Obdobie v polovici augusta je známe aktivitou meteorického roja Perzeíd. Relatívne teplé noci umožňujú pozorovateľom pohodlné sledovanie jedného z najbohatších rojov na oblohe. A ani tento rok nebude výnimkou.
Radiant tohto roja, teda miesto z ktorého meteory na oblohe zdanlivo vyletujú, sa nachádza v súhvezdí Perzeus. Podľa neho dostal roj aj svoje pomenovanie. Jeho zdrojovým telesom je kométa 109P/Swift-Tuttle s obežnou dobou 130 rokov. Perzeidy sú pomerne rýchle, do zemskej atmosféry vlietajú rýchlosťami okolo 59 km/s.
Aktivita roja narastá od 17. júla a trvá až do 22. augusta. Tohtoročné maximum by malo nastať v prvej polovici noci z 12. na 13. augusta, najviac meteorov však pravdepodobne uvidíme po polnoci do zhruba 03:45 h. Po zotmení sa radiant roja nachádza na severovýchode a vystupuje stále vyššie nad obzor. V čase okolo maxima, keď by bol radiant v najväčšej výške nad obzorom, by sme mohli za ideálnych podmienok a na tmavej oblohe pozorovať až do 100 meteorov za hodinu. Reálny predpoklad pre tento rok je okolo 70.
Priaznivé podmienky vytvára aj Mesiac. Ten sa nachádza krátko pred prvou štvrťou a v pondelok 12. augusta zapadne po 22. hodine. Dôležité bude samozrejme aj počasie. Verme, že nám nebude komplikovať situáciu oblačnosťou a umožní nám pozorovanie tohto príjemného spestrenia astronomického leta.
Približná poloha radiantu Perzeíd v blízkosti maxima činnosti