Vihorlatská hvezdáreň v Humennom pri svojej dlhoročnej spolupráci s MO SZA v Humennom aj tento rok zorganizovala astrokemp „Perzeidy“. Konal sa na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle v termíne od 8. do 14. augusta 2022. Hoci tento rok pozorovaniam najznámejšieho meteorického roja fáza Mesiaca vyslovene nepriala, stretlo sa tu 12 pozorovateľov, prevažne z radov MO SZA Humenné.
Počasie nám prialo štyri zo šiestich nocí, ktoré sme na kolonickom observatóriu strávili. Výsledkom pozorného sledovania nočnej oblohy počas 12 hodín čístého pozorovacieho času je 318 záznamov o preletoch meteorov. Podľa našich pozorovateľov patrilo 227 stôp perzeidám. Na observáciu mal teda výrazný vplyv Mesiac v splne, ktorého svit prekryl slabšie meteory. Pozorovania sú priebežne spracované a odosielané do databázy International Meteor Organization. Tu poslúžia odborníkom študujúcim prúd meteoroidov pochádzajúci z kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá je materským telesom meteorického roja Perzeidy.
Počas astrokempu sme sa venovali nielen vizuálnym pozorovaniam, ale niekoľkí účastníci sa snažili zachytiť meteory aj na čipy digitálnych zrkadloviek. Naši neúnavní astrofotografi sa môžu pochváliť peknými úlovkami.
Účastníci si program počas svetlého dňa spestrili aj pešou turistikou po Malej ceste planét na športovo-oddychové centrum Bejvoč v obci Kolonica.
Celé podujatie bolo podporené dotáciou od Slovenského zväzu astronómov.
Vypracoval: Mgr. Peter Mikloš, predseda MO SZA Humenné
Foto: R. Adam
Foto: R. Adam
Foto: A. Horanič
Foto: R. Adam