Do 5. ročníka medzinárodnej fotografickej súťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“ sa zapojilo 43 autorov, ktorí zaslali 177 fotografií. Nakoľko tento rok je Medzinárodným rokom svetla, bola pri tejto príležitosti vyhlásená aj samostatná kategória s množstvom invenčných fotografií.
Porota teda tento rok hodnotila práce v kategóriách:
Ako rozhodne nesvietiť
Správne svetlo
Variácie na tému svetlo a tma
Rok svetla
Prekvapenie v počte fotografií zaradených do jednotlivých kategórií sa ani tento rok nekonalo. Najmenej, len 10, sa venovalo správnemu osvetleniu, no aj tu boli problémy s tým, ako autori danú tému pochopili. Kategória Správne svetlo je venovaná správnemu osvetľovaniu, no ako sa zdá, vhodných príkladov je u nás stále ešte veľmi málo a tak bola tu bola udelená len jedna cena.
V tradičných kategóriách však boli práce skvelé, ocenenie by si zaslúžilo aj viacero autorov a porota mala neľahkú úlohu. Invencia fotografov sa naplno prejavila v kategórii Rok svetla. Prvé tri miesta z každej kategórie boli finančne ocenené (100, 60, 30 EUR) a výsledky budú uverejnené v časopise Kozmos 1/2016.
Oceneným blahoželáme a všetkým zúčastneným ďakujeme za ich fotografie aj záujem nielen o fotosúťaž, ale aj propagáciu správneho a pranierovanie nesprávneho osvetľovania.
Verejnosť bude mať možnosť vybrať na Facebooku tú najkrajšiu fotografiu v hlasovaní o Cenu divákov. Autor fotografie s najvyšším počtom hlasov získa cenu od sponzora súťaže Tromf Banská Bystrica a traja vyžrebovaní hlasujúci predplatné časopisu Kozmos.
Kategória 1 – Ako rozhodne nesvietiť
1. cena
Osvětlení hotelu u vodní nádrže Seč, Vilém Heblík (Pardubice)
Do oblasti Železných hor, která vzhledem k větší vzdálenosti od velkých měst jako Pardubice či Chrudim a také vyšší nadmořské výšce patří v našem kraji k místům s tou tmavší noční oblohou občas jezdím fotografovat například zodiakální světlo. Při jedné návštěvě mého oblíbeného stanoviště nad malebnou vodní nádrží Seč na okraji stejnojmeného městečka, mě však zaskočila velmi nemilá novinka. A to sice velmi silné reflektory, které svítí modrobíle a navíc přímo vzhůru, na oblohu, na hvězdy! K přilákání pozornosti je použil jeden z hotelů v blízkosti přehrady. Opravdu se nejedná o žádnou odpalovací rampu či něco podobného i když to tak na první pohled vypadá. Vznik podobných světelných atrakcí je v tomto případě o to horší, že dochází k ničení přirozeného nočního životního prostředí v dalším z již mála míst ve střední Evropě, kde zatím dopad umělého osvětlení nebyl tak dramatický. Rozšiřování takového druhu osvětlování by bylo naprostou katastrofou nejenom pro astronomy. Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti cca 1 km od světelného zdroje.
2. cena
Observatórium Laser Show, Jaroslav Merc (Košice)
Aj keď je táto fotografia z Toravere v Estónsku pekná, astronóma asi zamrazí... Čas od času však musí tma ustúpiť svetlu a astronómovia zábave. Niekedy je snáď aj takto pripomenúť, že svetelné znečistenie nie je žiadna sranda. Snáď je to tu len raz do roka a počas splnu.
3. cena
Hrátky – seriál, Lukáš Zavřel (Ústí nad Labem)
Od samotného počátku mé myšlenky směřovaly spíše k zamyšlení, co je vůbec možné uskutečnit, aby se alespoň částečně něco proměnilo. Ale postupem času a zjištění se ukázalo, že jako jednotlivec nemohu, a posléze jsem ani nechtěl, nic zlepšit.
Bylo to prostě nemožné a do jisté míry i zbytečné. Mohu ale jít příkladem ostatním, tím samozřejmě nemyslím nabádat své okolí či širokou veřejnost, že uskutečňují něco, co je špatné. Spíše jen možnost upozornit na tento problém, což je v tuto chvíli dosažitelné. Snažil jsem se obalamutit samostatné, do jisté míry, rušivé pouliční osvětlení. Z nejvíce procent je právě světelné znečištění, způsobeno špatným užitím lamp.
