image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Krst knihy Bačkorový astronom

16. november 2019, Kongresové centrum Aldis Hradec Králové. Sála centra je zaplnená, len s ťažkosťami hľadáme označené miesta. Podchvíľou sa zdá, že sa niekto hlási, no to nám mávajú priatelia, kolegovia a známi. Atmosféra je plná očakávania, veď zakrátko začne očakávaný krst knihy Zdenka Bardona „Bačkorový astronom. Od brýlových čoček po NASA“. Kniha uzrela oficiálne svetlo sveta už na Astrofilme v Piešťanoch, no teraz to malo byť niečo výnimočné. A veru aj bolo.

 

Autor knihy v slušivom obleku, no tu štýlovo v zánovných bačkorách, privítal prítomných a odovzdal slovo skúsenému moderátorovi Pavlovi Suchanovi. Ten síce papuče nemal, no za niekoľko sekúnd ich niekoľko párov, za potlesku preplnenej sály, z aktovky vytiahol.

Zdeněk šarmom sebe vlastným predstavil knihu premietaním na rozmerné plátno. Pri informáciách o autorovi sa na plátne objavili organizácie, ktoré vydanie knihy podporili aj tých, ktorých je autor členom. Keď som tam uvidel aj náš Slovenský zväz astronómov, bolo mi to mimoriadne príjemné, Zdeněk sa k nám hrdo hlási. Defilovali tu fotografie nielen z knihy, ale aj vtipné texty a hovorená reč. Špeciálne poďakovanie patrilo Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove, ktorá knihu vydala, a tak potlesk patril aj jej zástupcom v sále.

Autorovou srdcovkou je observatórium Európskeho južného observatória La Silla v Čile a tak krstným otcom bol emeritný veľvyslanec Českej republiky (ČR) v Čile Josef Rychtar. Knihu pokrstil už tradičným „hviezdnym prachom“, ktorý bol tentokrát doplnený aj o drvený andezit z La Silla. Krstných však bolo viac, celá „planetární soustava srdcařů“, ľudí, ktorí sa na príprave knihy podieľali. Symbolicky sme knihu pokropili niekoľkými kvapkami sektu a mysleli si, že to to je už zlatý klinec večera. Nebol. Moderátor zrazu doniesol USB kľúč a z plátna k Zdenkovi prehovoril Daniel Stach z redakcie vedy ČT24 (mnohí ho iste poznajú zo skvelej relácie Hyde park civilizace). Niektoré detaily krstu boli možno vopred pripravené, no toto určite nik nečakal. Nuž, a ja som len v údivom hľadel na dojatého „bačkorového astronoma“ ako si utiera slzy dojatia...

Po krste sa vytvoril dlhý rad čakateľov na knihu a vo vestibule začala tradičná autogramiáda.

Bol to mimoriadne vydarený večer, stretli sme tu mnoho priateľov s ktorými sme sa nevideli roky, prípade sa roky poznáme, no osobne sme sa ešte nestretli.

Diskusie trvali dlho do noci, no nabudení energiou sme cestou do hotela ani nevnímali chlad novembrovej noci.

Zdenku, bola to cesta ďaleká, no stálo to za to. Bol to úžasný večer. Ďakujeme nielen Tebe a Tvojej manželke Ivanke, ale aj všetkým, ktorí sa na tejto vydarenej astronomickej akcii podieľali.

Skvelý článok „Kniha křtěná vesmírným prachem“ z invenčného pera Marcela Bělíka (Marcel, klobúk dole!) je na stránke České astronomické společnosti.

P. Rapavý

Foto M. Grnja a R. Kotrba

 

„Vítejte na Křtinách knihy“.

 

Kmotřičky a kmotři, planetární soustava srdcařů.

 

Hviezdny prach © je špeciálnou substanciou obsahujúcou meteorit, fotoplatňu, CCD čip, horniny z významných observatórií a pod.

 

Kvapkami moku knihu jemne a s láskou pokrstil aj skvelý grafik, vďaka ktorému je kniha perfektná.

 

Spoločné foto byť musí – autor, krstý otec a „srdcaři.

 

Príhovor Daniela Stacha bol skvelým zavŕšením krstu.

 

Spoločná fotografia s legendou popularizácie kozmonautiky. Na saku si všimnite ten malý odznak raketoplánu, ktorý bol na ISS a je to dar A. Feustela.

 

Československá vzájomnosť, no v tomto prípade však Slovensko „vyhráva“ v pomere 6 : 4.

 

Ku gratulantom sa pridal aj krteček, ktorý bol na ISS.

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla