image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Prechod Merkúra – súboj s počasím

Už niekoľko dní pred prechodom bolo viac-menej isté, že počasie tentokrát u nás nebude astronómom priaznivo naklonené. Meteorológovia tentokrát mali pravdu a tak len na niektorých miestach prialo šťastie. Nuž ak sa dá o šťastí hovoriť v prípade, že s oblačnosťou bojujete. Niekde to bola aspoň čiastočná výhra, niekde sa museli uspokojiť s remízou a niekde len smutne hľadeli na hustú oblačnosť.

 

Optimisti sa však nevzdávali a tak aj napriek zdanlivo beznádejnej oblohe si techniku prichystali. Viacerým sa tento „povinný optimizmus“ vyplatil. V Rimavskej Sobote, v pomerne chladnom a veternom počasí, na terase podchvíľou zazvonil mobil, priatelia sa informovali ako je u nás. Veľa optimizmu sme im nedodávali, počasie s nami „cvičilo“. Ešte pred prechodom prišla správa z „bačkorové observatoře“, že všetko je na dobrej ceste, technika funguje perfektne. Spišská Nová Ves hlásila, že Merkúr videli len kratučko, z okolia Bratislavy sa informácie rozchádzali.

Niekoľko návštevníkov, ktorí navštívili hvezdáreň celkom vývoj počasia dobre neodhadli, prišli už neskoro, a tak sme dohodli na ďalšom stretnutí o 13 rokov :-).

Ako sa niektorým našim členom darilo si pozrite na nasledujúcich obrázkoch. Ďalšie možno ešte pribudnú.

P. Rapavý

 

Rimavská Sobota 14:09 SEČ - vzácna chvíľka takmer bez oblačnosti, no nie s práve najlepším seeingom (Celestron 203/2000)

 

Rimavská Sobota, dokumentácia prechodu mobilom z projekcie cez Coudé 150/2250

 

Miro Grnja a Peter Pír v jeho pozorovateľni. Aj keď počasie neprialo, úsmev im nechýbal.

 

To sa ešte M. Grnja tešil, že aspoň niečo z prechodu bude... (Newton 254/1200 astrosolar, Canon 400D)

 

Zakrátko však oblačnosť natoľko zhustla, že tento obrázok je exponovaný bez filtra a expozícia bola dokonca 1,3 s

 

Jaroslav Grnja, jeden z našich zahraničných členov pozoroval v pevnosti v Novom Sade, a vzhľadom na počet záujemcov sa zdá, že im počasie celkom prialo.

 

V reportáži TV JOJ z nábrežia Dunaja v Bratislave sme našli ďalšieho "našinca" Ferka.

 

Rimavská Sobota 15:08 SEČ - do západu Slnka je ešte hodina, no toto je jedna s posledných fotografií. Tmavá hradba mrakov už bola neúprosná.

 

Z. Bardon k tomu obrázku napísal: "Špatné podmínky generují špatné výsledky. Zašpiněné Slunce, tak by se dal nazvat mezivýsledek snímání..."  Aj keď je zrejmé, že oblačnosť urobila svoje, mnohí by boli veľmi radi aj takémuto peknému výsledku.

 

Richard Pálkováč, odchovanec našej hvezdárne do mailu "A mám ho" napísal: "Okolo 14:00 sa mi ho cestou z roboty podarilo vyfotiť.
Len tak z ruky Nikonom P510 a kúskom filtra, čo ste mi pred 4 rokmi darovali".

 

 

 Počasie prialo aj M. Kamenickému v Dolnom Kubíne, ktorý prechod pozoroval v práci s kolegami, skoro jasno mali už od 13. h až do západu Slnka.

SkyWatcher ED80/600mm, filter Coronado AS1-90 + BF30, Canon EOS 40D, montáž SW EQ-6, exp. 1/125s, ISO.400.

 

S oblačnosťou bojoval aj v Detve F. Strýček, kde pozorovali členovia MO SZA a študenti gymnázia. Pri tejto snímke je len škoda, že nebola exponovaná o niekoľko sekúnd skôr, no aj tak kondenzačné pásy po prelete lietadla dodávajú obrázku dramatičnosť.

Viac o pozorovaní v Detve bude v samostatnom príspevku.

 

 

Joomla templates by a4joomla