Priaznivú lunáciu počas tohtoročného maxima najpopulárnejšieho meteorického roja využili členovia MO SZA Humenné, ktorí sa zúčastnili astrokempu „Perzeidy 2023“. Ten zorganizovala Vihorlatská hvezdáreň v Humennom na pôde Astronomického observatória na Kolonickom sedle, v Parku tmavej oblohy Poloniny, v termíne od 7. do 13. augusta 2023.
Počasie meteorárom prialo počas štyroch zo šiestich nocí, prevažne v okolí maxima činnosti. Celkom 13 účastníkov sa počas týždňa prestriedalo v dvoch troj- až päťčlenných observačných skupinách. Pozorovania prebiehali podľa metodiky International Meteor Organization, pričom nahlasované záznamy o prelete meteorov obsahovali rojovú príslušnosť, jasnosť, zenitovú dištanciu a koncové súhvezdie. Výsledkom štyroch pozorovacích nocí s celkovým čistým pozorovacím časom 23,5 hod. je 1 979 záznamov o preletoch meteorov, z čoho 1 513 stôp patrilo do roja perzeíd. Napozorované údaje budú postupne pridávané do databázy IMO a poslúžia odborníkom študujúcim prúdy meteoroidov pochádzajúcich z kométy 109P/Swift-Tuttle.
Niekoľkí účastníci zaznamenávali meteory aj fotograficky. Ich prístroje exponovali tisícky záberov, pričom sa podarilo zachytiť niekoľko desiatok viac či menej jasných meteorov.
Počas víkendu sme boli poctení návštevou českého astrofotografa Petra Horálka. Pár dní pred jeho návštevou, konkrétne 9. augusta 2023, bola jeho fotografia padania meteorov roja Perzeidy nad kolonickým observatóriom z roku 2018 ocenená ako Astronomická snímka dňa NASA (APOD). Najmä účastníci venujúci sa astrofotografii využili príležitosť na konzultácie s týmto svetovo uznávaným astrofotografom a fotoambasádorom Európskeho južného observatória (ESO) v Čile.
Členovia MO SZA Humenné sú vďační Slovenskému zväzu astronómov za dotáciu, ktorou bola podporená organizácia tohto podujatia 😊 .
P. Mikloš, predseda MO SZA Humenné
foto: R. Adam - spoločná, A. Horanič - meteory