Po januári nás február s možnosťami na pozorovanie nočnej oblohy veľmi nepoteší. Vnútorné planéty a Mars sú uhlovo blízko Slnka a Saturn opustí večernú oblohu. Aj naďalej nás bude tešiť jasný Jupiter, no nečaká nás žiadny meteorický roj. Na oblohe budú pozorovateľné kométy do 10 mag a astrofotografi sa môžu pokúsiť zachytiť pohyb asteroidu (3) Juno popri galaxii NGC 3521.
(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SEČ)
Planéty
Merkúr sa vo februári nachádza na rannej oblohe, uhlovo sa približuje k Slnku a podmienky na jeho pozorovanie sa zhoršujú. Začiatkom mesiaca vychádza len trištvrte hodiny pred Slnkom a 28. februára je v hornej konjunkcii.
Venuša sa nachádza na rannej oblohe s – 3,9 až – 3,8 mag. Začiatkom februára vychádza takmer 2 hodiny pred Slnkom, uhlovo sa k nemu približuje a koncom mesiaca vychádza už len hodinu pred východom Slnka.
Mars sa vo februári postupne presunie zo súhvezdia Strelec do súhvezdia Kozorožec (1,3 až 1,2 mag). Nachádza sa na rannej presvetlenej oblohe a jeho pozorovacie podmienky nie sú ideálne. Dňa 22. 2. bude v konjunkcii s Venušou.
Jupiter sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran (– 2,3 až – 2,2 mag). Začiatkom februára zapadá po polnoci a koncom mesiaca po 23. hodine, no pozorovacie podmienky sú stále priaznivé.
Saturn sa nachádza v súhvezdí Vodnár (0,9 mag) a opúšťa večernú oblohu. Ešte začiatkom februára zapadá 2 hodiny po Slnku, no v priebehu mesiaca sa k nemu uhlovo približuje a 28. 2. je s ním v konjunkcii.
Urán sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Baran (5,7 mag) východne od Jupitera. Pohybuje sa spätne a zapadá o hodinu neskôr ako Jupiter.
Neptún sa nachádza v západnej časti súhvezdia Ryby (7,9 mag). Zapadá tesne po Saturne, a preto je vo februári takmer nepozorovateľný.
Trpasličie planéty
(134340) Pluto sa nachádza v súhvezdí Kozorožec a je nepozorovateľné.
(1) Ceres (9,1 mag) sa nachádza na rannej oblohe a vychádza 2 hodiny pred Slnkom.
Asteroidy
Vo februári bude najjasnejším asteroidom (4) Vesta v súhvezdí Býk. Druhým najjasnejším bude (3) Juno v súhvezdí Lev, ktorý sa bude v noci z 9. na 10. februára presúvať popri galaxii NGC 3521.
Ateroid (3) Juno a galaxia NGC 3521 (zdroj: Stellarium)
Kométy
Pozorovateľná bude krátkoperiodická (6,37 roka) kométa Jupiterovej rodiny 62P/Tsuchinshan1 s 10,1 mag v súhvezdí Baran. Ďalšou pozorovateľnou je krátkoperiodická kométa (7,5 roka) 144P/Kushida v súhvezdí Baran (8 mag) a kométa C/2021 S3 PANSTARRS s 7,5 mag v súhvezdí Had. Najlepšie na tom však bude 12P/Pons-Brooks, ktorá dosiahne okolo 7 mag a mali by sme ju teda uvidieť už aj triédrom.
Meteorické roje
Február je bohužiaľ chudobný na meteorické roje a tak si musíme počkať až do apríla na Lyridy.
IC 443 emisná hmlovina Medúza, SHO - Hubblova paleta (foto: Matúš Trembáč)
Astrofotografia
Z hlbokého vesmíru nám február prináša prekrásne hmloviny:
M 78 reflexná hmlovina Casper v súhvezdí Orión,
NGC 2170 reflexná hmlovina Anjel v súhvezdí Jednorožec,
IC 443 pozostatok po supernove, hmlovina Medúza v súhvezdí Blíženci,
NGC 2237-9 emisná hmlovina Rozeta v súhvezdí Jednorožec,
NGC 2264 otvorená hviezdokopa Vianočný stromček v súhvezdí Jednorožec,
NGC 2359 emisná hmlovina Thorova prilba v súhvezdí Veľký pes.
Matúš Trembáč
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota