Nadšenci astrofotografie a záznamovej techniky astronómii, ale aj obdivovatelia tmavej nočnej oblohy sa pravidelne stretávanú na Observatóriu na Kolonickom sedle už od roku 2005 na seminári s príznačným názvom KOLOFOTA. Termín bol volený vždy v okolí novu a jarnej rovnodennosti. Nariadené pandemické opatrenia to však už druhý rok po sebe zmenili a tak sa stretnutie muselo presunúť až k slnovratu, tohto roku 17. – 19. júna 2021.
Tu je podrobnejšia, oficiálna správa.
Seminár organizovala Vihorlatská hvezdáreň v Humennom v spolupráci s Neinvestičným fondom Teleskop a Slovenským zväzom astronómov na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle v dňoch 17. 6. až 19. 6. 2021. Sedemnásteho ročníka podujatia sa zúčastnilo 15 účastníkov – prevažne pracovníkov slovenských hvezdární a astronómov amatérov. Základnou témou seminára bola astroklíma, čiže ako sa astronómovia vysporadúvajú so skutočnosťou, že musia pozorovať zo dna vzdušného oceánu.
Príspevky boli rozdelené do 4 blokov:
1. Odborné pozorovania a fotografovanie zatmení Slnka, Mesiaca a iných úkazov.
Tento blok patril domácim pozorovateľom na Kolonickom sedle. Pavol A. Dubovský informoval o 4 novách, ktoré v poslednom období bolo možné dobre pozorovať zo severnej pologule. Poukázal na rôznorodosť týchto úkazov s cieľom vzbudiť záujem prítomných astrofotografov o vzrušujúce a neobyčajne akčné dianie na oblohe. Okrem toho ešte krátko informoval novom programe pre ďalekohľad VNT – monitorovaniu inter- a intra- dňových variácií aktívnych galaktických jadier. Tomáš Medulka podal precíznu správu o svojich pozorovaniach na ďalekohľade M20. Hlavnými cieľmi sú pulzujúce hviezdy typu δ Scuti s veľkou amplitúdou (HADS). Z hľadiska astroklímy oba príspevky zdôraznili, že prezentované merania sú možné len v lokalite z dobrými pozorovacími podmienkami, predovšetkým čo sa týka nízkeho svetelného znečistenia.
2. Ako atmosféra obmedzuje naše merania a ako my meriame jej vplyv
V tomto bloku najprv pravidelný účastník seminára Peter Kaňuk z Centra voľného času v Košiciach zaujal informáciami o tzv. supersplne a iných rôznofarebných splnoch. Poukázal na to, že informácie v médiách sú často zveličené. Rozdiel v uhlovej veľkosti Mesiaca pozorovaného v perigeu a apogeu je voľným okom nerozlíšiteľný. V ďalších príspevkoch mali priestor opäť kmeňoví pracovníci Vihorlatskej hvezdárne. Peter Mikloš predniesol historicky prvú analýzu meraní jasu nočnej oblohy detektorom SQM inštalovaným v priestoroch observatória už 10 rokov. Urobil koreláciu s meraniami prachových častíc, ktoré simultánne vykonáva SHMÚ. Zreteľná korelácia sa nenašla. Najskôr preto, že prachové častice sa merajú v prízemnej vrstve, zatiaľ čo jas oblohy ovplyvňuje prach vo výškach. Aj negatívny výsledok je výsledok. V analýze hodnotného súboru dát treba určite pokračovať. Robert Adam, čerstvo ocenený fotograf v súťaži Astrofoto, ukázal svoje umenie s vysvetľujúcimi komentármi, čo bolo pri tvorbe jeho fotografií dôležité.
3. Estetická astrofotografia
Ďalší špičkový slovenský astrofotograf Robert Barsa ukázal neuveriteľne dlhý zoznam astronomických zážitkov z minulého roku vrátane cesty za zatmením Slnka do Čile. Tu treba uznať, že aj život astrofotografa môže byť zaujímavý a vzrušujúci. V ďalšom priebehu dostali priestor účastníci zo západného Slovenska. Riaditeľ Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci Karol Petrík v prehľadovom príspevku informoval o činnosti hvezdárne v Hlohovci a o súčasnom stave automatizácie 60 cm ďalekohľadu vrátane praktickej ukážky ovládania ďalekohľadu na diaľku. Astrofotograf Drahomír Volný tiež previedol svoj súkromný diaľkovo ovládaný a už aj plne automatizovaný ďalekohľad inštalovaný na rodinnom dome.
4. Novinky o Parkoch Tmavej Oblohy a astroturistike
V tomto bloku vystúpil len riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Igor Kudzej. Veľký časový priestor, ktorý mu zostal k dispozícii využil na rekapituláciu aktivít v oblasti svetelného znečistenia, ktoré sa v posledných rokoch vykonali nielen v Poloninách, ale zahrnul do príspevku celý Karpatský oblúk. Informoval aj o novom cezhraničnom projekte „Karpatská hviezdna cesta“, ktorý sa začne realizovať od 1. júla 2021.
Okrem odborných príspevkov mal seminár aj svoju oddychovú časť, ku ktorej neodmysliteľne patrí výlet na kolonický Bejvoč. Noci okolo slnovratu sú krátke, ale bolo jasno, takže účastníci fotografovali a samozrejme bežali aj rutinné pozorovania premenných hviezd.
Účastníci hodnotili seminár ako prospešný. Počet príspevkov bol nižší, ale o to vyššia bola ich kvalita. Bol aj dostatok priestoru na kuloárne diskusie. Nesporne pozitívnym prvkom je, že seminár poctili svojou účasťou aj hostia zo západu Slovenska, z HaP M. R. Štefánika v Hlohovci a kvalitní astrofotografi Drahomír Volný a Andrej Kováč. Seminár sa stal akoby mostom medzi komunitou astrofotografov, ktorí sa schádzajú na seminári Hlohovecká astrofotografia (HAF) a tými čo pôsobia na východe Slovenska.
I. Kudzej
Areál Astronomického observatória na Kolonickom sedle
Pri prehliadke observatória (foto M. Obert)
Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota