Objav blízkozemského asteroidu 2023 BE2

| aktuality

Ďalší objav „z dielne“ Š. Kürtiho, nášho aktívneho individuálneho člena.

V októbri uplynulo 12 rokov od začiatku mojej spolupráce s Krisztiánom Sárneczkym, ktorý vedie výskum nebezpečných asteroidov (NEO) na Konkolyho observatóriu, Piszkéstető, Maďarsko. Vyhodnocujem ich pozorovania a pátram po telesách, ktoré špeciálny detekčný softvér nezachytí.

V utorok 24. januára popoludní sa mi Krisztián ozval, že nastávajúca noc by mala byť jasná a spýtal sa, či budem mať čas na pribežné prezeranie snímkov. Moja odpoveď bola samozrejme kladná. Zvyčajne pozorujem do 23. hodiny, ale rozhodol som sa, že tentokrát vydržím ešte hodinu navyše. Stále budem mať 6 hodín spánku.

Pred siedmou večer začali prichádzať prvé obrázky. Prezeranie šlo rýchlo, stíhal som tempo akým pribúdali nové snímky. Občas som musel čakať okolo 15 minút, kým pribudne na kontrolu ďalšie políčko. Jasno bolo nielen na Piszkéstető, ale po dlhom čase aj v Nových Zámkoch, kde bývam, a tak krátko pred 22. hodinou som si vzal binokulár a vybehol von skúsiť pozorovať kométu C/2022 E3 (ZTF). Veľa som si od to toho nesľuboval, veď som v meste plnom nočného osvetlenia. Po chvíľke hľadania, o dve ulice od nášho paneláku, som si zvolil vhodné miesto na pozorovanie. Postavil som tak, aby mi dva vysoké stromy tienili svetlá lámp. Veľký voz bol dobre viditeľný a namieril som ďalekohľad na predpokladané miesto, kde sa mala nachádzať kométa. Nevidel som však nič. Až po chvíľke som zbadal periférnym videním malý fliačik. Žiadna sláva to nebola, ale videl som ju! Môžem späť domov, hľadať nebezpečné asteroidy.

Doma som pokračoval v prezeraní. Do polnoci zostávalo ešte pol hodiny a teda už len 4 políčka na spracovanie. A vtedy som konečne natrafil na niečo, čo by mohlo byť NEO. Odoslal som Krisztiánovi pozície a jeho odpoveď prišla obratom: „To vyzerá evidentne na satelit. Ale možno sa na to predsa len pozriem“. Na ďalšom políčku vidím opäť niečo nádejné, tentokrát o niečo kratšia čiarka a trocha odlišný smer. Po odoslaní koordinát prichádza odpoveď: „Aj toto je v smere pohybu satelitov, ale overím to“. Pomyslel som si, že hoci mám dostatok napozorovaných blízkozemských asteroidov na snímkach a dokážem posúdiť, či ide o reálny objekt a či sa jedná o umelú družicu, Krisztián je predsa len skúsenejší a zrejme má aj v tomto prípade pravdu... V kútiku duše som však veril, že by to mohol byť ďalší objav. A ak nie, tak snáď príde niekedy inokedy. Dopozeral som posledné dve políčka. Na prvom z nich sa znova ukázal ten evidentný satelit a už nič iné. Mohol som ísť spať.

Krisztián mal stále podozrenie, že sa jedná o umelú družicu a až 4. séria pozorovaní ho presvedčila, že to bude NEO a odoslal dáta do MPC. A tak ma ráno čakal odkaz s príjemným prekvapením, nech sa pozriem potvrdzovaciu stránku NEOCP. A tam vidím „SaKurTG”, označenie pre náš čerstvý objav. Teleso potvrdili ďalšie dve európske observatóriá a našlo sa tiež pozorovanie z prehliadky ZTF na Mt. Palomare pol dňa pred naším. To je už dostatočne dlhý oblúk na priradenie predbežného označenia. A tak po uplynutí 12 hodín od momentu, keď som na monitore počítača zbadal neznáme teleso s rýchlym pohybom, Stredisko pre malé planéty zverejnilo oznam o novom asteroide typu Apollo, 2023 BE2.

Profesionáli využívajú každú jasnú noc na pátranie po nebezpečných asteroidoch. V Európe už tretí rok výraznou mierou prispieva k ich hľadaniu observatórium na Piszkéstető. Vlani sa tu podarilo nájsť 54 NEO, asteroid 2023 BE2 je šiestym tohtoročným objavom. V polovici novembra minulého roku Konkolyho observatórium na Piszkéstető dospelo k míľniku, ktorým bol 100. objav. A práve ten, 2022 UK24, som našiel ja v posledný októbrový deň 2022. Teraz som pridal ďalší. Teší ma, že aj ja, ako obyčajný astronóm amatér, dokážem svojou troškou prispievať k poznaniu týchto vesmírnych telies.

Po dohode s autorom prevzaté zo stránky Š. Kürtiho: http://www.skaw.sk/aktuality-asteroidy-komety.html

 

Objavová snímka blízkozemského asteroidu 2023 BE2 z 24.1.2023 (Schmidt 60/90/180, zorné pole 13′ × 13′, exp. 25 s)

Foto: K. Sárneczky

 

Dráha asteroidu 2023 BE2 v Slnečnej sústave (25. januára 2023), kredit: MPC

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.