Nebeské X (aj) zo Slovenska

| aktuality

Petra Horálka astronómom, a zvlášť astrofotografom, iste predstavovať nemusíme. Mnohí poznajú jeho fotografie nočnej oblohy či zatmení Slnka, za ktorými precestoval takmer celý svet. Zamiloval si Cookove ostrovy, observatóriá v Čile, no za tmavou oblohou navštívil aj naše Poloniny, kde urobil skvelú mozaiku maxima Perzeíd. 22. 2. 2016 uverejnilo Európske južné observatórium (ESO – European Southern Observatory) vo svojom obrázku týždňa fotografiu s názvom „X označuje to správne miesto“. Petr, ktorý je aj „fotovyslancom ESO“ si tak do svojej zbierky fotografií uverejnených na prestížnych stránkach mohol pripísať ďalší záznam.

V invenčnej fotografii dômyselne načasoval a spojil dva zábery do jednej kompozície januárovej oblohy. Jedna fotografia vznikla na južnej pologuli (Čile, ), druhá na pologuli severnej (Slovensko) a vytvoril tak netradičný pohľad na „nebeské X“. Jedno z ramien X tvorí výrazná a bohato štruktúrovaná Mliečna cesta a to druhé slabšie kužele zodiakálneho svetla, ktoré je viditeľné len za dobrých pozorovacích podmienok na miestach s minimálnym svetelným znečistením.

Obidve fotografie boli exponované zo statívu modifikovaným fotoaparátom Canon 6D (IR Baader filter), objektív Samyang 24 mm; F2,0; ISO 8000.

Oravská Lesná (hore) je z 2. 1. 2016 po západe Slnka (23 × 15 sekúnd), vpravo dole je znateľné svetelné znečistenie, ktoré na spodnej časti obrázka takmer nie je.

Čile (Paranal Observatory) je z 26. 1. 2016 ráno pred svitaním (24 × 15 sekúnd), v popredí je jeden z pomocných 1,8 m ďalekohľadov štvorice 8,2 m ďalekohľadov VLT. Svetelné znečistenie tu je minimálne vzhľadom na odľahlosť observatória od sídiel a jeho nadmorskú výšku 2635 m n. m.

Originálna fotografia uverejnená v ESO je TU a pekný na stránke ČAS.

Použité zdroje:

http://www.eso.org/public/czechrepublic/images/potw1608a/

http://www.astronom.cz/horalek/?p=2149

Odkaz na FB https://www.facebook.com/PetrHoralekPhotography/

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.