Na základe dopytu viacerých záujemcov, prinášame stručný prehľad úkazov, ktoré nás v roku 2021 čakajú na oblohe. Časy sú počítané približne na stred Slovenska a s malou odchýlkou platia na celom území našej krajiny.
Nový Mesiac - 14. 3.
Pre skúsených pozorovateľov ponúkne obdobie krátko po marcovom nove možnosť vyskúšať si pozorovať mladý dorastajúci Mesiac. Vďaka priaznivému sklonu ekliptiky, bude možné vo večernom súmraku 14. 3. 2021 zazrieť nízko nad západným obzorom extrémne úzky kosáčik mladého Mesiaca len 31 hodín po nove. Samotné pozorovanie je pomerne náročné a treba si vybrať vhodne vyvýšené pozorovacie miesto, kde nebude vo výhľade smerom na západný obzor prekážať vegetácia alebo terénne prekážky.Meteorický roj Lyridy - 22. 4.
Z významnejších meteorických rojov budú v priebehu apríla aktívne Lyridy s predpokladaným maximom 22. 4., ktorého pozorovanie však bude rušiť Mesiac po prvej štvrti. Početnosť meteorov maxima Lyríd sa pohybuje okolo 15-20 za hodinu a zdrojom telies je kométa C/1861 G1 Thatcher.
Konjunkcia planét a Mesiaca v polovici mája
Zaujímavú konjunkciu planét s Mesiacom nám obloha ponúkne v polovici mája. Presnejšie medzi 13. a 15. májom bude po západe Slnka dorastajúci Mesiac nízko nad západným obzorom meniť svoju polohu medzi zapadajúcimi planétami Venuša, Merkúr a Mars.
Hromadná konjunkcia planét za sprievodu nového Mesiaca, pekne viditeľná 14. mája 2021, zhruba polhodinu po západe Slnka. Venuša zapadá okolo 21:45, takže ak si chcete vychutnať hromadnú konjunkciu pripravte sa na ňu ešte pred západom Slnka. (Stellarium)
Prstencové zatmenie Slnka (u nás bude viditeľné ako čiastočné) - 10. 6.
Na konci prvej júnovej dekády nastane mimo nášho územia prstencové zatmenie Slnka. U nás bude možné tento úkaz pozorovať v obedňajších hodinách len ako čiastočné zatmenie, s maximálnou fázou prekrytia slnečného disku približne 14 %. Úkaz začne vstupom Mesiaca pred slnečný disk krátko pred 12:00 LSEČ s maximálnou fázou o 12:46 LSEČ a koncom o 13:33 LSEČ.
Netreba zabudnúť, že pri pozorovaní Slnka je potrebné chrániť si oči špeciálnymi okuliarmi alebo filtrami (obyčajne slnečné okuliare v žiadnom prípade nestačia!). Pre bližšie informácie je vhodné kontaktovať niektorú z hvezdární, kde sa dozviete o bezpečnosti pozorovania viac. Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľne z nášho územia nastane potom 25. októbra 2022.
Afélium - 6. 7.
Najďalej od Slnka sa bude tento rok Zem nachádzať 6. júla 2021 o 00:27 LSEČ, kedy vzdialenosť dosiahne približne 152 096 154 km. Mierne eliptická dráha obehu Zeme spôsobuje, že sa naša vzdialenosť od Slnka v priebehu roka nepatrne mení. Bod na dráhe, kedy sme od Slnka najďalej nazývame afélium, bod kedy sme najbližšie zasa perihélium (nastáva spravidla okolo 4. januára).
Konjunkcia Venuše a Marsu - 13. 7.
Začiatkom júla bude Mars stále ťažšie pozorovateľný, no 13. júla nás prekvapí pekným pohľadom na konjunkciu, v ktorej mu bude robiť spoločnosť planéta Venuša. Krátko po západe Slnka tak budeme môcť nízko nad západným obzorom pozorovať zdanlivé priblíženie oboch planét až na 0,5°. Pre úspešné odpozorovanie opäť platí citlivý výber vyvýšeného pozorovacieho miesta s dobrým výhľadom západným smerom.
Meteorický roj Perzeidy - 12. 8.
Podmienky pre pozorovanie aktivity tohto roja budú pomerne priaznivé. Mesiac zapadá práve v čase maxima sa okolo 22. hodiny LSEČ za ideálnych podmienok očakáva do 100 meteorov za hodinu. Pre pozorovateľa sa radiant, teda miesto na oblohe z ktorého meteory zdanlivo vylietavajú, nachádza na hranici súhvezdí Perzeus, Kasiopeja a Cefeus. Na pozorovanie meteorov nie sú potrebné ďalekohľady. Stačí si nájsť tmavšie miesto ďalej od civilizácie s čo najlepším výhľadom na oblohu.
Meteorický roj Leonidy - 17. 11.
V polovici novembra je aktívny meteorický roj Leonidy, ktorý dosiahne maximum svojej činnosti okolo 17. novembra. Materským telesom Leoníd je periodická kométa 55P/Tempel-Tuttle. Radiant sa nám premieta smerom do súhvezdia Lev a v okolí maxima môžeme pozorovať asi 15 meteorov za hodinu. Plné vychutnanie úkazu nám však tento rok pokazí spln Mesiaca.
Meteorický roj Geminidy - 14. 12.
V blízkosti maxima aktivity meteorického roja Geminidy sa predpokladá až do 60 meteorov za hodinu. Podmienky na ich pozorovanie budú lepšie ako pri Leonidách, no Mesiac v prvej štvrti bude aj tak svojím jasom významne pozorovanie rušiť. Radiant roja leží v súhvezdí Blíženci.
Okrem spomenutých udalostí nám budú pochopiteľne počas roka robiť na oblohe spoločnosť aj voľným okom viditeľné planéty. Ich pozorovateľnosť budeme upresňovať v podrobnejších mesačných súhrnoch o dianí na oblohe.
Trpezlivý pozorovateľ však vie, že správnym korením pozorovateľského života sú úkazy neočakávané, ktoré sa predpovedať nedajú. Nechajme sa teda prekvapiť, aký bude z tohto pohľadu rok na prahu ktorého stojíme.
Pripravili: T. Dobrovodský, V. Korinek - MO SZA Žiar nad Hronom
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota