HAF BAF 2022...Keď sa učíš od najlepších

| aktuality

HAF čiže Hlohovský astrofoto workshop je workshop, ktorý pravidelne už 11 rokov organizuje Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci. Tento ročník sa konal 23. – 25. 9. 2022 na Bezovci (preto aj BAF). Jeho cieľom bolo, aby sa mohli stretnúť záujemcovia o astronómiu a navzájom si vymeniť svoje skúsenosti a poznatky.

No a ako vyzeral tento ročník?

Takmer polovicu účastníkov tvorili kolegovia zo Slovenského zväzu astronómov. Aj to je pekný príklad spolupráce medzi jednotlivými združeniami astronómov na Slovensku. Dokonca aj mladá nastupujúca generácia tu mala svoje zastúpenie v osobe Viki Obertovej. Asi mesiac pred dátumom konania workshopu som vyplnil prihlášku na internete a potom som už iba netrpezlivo čakal na deň D...

V piatok poobede riaditeľ hlohoveckej hvezdárne Karol Petrík slávnostným príhovorom otvoril workshop, navzájom sa predstavili jednotliví účastníci a lektori. Nakoľko skúsenosti účastníkov boli od začiatočníkov až po skúsených astronómov a rovnako široká bola aj paleta tém od základných informácií o montážach až po špeciálne spracovanie astrofotografie tak sme sa porozdeľovali do menších pracovných skupín a potom to začalo – mount, alignment, refraktor, kolimácia, narrow band, filter wheel, drizzle, LRGB, stretch, maska, histogram, dekonvolúcia, Airyho disk, full well kapacita... Ak vám časť z toho niečo hovorí, a časť vám je úplne neznáma, tak ste ideálny kandidát na HAF 😊.

 

Piatok – Ej dolina, dolina

Piatkový večer patril prednáške o rozlíšení teleskopov a všetkému čo s tým súvisí. Peter Dolinský, člen SZA,  zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove dokázal vo svojej prednáške vysoko odborným, a pritom populárnym štýlom vysvetliť záujemcom všetko o rozlíšení ďalekohľadov a veľkosti pixlov v kamerách. Ak náhodou neviete, kde sa „stráca“ svetlo pri zmene svetelnosti ďalekohľadu tak Peter vás pohodlne usadí na vlnovú funkciu svetla, prevedie vás Airyho diskom, a vy po pár minútach zakričíte „Heuréka“, lebo vám to všetko vďaka jeho výkladu bude hneď jasné.

Vyzbrojení novými poznatkami o ďalekohľadoch sme sa presunuli von. Napriek nepriaznivej predpovedi počasia bola niekoľko hodín jasná obloha a tak sme mali možnosť teleskopmi vizuálne pozorovať nočnú jesennú oblohu, ktorej pravé dominoval Jupiter so svojimi štyrmi najväčšími mesiacmi – súťažná otázka: viete ich vymenovať?

 

Sobota – keď Photoshop nestačí

Sobota patrila paralelným workshopom cele doobedie. Peter Jurista a Pavol Kollárik sa podelili o svoje skúsenosti s ASA montážou pre všetkých záujemcov. Druhá skupinka astronadšencov sa zúčastnila workshopu, ktorý viedol Drahoš Volný a týkal sa spracovania DSO (Deep Sky Objekty) astrofotografií v programe PixInsight. Vysvetlil nám spracovanie astrofotografie v tomto programe od prvotného základného spracovania až po špeciálne techniky práce s fotometrickou kalibráciou a konvolúciou. Bola síce sobota, ale kto čakal že po obede bude oddychovať a užívať si príjemné ničnerobenie bol na veľkom omyle. Veď si to skúste sami predstaviť – „battle“ tých najlepších – najskôr Peter Jurista vo svojej prezentácii vysvetlil jeho „best practice“ z PixInsight processingu. Hneď na to Robo Novotný pridal svoje vlastné osvedčené postupy pre zmenu tiež pre PixInsight. Už tu sa väčšina prítomných začala strácať v tej úžasnej záplave nových informácií. A keď to celé skončilo mega-odbornou diskusiou lektorov aj za účasti Pavla Kollárika tak už nikto nemohol pochybovať o tom, že sa ocitol na mieste, kde sa stretla súčasná slovenská elita DSO astrofotografov! Ako Karol Petrík poznamenal „...škoda, že tu nemôže byť aj Martin Myslivec...“. Bolo úžasným zážitkom sledovať týchto profesionálov v akcii, vidieť ich v zápale konfrontácií a ich ochotu podeliť sa s nami, obyčajnými smrteľníkmi, o ich skúsenosti, ktoré sami prácne získavali niekoľko rokov. Nočné praktikum vonku nám bohužiaľ prekazilo počasie, ale o to s väčšou chuťou a emóciami sme v interiéri do neskorej noci diskutovali o základných otázkach života, vesmíru, a vôbec...

