Členovia MO SZA v Humennom sa aj v tomto roku vybrali na Astronomické observatórium naKolonickom sedle, kde pod vedením odborných pracovníkov Vihorlatskej hvezdárne vHumennom sledovali meteory najznámejšieho roja roka na hviezdnej oblohe Parku tmavej oblohy Poloniny. Podujatia sa v termíne od 8. do 15. augusta 2024 zúčastnilo spolu 14 osôb prevažne z radov MO SZA v Humennom.
Počasie bolo síce premenlivé a neraz nechcelo poslúchať predpovede meteorológov, nonašťastie umožnilo pozorovania počas piatich zo siedmich nocí, hoc i nie celých. Celkom 11pozorovateľov sa počas týždňa prestriedalo v dvoch troj- až päťčlenných observačných skupinách. Pozorovania prebiehali podľa metodiky International Meteor Organization, pričom nahlasované záznamy o prelete meteorov obsahovali rojovú príslušnosť, jasnosť, zenitovú dištanciu a koncové súhvezdie. Noci okolo maxima, kedy to viac „sypalo“, sme zápis obmedzili na údaje potrebné pre IMO – rojovú príslušnosť a magnitúdu. Výsledkom piatich úspešných nocí s celkovým čistým pozorovacím časom 24 hod. a 40 min. je 1 777 záznamov o preletoch meteorov, z čoho 1 245 bolo pozorovateľmi hlásených ako rojové – Perzeidy, a532 meteorov ako sporadické. Napozorované údaje budú postupne pridávané do databázy IMO a poslúžia odborníkom študujúcim prúdy meteoroidov pochádzajúcich z kométy 109P/Swift-Tuttle.
Mnohí účastníci zaznamenávali meteory aj fotograficky. Najmä pre mladších je to výborná príležitosť ako prvýkrát pričuchnúť k času astrofotografie a vyskúšať si fotenie oblohy. Ichprístroje exponovali tisícky záberov, pričom sa im podarilo zachytiť niekoľko desiatok viac či menej jasných meteorov.
Podujatie bolo podporené dotáciou od Slovenskému zväzu astronómov na čiastočné pokrytie nákladov na stravu účastníkov.