S aprílom sa na rannú oblohu opäť vráti Mars a Saturn. Odhodlaní astronómovia určite vycestujú, keďže dňa 8. 4. nastane úplné zatmenie Slnka, ktoré bude pozorovateľné napríklad z Mexika a USA. Na nasledujúce mesiace sa oplatí nasmerovať pohľady na súhvezdie Severná koruna, kde sa nachádza rekurentná nova T Coronae Borealis (T CrB), ktorej vzplanutie sa očakáva v tomto roku.
(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SELČ)
Rekurentná nova T CrB v súhvezdí Severná koruna (zdroj: Stellarium)
Planéty
Merkúr sa začiatkom apríla nachádza na večernej oblohe, no po marcovej východnej elongácii sa uhlovo približuje k Slnku a dňa 12. 4. je v dolnej konjunkcii. Po nej sa presunie na rannú oblohu a 19. 4. je v konjunkcii s Venušou.
Venuša sa nachádza na rannej oblohe a uhlovo sa približuje k Slnku. Začiatkom mesiaca vychádza ešte takmer 40 minút pred Slnkom, ale postupne sa podmienky na jej pozorovanie zhoršujú. Dňa 3. 4. nastane konjunkcia s Neptúnom a 7. 4. konjunkcia s Mesiacom.
Mars sa nachádza na rannej oblohe s 1 mag. Začiatkom apríla vychádza 1 hodinu a koncom mesiaca takmer 2 hodiny pred Slnkom. V tomto mesiaci nastane viacero konjunkcií. K prvej konjunkcii, 6. 4. s Mesiacom, sa pripojí aj Saturn. Dňa 10. 4. sa bude Saturn nachádzať len 0,4° od Marsu a 29. 4. nastane konjunkcia s Neptúnom.
Jupiter sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran s – 2,1 mag. Začiatkom apríla zapadá ešte 3 hodiny po Slnku, no koncom mesiaca už pred koncom nautického súmraku. Dňa 10. 4. je v konjunkcii s Mesiacom, vyššie od nich nájdeme Urán a pripojí sa k nim aj kométa 12P/Pons-Brooks. Konjunkcia s Uránom nastane 21. 4.
Saturn sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Vodnár s 1,1 mag. Začiatkom apríla vychádza len koncom nautického súmraku a koncom mesiaca takmer 1,5 hodiny pred Slnkom. Dňa 6. 4. nastane konjunkcia s Mesiacom a 10. 4. bude v konjunkcii s Marsom.
Urán sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Baran (5,8 mag) v blízkosti Jupitera. Začiatkom apríla zapadá 3,5 hodiny po Slnku a na konci mesiaca tesne po Jupiteri. Konjunkcie s Mesiacom a Jupiterom sú popísané vyššie.
Neptún sa nachádza v západnej časti súhvezdia Ryby (8,0 mag). V prvých aprílových dňoch vychádza začiatkom občianskeho súmraku a koncom mesiaca takmer 1,5 hodiny pred Slnkom. Konjunkcia s Mesiacom nastane 7. 4. a s Marsom 29. 4.
Konjunkcia Jupiter, Mesiac, Urán a kométa 12P/Pons-Brooks (Zdroj: Stellarium)
Trpasličie planéty
(134340) Pluto sa nachádza v súhvezdí Kozorožec a vychádza 3 hodiny po polnoci.
(1) Ceres (8,9 až 8,5 mag) sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Strelec a vychádza 3 hodiny po polnoci.
Asteroidy
V apríli bude najjasnejším asteroidom (4) Vesta, ktorá sa presunie zo súhvezdia Býk do súhvezdia Blíženci s 8,1 mag. Druhým najjasnejším bude (2) Pallas v súhvezdí Herkules s 9,0 mag.
Kométy
Aj naďalej je pozorovateľná kométa 12P/Pons-Brooks, ktorá prejde perihéliom dňa 22. 4. Pozorovateľná je kométa C/2021 S3 PANSTARRS a v polovici apríla sa pod 11 mag dostane kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).
Meteorické roje
Po období „Veľká jarná diera“ budeme môcť pozorovať aprílové Lyridy so ZHR 18, no pozorovanie bude rušiť Mesiac dva dni pred splnom.
Galaxia Hamburger NGC 3628 (foto: Peter Jurista, ASA 10, Atik460mono, LRGB)
Astrofotografia
V apríli pokračuje obdobie galaxií:
NGC 3184 špirálová galaxia Malý veterník v súhvezdí Veľká Medvedica,
NGC 3190 skupina galaxií Kvartet v Levovi,
M 95 a M 96 dvojica galaxií v súhvezdí Lev,
M 97 a M 108 planetárna Sovia hmlovina a galaxia Surfovacia doska v súhvezdí Veľká Medvedica,
M 65, M 66 a NGC 3628 skupina galaxií Levov triplet,
NGC 3718 a NGC 3729 dvojica galaxií v súhvezdí Veľká Medvedica.
Matúš Trembáč
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota