image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

2 % pre astronómiu v roku 2020

Astronómia prináša ľudstvu cenné vedecké informácie a poznatky o objektoch a javoch vo vesmíre, čím nám ich takpovediac približuje až na dosah.

Slovenský zväz astronómov (SZA), organizácia združujúca astronómov na Slovensku, organizuje, alebo sa podieľa na organizovaní odborných seminárov a prednášok o vesmírnych telesách a javoch na oblohe a vesmíre, odborných pozorovaní a pozorovaní oblohy pre širokú verejnosť.

Popularizácia astronómie na Slovensku patrí medzi najdôležitejšie poslania SZA a to ako na verejnosti, tak aj medzi našou mládežou na školách – každý rok prebiehajú súťaže na rôznych stupňoch odbornosti, výstavy, prednášky, exkurzie a ďalšie podujatia. K najvýznamnejším podujatiam, organizovaným na Slovensku, patria každoročné Dni hvezdární a planetárií, astrofotosúťaž Svieťme si na cestu...nie na hviezdy, pozorovania oblohy a meteorických rojov pre verejnosť vo hvezdárňach a iné.

SZA svojím poslaním pomáha zachovať tmavú nočnú oblohu, aby sme pri pohľade na ňu naozaj mohli vidieť to, o čom sme sa naše deti učili a stále učia v škole – vesmírne telesá a objekty. Svetelné znečistenie oblohy nad obývanými oblasťami našej Zeme je vážnym fenoménom dnešnej doby a je to práve SZA, kto sa touto problematikou na Slovensku zaoberá a zaznamenáva úspechy. Najvýznamnejším úspechom v tejto oblasti je založenie už troch parkov tmavej oblohy na Slovensku.

Viac informácií a podrobností o aktivitách SZA nájdete na našich web stránkach www.szaa.org.

Bohužiaľ, z pohľadu finančnej podpory z rozpočtu štátu alebo VÚC astronómia na Slovensku nepatrí medzi preferované oblasti. Činnosti a podujatia, ktoré SZA organizuje, nesú na pleciach väčšinou neprofesionálni astronómovia a nadšenci, ktorí do astronómie a jej popularizácie investujú svoj voľný čas a mnohokrát aj peniaze. Lebo všetko niečo stojí.

Našťastie, každý z nás, zamestnanec, živnostník, alebo právnická osoba, má možnosť presne určiť, kam pôjde aspoň malá, dvojpercentná časť našej dane a určiť účel, na ktorý sa naše peniaze použijú.

Chceli by ste podporiť činnosti SZA aj v roku 2020? Ak áno, urobte to. Nie je to nič zložité – stačí požiadať mzdovú učtáreň o príslušné formuláre, alebo vašu účtovníčku o vyplnenie údajov na poukázanie 2-% dane nášmu zväzu. Tu sú potrebné údaje:

Meno: Slovenský zväz astronómov

IČO: 00470503

Právna forma: Občianske združenie

Sídlo: Tomášovská 63, 979 01 Rimavská Sobota

Číslo účtu:  IBAN SK16 5200 0000 0000 0571 6075

Ďakujeme!

V prípade, že ste sa rozhodli poukázať SZA 2 % dane, prosím využite na to príslušné formuláre (vyhlásenie o poukázaní sumy 2019 a potvrdenie o zaplatení dane 2019, ktoré Vám dá zamestnávateľ), ktoré odovzdajte na príslušnom daňovom úrade. Právnické osoby určujú prijímateľa priamo v daňovom priznaní.

Ďakujeme za vašu podporu a veríme, že vám prinesie zážitky z prednášok a pozorovaní úžasného, bizarného sveta nad našimi hlavami.

Rada SZA

Joomla templates by a4joomla