Intervence samostatného díla spočívala do jisté míry uskutečněním performance, kdy za pomocí igelitových odpadkových pytlíků, jsem zakrýval lampy. Zakrytí nebylo úplné, o to mi nešlo, jen bylo zapotřebí schovat samostatný svítící segment, abych dosáhl částečného ztlumení množství světla dopadajícího na své okolí. Chtěl jsem poukázat právě na prvek, že chtěné světlo má svým prouděním obohatit část pod sebou a ne znečistit několika metrové okolí kolem sebe či v nejhorším případě, plně vyzařovat nad sebe.
Za zhliadnutie stojí aj video "celej akcie".
Kategória 2 – Správne svetlo
1. cena
Konjunkcia a svetelný smog, Peter Nosáľ (Vígľaš)
Svetelný smog sa agresívne prediera k tmavnúcej modrej oblohe, farbí obzor na oranžovo a ruší tak scenériu s konjunkciou. Snímok zachytáva juhozápadný obzor a časť železničnej stanice v obci Vígľaš. Aj keď presila svetla v údolí je značná a farbí všetko do oranžova, potešia aspoň správne smerované svietidlá železničnej stanice...
Kategória 3 – Variácie na tému svetlo a tma
1. cena
Light reflection, Vojtěch Kadlec (Plzeň)
Hra světel a stínů. Lidé, městské lampy a zrcadlení. Abstrakce, částečně montáž.
Fotografia je poetickým náznakom svetelného znečistenia, stratených hviezd i ľudských osudov pod nimi.
2. cena
Tre Cime di Lavaredo, Michal Candrák (Dolné Lefantovce)
Fotografia vznikla počas predĺženého víkendu v talianskych Dolomitoch Počasie sa s nami síce zahrávalo, ale nakoniec vyšlo všetko ako malo. Tento najčastejší symbol Dolomitov sa vyníma na osvetlenej nízkej oblačnosti, v presile svetla nižšie nad obzorom už zaniká Mliečna cesta.
2. cena
V závoji svetla, Pavol Kostolný (Rajecké Teplice)
Je smutné vidieť na fotografiách toľko svetla, nemyslím svetlo z hviezd ale svetlo z pouličných lámp, z tovární umelo pridávané do nočnej oblohy, ktoré radikálne ničí tmu ako takú. Oranžový závoj zasahuje vysoko nad obzor, „civilizácia“ na seba upozorňuje. Tam dole sú ľudia o krásu hviezdnej oblohy ochudobnení.
3. cena
Salzburg, Roman Zaremba (Strakonice)
V Salzburgu je několik míst, odkud je krásný panoramatický výhled, a pokud si člověk počká na setmění, uvidí osvětlené historické město s horami na pozadí. Dominanty sú síce nasvietené, no pozornejší pohľad odhalí aj správne, neoslňujúce svietidlá.
Kategória 4 – Rok svetla
1. cena
Bublinová lampa, Daniela Rapavá (Rimavská Sobota)
Slnečné svetlo zachytené v zmrazenej bubline pripomína krásnu lampu...
Rok svetla je príležitosťou zamyslieť sa, ako vnímať svetlo inak. To prirodzené a umelé býva často v ostrom protiklade svojou užitočnosťou resp. škodlivosťou. Táto zmrazená bublina zachytáva prirodzené slnečné svetlo a pripomína skutočnú svietiacu lampu. Kým celá zamrzne, fascinujúco v nej víria malé akoby snehové vločky, ktoré stále rastú, až celá stuhne, prestane byť priehľadná a akoby sa rozsvietila a naznačila svoje posolstvo.
2. cena
Farebný drak, Laura Petrovičová (Badín)
Kryštáliky chemických látok, ktoré sme skúmali na chémii, majú zaujímavé tvary, ale sú priehľadné, bez farby. Keď ich však vložíme medzi polarizačné filtre, zaihrajú farbami a vytvoria sa v nich obrázky, ktoré môžu pripomínať všeličo, napríklad aj dvojhlavého draka.
3. cena
LED úsmev, František Adamčík (Košice)
LED smajlík na fotografii vznikol počas 30 sekundového kreslenia s pomocou dvoch farebne svetielkujúcich badmintonových košíkov a nočných hráčov badmintonu. Je to rozihraný úsmev venovaný Roku svetla.
3. cena
Príbeh 183 dní, Vladimír Hauser (Martin)
Solarografia s dobou expozície 183 dní zachytáva pohyb Slnka po oblohe od letného do zimného slnovratu (20. 6. – 21. 12. 2011).
Ako fotografický prístroj som použil dierkovú komoru s lesklým fotografickým papierom N311, 105 x 105 mm. Použitie vysokého clonového čísla dierkovej komory a nízkej citlivosti fotografického papiera umožňuje použiť expozičný čas niekoľko dní, až mesiacov.
Podrobný popis je tu.
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota