KOLOFOTA 2014

| aktuality

Pod týmto názvom (KOLOnická FOTografiA) sa už tradične schádzajú na astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle tí, ktorých zaujíma nielen astronomická fotografia, ale aj detekčné metódy a v posledných rokoch aj problematika svetelného znečistenia. Keďže nočná obloha v Poloninách je skvelá, termín je vždy v okolí novu a tohto roku bol 27. – 29. marca. Počasie bolo milosrdné a chcelo tak asi vynahradiť vlaňajšie záľahy snehu, ktoré niektorým účastníkom nedovolili prísť, či dokonca odísť.

Amigom (P. Dubovský) umne zostavený program do jednotlivých blokov sa musel čiastočne upravovať, jasná obloha a príprava na pozorovanie mali predsa len prednosť. Už za súmraku bola obloha skvelá, neporovnateľná s tou mestskou. Mliečna cesta nízko nad obzorom bola výrazná a hviezdy bežne len na hranici viditeľnosti tu priam „vypaľovali“ oči. Zodiakálne svetlo vytváralo typické jarné X. Niektorí vytrvalci si pobyt predĺžili až do nedele a neoľutovali. Takmer do svitania tíško priadli motorčeky montáží, plošina bola zaplnená fototechnikou, tma len sporadicky prerušená červenými svietidlami či svitom monitorov.

Predzvesť skvelej oblohy už v úvode evokovali informácie spoj južnej oblohy z expedície Zodiak v Čile (S. Kaniansky). Záludnosti fotografických „skladačiek“ predstavili v 360º panoramatickej fotografie (M. Harman) a Mozaiky na oblohe (R. Barsa). Niektorí možno ani netušili, čo všetko je za nádhernými fotografiami objektov nočnej oblohy. Astronomické príspevky o magnetických kataklizmatických hviezdach a stratenom intermediálnom polare prezentovali hostitelia (I. Kudzej a P. Dubovský). Amigova prednáška zaujala a tak sa po oficiálnom skončení ešte konalo krátke pracovné stretnutie k pozorovaniu premenných hviezd. Nielen prehľad, ale aj novinky z výskumu asteroidov a vlastné výsledku modelovania prezentoval M. Husárik z AsÚ SAV. Mýtus o tom, že na oblohe vidíme niekoľko tisíc hviezd fundovane vyvrátil P. Begeni, ktorý poukázal aj na ilúzie, s ktorými sa stretávame v pozorovateľskej astronómii.

Keďže sme boli v Parku tmavej oblohy v Poloninách, ktorý bol vyhlásený 3. 12. 2010, P. Rapavý predstavil, čo tomu predchádzalo, súčasnosť aj výhľad do budúcnosti. Celé piatkové popoludnie bolo venované prehliadke takmer všetkého, čo sa nám tu od jeho založenia v roku 2010 podarilo urobiť. A nie je toho málo. Začali sme pri Beskydskom panteóne, cez úvodnú tabuľu pri vodárenskej nádrži Starina do Uličského Krivého k 49. rovnobežke. Nasledoval Symbolický cintorín v Zboji (ten však ešte asi budeme musieť o jednu „obeť“ – PD doplniť) až do najvýchodnejšej obce Nová Sedlica, kde je náučný chodník Pod tmavou oblohou. Cestou späť zaujala galéria drevených kostolíkov v Uliči, vlani realizované Dvere do Polonín a model asteroidu Poloniny. Tu sa však fotografom veľmi nedarilo, súmrak hustol...

Sobotňajší záver tohto vydareného podujatia spestrili tri emotívne prezentácie o kúzlach s polarizáciou ľadu, čare pavučín či zamrznutých bublín s fotografickej dielne D. Rapavej.

Poďakovanie patrí organizátorom, ktorí už tradične vedia pripraviť priateľskú a kolegiálnu atmosféru, riešia sa tu problémy, hľadajú nové možnosti, plánuje sa...

KOLOFOTA tento rok ubehla akosi veľmi rýchlo.

Podrobnejšia informácia aj o programe je v tejto správe.

 

 

Účastníci tohtoročnej KOLOFOT-y pri vodárenskej nádrži Starina.

 

 

Jedna z informačných tabúľ na 49. rovnobežke. Foto: R. Tomčík

 

 

Pohľad zo severu na najvýchodnejší kút Slovenska - Novú Sedlicu. Foto: R. Tomčík

 

 

Pavučina súhvezdí pod poloninským nebom. Foto: T. Dobrovodský

 

 

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Foto: T. Dobrovodskýa

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.