Februárová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Vo februári oblohe aj naďalej dominuje Venuša, Jupiter a Mars. Saturn pomaly opúšťa večernú oblohu a Merkúr sa na nej opäť objavuje. Pre meteorárov nastáva tzv. „Veľká jarná diera“, kedy nie sú v činnosti meteorické roje.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SEČ)

Februárová južná obloha (foto: Matúš Trembáč)

Planéty

Merkúr sa nachádza uhlovo blízko Slnka a 9. 2. je v hornej konjunkcii. Postupne sa začne objavovať na večernej oblohe a pozorovacie podmienky sa do konca februára zlepšia. Koncom mesiaca už bude mať jasnosť – 1,1 mag. Dňa 25. 2. je v konjunkcii so Saturnom nízko nad obzorom.

Venuša je aj naďalej dominantou večernej oblohy s – 4,8 až – 4,7 mag. Začiatkom februára zapadá pred 21. hodinou a koncom mesiaca už po 20. hodine. Dňa 28. 2. je v zastávke a začne sa pohybovať spätne.

Mars sa nachádza v súhvezdí Blíženci s jasnosťou – 1,1 až – 0,3 mag a je pozorovateľný takmer po celú noc. Dňa 24. 2. je v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere. Tesná konjunkcia s Mesiacom nastane 9. 2., kedy sa bude nachádzať 0,4° južne od Mesiaca.

Jupiter sa nachádza v súhvezdí Býk ( – 2,5 až – 2,3 mag). Začiatkom februára zapadá 3,5 hodiny po polnoci a koncom mesiaca 2 hodiny po polnoci. Dňa 4. 2. je v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere. Konjunkcia s Mesiacom nastane dňa 7. 2. pod obzorom a preto si toto priblíženie pozrime ešte pred ich západom a taktiež o deň skôr.

Saturn sa nachádza v severozápadnej časti súhvezdia Vodnár (1,1 mag) a uhlovo sa približuje k Slnku. Začiatkom februára zapadá pred 20. hodinou a koncom mesiaca približne hodinu po Slnku.

Urán sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Baran (5,7 mag). Začiatkom februára zapadá 2 hodiny po polnoci a koncom mesiaca okolo polnoci. Konjunkcia s Mesiacom nastane dňa 5. 2.

Neptún sa nachádza v južnej časti súhvezdia Ryby (7,9 mag). Začiatkom februára zapadá pred 21. hodinou a koncom mesiaca okolo 19. hodiny.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto sa nachádza uhlovo blízko Slnka a je nepozorovateľné.

(1) Ceres je 15. 2. v konjunkcii so Slnkom a teda nepozorovateľný.

Asteroidy

Vo februári bude najjasnejším asteroidom (4) Vesta (7,2 až 6,7 mag), ktorá sa presunie zo súhvezdia Panna do súhvezdia Váhy.

Kométy

V tomto období sa na oblohe jasnejšie kométy nenachádzajú.

Meteorické roje

Február patrí do obdobia „Veľká jarná diera“, kedy nie sú v činnosti aktívne meteorické roje a tak si počkáme do apríla na Lyridy.

Astrofotografia

Z hlbokého vesmíru nám február prináša prekrásne hmloviny:

M 78 reflexná hmlovina Casper v súhvezdí Orión,

NGC 2170 reflexná hmlovina Anjel v súhvezdí Jednorožec,

IC 443 pozostatok po supernove hmlovina Medúza v súhvezdí Blíženci,

NGC 2237-9 emisná hmlovina Rozeta v súhvezdí Jednorožec,

NGC 2264 otvorená hviezdokopa Vianočný stromček v súhvezdí Jednorožec,

NGC 2359 emisná hmlovina Thorova prilba v súhvezdí Veľký pes.

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.