Na 39. zasadnutí Výboru pre svetové dedičstvo UNESCO, ktoré sa konalo koncom júna v Bonne (World Conference Center Bonn) 28. 6. - 8. 7. 2015 sa prezentovala prvýkrát v histórii aj Slovenská republika. Podujatia sa zúčastnilo okolo 1500 delegátov a 200 novinárov z celého sveta.
Konferencie sa zúčastnili zástupcovia štátnej ochrany prírody SR, Správy NP Poloniny a Správy slovenských jaskýň, ktorí prezentovali dve naše prírodné lokality, ktoré sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO: Jaskyne Slovenského a Aggteleckého krasu a Karpatské bukové pralesy a bukové pralesy v Nemecku. Pralesy Havešová, Rožok a Stužica sú v našom Parku tmavej oblohy Poloniny a tak to bola vhodná príležitosť prezentovať na najvyššej medzinárodnej úrovni toto jedinečné územie zamerané na ochranu nočného životného prostredia.
Na prezentácii odzneli krátke prednášky, boli premietnuté filmy a ďalšie informácie boli na paneloch a množstve propagačných materiálov. Lektorom bol aj prof. Hans-Dieter Knapp (Nemecko), ktorý stál pri myšlienke zapísať bukové pralesy do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, Vyzdvihol zrod tejto iniciatívy práve na Slovensku, kde odborníci spolu s kolegami z Ukrajiny a Nemecka dosiahli zapísanie tejto lokality do prestížneho zoznamu.
Vďaka angažovanosti veľvyslankyne a stálej delegátky Slovenskej republiky pri UNESCO Kláry Novotnej boli na prezentácii, okrem odbornej verejnosti, aj významné osobnosti zo zahraničia, napr. veľvyslanci Švajčiarska, Rakúska, Poľska, Vatikánu a množstvo ďalších diplomatov. Zastúpenie tu malo aj IUCN (Medzinárodná únia ochrany prírody), ktoré je poradným orgánom UNESCO v oblasti prírodných lokalít svetového dedičstva.
z podkladov účastníkov napísal P. Rapavý
foto: Ing. Michaela Mrázová (ŠOP SR)
Konferenčná sála
Prezentácia Slovenska.
prof. Knapp (Nemecko), doc. Ilavský (štátny tajomník Ministerstva životného prostredia), Mgr. Adamec (riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP SR)
Účastníci prezentácie
Časť propagačných materiálov
Baner Parku tmavej oblohy Poloniny