchlejší vlastný pohyb bude mať 2. februára, keď bude k Zemi najbližšie (asi 42 miliónov km). V tom čase bude jej uhlový pohyb len niečo vyše 3°/deň, teda za hodinu sa posunie asi o 17' (asi polovica uhlového priemeru Mesiaca). V ďalších dňoch bude jej pohyb stále pomalší, keďže sa už od Zeme vzďaľuje. Kométa nie je zelená. Zelené sfarbenie kométy je spôsobené dvojatomárnym uhlíkom. Zelenú ju však uvidíme len na fotografiách. Naše oči v noci registrujú svetlo tyčinkami, ktoré však „vidia len čiernobielo“. Kométu ako zelenú by sme asi nevideli ani vo výkonnejšom astronomickom ďalekohľade. Sú teda úplne bezpredmetné diskusie na Facebooku, čo to len tá kométa obsahuje, čo horí na zeleno – fosfor, meď a pod.  Na toto, prosím zabudnite.

Zelená bude kométa (jej atmosféra – koma) len na fotografii (teleobjektív)

Kométa, malý zelený chumáčik medzi hviezdami, tak ako ju naexponoval J. Grňa (MO SZA Rim. Sobota) 31. 1. 2023 zo svojho dvora v Báčskom Petrovci (Srbsko) cez slabú vrstvu vysokej oblačnosti.

Jasnosťou kométa sklamala

Astronómom sa zase predpoveď jasnosti nepodarila. Je to v poriadku, predpoveď jasnosti je správna, vo veľmi dobrom súhlase s pozorovaniami. Predpovedať jasnosť komét je zložité. Jej polohu vieme spočítať presne, no jasnosť nie, zvlášť u komét, ktoré prichádzajú do vnútornej Slnečnej sústavy po prvýkrát. Odborník na kométy a výborný pozorovateľ D. Levy k problému predpovedania jasnosti komét predpovedal: „Kométy sú ako mačky. Majú chvost a robia si čo chcú“.

Priebeh jasnosti kométy 2022 E3 (ZTF), zdroj: https://cobs.si

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.