Zelená energia z odpadu

| aktuality

 Astropark pri hvezdárni v Rimavskej Sobote sme začali intenzívnejšie budovať v roku 1992 po dokonalom vyčistení pozemku od stavebného odpadu a náletových drevín. Dnes je to jedno z najkrajších miest nielen v našom meste, je to areál oddychu, zábavy aj vzdelávania. Ekológia je nám blízka a tak v parku začali vznikať zariadenia na využitie slnečnej energie. Nájdete tu, okrem astronomických a hravých prvkov aj slnečné hodiny, miestny meridián, teplovodný kolektor, malú slnečnú pec, veľkú slnečnú parabolu, fontánky... Dnes je to akási Zábavná astroškola v prírode.

Takmer na všetkými „exponátmi“ je však potrebné vidieť ochotu a invenciu ľudí a tých, ktorí nás majú radi a sú ochotní pomôcť a podporiť dobrú vec. Ako niť sa postupným budovaním Astroparku spája aj Nadácia Orange (predtým Konto Orange) a jej zamestnanec Ing. Gabriel Klátik. Ten tu bol aj so svojimi kolegami už pred mnohými rokmi a náš elán mu bol sympatický. Nuž a s touto podporou je spojená aj väčšina našich projektov v Parku tmavej oblohy Poloniny, kde bol prvý projekt ešte pred slávnostným vyhlásením v roku 2010,

Aj v tomto roku podal Gabo v rámci Zamestnaneckého grantového programu projekt Zelená energia z odpadu. Že bola podpora schválená som sa dozvedel z „klasického telefonátu“ (takto totiž oznamuje náš spoločný úspech): „Ahoj, mám pre teba zlú správu... Schválili nám to, a tak budeme musieť pracovať“. Samozrejme potešili sme sa, no to sme ešte netušili, že to vôbec nebude jednoduché.

V astroparku sme chceli zrealizovať netradičnú solárnu sušičku a fontánu. Princíp bol jednoduchý, no realizácia náročná. Priatelia a známi nosili plechovky od nápojov, z ktorých bolo potrebné odstrániť dno aj vrch. Veľa sme ich zničili, mali sme otlaky, no nakoniec ich 120 bolo dobrých a presne do seba zapadali. Extrudovaný polystyrén bol svojpomocne zhotovenou rezačkou pripomínajúcou veľký luk vyrezávaný do požadovaného priemeru. Nuž a potom už len zostrojiť kovovú aj drevenú konštrukciu, sušiace sitá a mohlo sa skúšať. Výsledok nás príjemne prekvapil, a aj keď už bolo pred jesennou rovnodennosťou, v sušičke teplomer ukazoval aj vyše 60 °C. Na pozemku sú chemicky neošetrované ovocné stromy a tak stačilo len jabĺčka, slivky, huby či bylinky dať to teplého stúpajúceho vzduchu. Učiteľky s deťmi, či návštevníci teraz majú možnosť ochutnať výsledok našej práce a nás ich pozitívne reakcie hrejú pri srdci J.

So solárnou fontánou to bolo z časového aj finančného hľadiska o niečo jednoduchšie. Pôvodne plánovanú kanalizačnú rúru sme nahradili „dvierkami z prvej slovenskej rakety“, do ktorých boli nalepené prúžky zrkadiel, ktoré do ohniska sústreďujú slnečné svetlo. Voda za zohreje, tlak sa zvýši... Tlakovú nádobu z vyradeného hasiaceho prístroja však časom vymeníme, nie je to ešte to pravé.

Astropark vzbudzuje u návštevníkov obdiv, no len málokto si vie predstaviť ako vznikal. Jeho stručná história s popisom jednotlivých zariadení, ale aj poďakovaním tým, ktorí sa na jeho realizácii podieľali je na veľkej informačnej tabuli.

Poďakovanie za ďalšie invenčné exponáty v astroparku teda patrí nielen Gabovi a podpore Nadácie Orange, ale aj všetkým, ktorí sa na realizácii podieľali, predovšetkým náš kolega Robo, ktorého presnosť a trpezlivosť pri práci je obdivuhodná.

PR

Presnosť je pri výrobe veľmi dôležitá

Skúška plechoviek, sedia presne...:-)

Matná čierna farba bude dobre pohlcovať slnečné teplo

Základ sušičky aj s vyložením alobalom

Pred samotnou konečnou montážou a úpravou, už aj s ochrannými sieťkami proti hmyzu. Bazaltové dlaždice (vľavo) zo starých chodníkov v meste venoval primátor mesta.

Solárna sušička je hotová, umiestnená za miestnym meridiánom, kde sa demonštruje poludňajšia výška Slnka nad obzorom pri slnovratoch a rovnodennostiach. Vľavo je solárny domček a za ním malá slnečná pec.

Obrázok je zo 16. novembra, keď bola vonkajšia teplota len 5 °C, no vnútri sušičky, na jej okraji, ukazoval teplomer 30 °C!

Prvé skúšky s jabĺčkami a slivkami dopadli dobre...

Nová informačná tabuľa v astroparku, vzadu veľká slnečná parabola

Slnečná fontána

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.