Augustová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Keď sa zadívame na nočnú oblohu počas tohto mesiaca, môžeme vidieť Mliečnu cestu siahajúcu od juhozápadu po juhovýchod prechádzajúc súhvezdie Labute. Samozrejme, čím tmavšia obloha, tým viac hviezd a rôznych štruktúr v nej rozoznáme. V nadhlavníku je známy Letný trojuholník pozostávajúci z hviezd Vega, Deneb a Altair. Nízko nad južným obzorom žiari hviezda Antares a zvieratníkové súhvezdia Vodnára, Škorpióna, Kozorožca a Strelca.

Merkúr je počas augusta najlepšie pozorovateľný v druhej polovici mesiaca po západe Slnka. Nájdeme ho nízko nad juhozápadným obzorom. Času na jeho pozorovanie však nemáme veľa – zapadá veľmi rýchlo po západe Slnka.

Venuša je aj tento mesiac pozorovateľná ako Zornička na rannej oblohe pred východom Slnka. Najlepsí čas na jej pozorovanie je začiatkom mesiaca, na záver augusta vychádza nad obzor o čosi neskôr, takže času na jej pozorovanie máme menej.

Mars vychádza nad obzor vo večerných hodinách. Viditeľný je počas druhej polovice noci – na začiatku augusta od polnoci, na záver mesiaca od jedenástej hodiny večer.

Jupiter vychádza taktiež vo večerných hodinách a pozorovateľný je takmer počas celej noci. Je neprehliadnuteľným objektom v súhvezdí Veľryby.

Aj Saturn vychádza vo večerných hodinách, ešte skôr ako planéta  Jupiter. Počas celého augusta ho môžeme vidieť v súhvezdí Kozorožca.

Aj Urán vychádza každým dňom v čoraz skorších hodinách. Začiatkom augusta ho môžeme pozorovať od polnoci, na záver mesiaca už po desiatej hodine večer.

Neptún sa taktiež pripája k ostatným planétam, a teda aj túto planétu môžeme pozorovoať vo večerných hodinách a to počas celej noci až do rána. Pri jeho pozorovaní si pomôžme aspoň malým ďalekohľadom.

 

                              Perzeidy. Foto: Tomáš Slovinský

Augustové roje meteorov

K augustovým teplým, hoci krátkym nociam nepochybne patria aj dva meteorické roje. Jedná sa o Kappa Cygnidy a azda najznámejšie Perzeidy.

Roj Kappa Cygnidy bol známy už od 19. storočia, kedy ľudí upútal svojou modrobielou farbou. Roj nie je síce svojou kvantitou výdatný, avšak môžeme v ňom nájsť veľmi krásne bolidy. Meteory tohto roja sú pomerne pomalé, ich rýchlosť pri vstupe do atmosféry Zeme dosahuje 25 km/s.

Sú aktívne od 3. do 25. augusta. Maximum pripadá na noc z 17. na 18. augusta. Jedná sa o málo aktívny meteorický roj s hodinovou frekvenciou len 3 meteory. Svoj názov nesú vďaka radiantu odkiaľ zdanlivo vyletúvajú. Ide o hviezdu Kappa Cygni v súhvezdí Labute. Kappa Cygnidy vznikli rozpadom asteroidu 2008ED69. Ten je podľa zistení z obdobia 6 000 - 4 000 p.n.l.

A najznámejšie Perzeidy. Sú známe oveľa vyšším počtom meteorov. Jedná sa o približne 150 meteorov za hodinu. Svoju aktivitu začínajú 17. júla a aktívne sú až do 24. augusta. Maximom pripadá na noc z 12. na 13. augusta.

Radiant zdroja sa nachádza v súhvezdí Perzea, ktoré je v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádza stále vyššie a vyššie nad východný obzor. Rýchlosť Perzeíd je pred vstupom do atmosféry Zeme až 59 km/s, vďaka čomu sú meteory jasné a často za sebou zanechávajú výraznejšiu žiariacu stopu. Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle objavenej v roku 1862.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.