 

Nedeľa – Moja mama varí lepšie ako tvoja

V nedeľu nás čakalo prekvapenie – Karol Petrík mal pre nás pripravenú prezentáciu o „Tichej revolúcii v astrofyzike“. Téma bola prekvapením, a nikomu nechcel vopred prezradiť o čom bude. Všetci sme boli zvedaví... A potom prišlo ešte ďalšie prekvapenie – keď sme zistili, že notebook s prezentáciou zostal omylom na hvezdárni v Hlohovci. A aby prekvapení nebolo dosť, tak nás Karol prekvapil ešte raz – keď nám dokázal skoro celú prezentáciu prerozprávať vlastnými slovami, a tak sme sa nakoniec dozvedeli všetko podstatné o tej „tichej revolúcii“. Keď si niekto myslel, že to bolo o medializovanom James Web Space Telescope tak je vedľa. Ak by ste aj v chceli vedieť o čom bola jeho prednáška tak mam pre vás indíciu – GAIA...

No a na záver nás čakala najväčšia výzva celého trojdňového astromaratónu – súťaž v spracovaní astrofotografií v PixInsight. Dostali sme dáta nafotené lektormi a mali sme približne 1,5 hodiny na to, aby sme ukázali, čo sme sa naučili a ako dokážeme zo všetkých tých fotiek, biasov, darkov a flatov urobiť čo najlepšiu astrofotografiu. Áno, súťažiaci sa cítili ako keď vám v reality show „Moja mama varí lepšie ako tvoja“ dajú 20 minút na uvarenie nedeľného obeda. Ale nakoniec sa pred porotu dostali tri astrofotografie, ktoré zabojovali o tri medailové pozície. Lektori, pod vedením Roba Novotného, mali veľmi ťažkú úlohu, pretože rozdiely medzi spracovanými astrofotografiami boli minimálne. Pre laika boli všetky rovnaké a perfektné. A práve vďaka tomu sme mohli vidieť, ako Robo svojimi skúsenosťami dokázal rozpoznať aj tie najmenšie rozdiely medzi jednotlivými prácami, a vedel dať dobré rady kto mal kde pri postprocessingu pridať, kde radšej ubrať. Ak by ste sa chceli inšpirovať a vidieť, ako vyzerá galéria tých najlepších amatérskych astrofotiek odporúčam zájsť na stránku www.astrobook.sk.

HAF bol pre mňa osobne veľkou inšpiráciou v tom, čo všetko ponúka súčasná astrofotografia a skvelou príležitosťou vymeniť si skúsenosti a učiť sa od tých najlepších. Teraz treba už iba jasné noci a využiť všetko čo sme sa naučili o postprocessingu v PixInsght...a čakať na HAF 2023.

Rasťo Gajdošík

 

 

Otvorenie seminára K. Petríkom

 

Video hovor s Amigom, ktorý ovládal vzdialene teleskop v Hlohovci z Kolonice

 

Peter Dolinský prednáša o rozlíšení ďalekohľadov

 

A takto sme si nad tým všetci lámali hlavu

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.