image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO: Slnečná parabola v Astroparku

Všetko to začalo už dávnejšie na konferencii v Smoleniciach, kde sme mali príspevok aj o Astroparku pri hvezdárni v Rimavskej Sobote. Keď sa poslucháči pýtali, odkiaľ máme všetky tie nápady, prípadne odkiaľ na to máme, s úsmevom som povedal svoju obľúbenú frázu: "Keď mám dobrú náladu, tak občas niekomu dovolím, aby nám niečo venoval".

 

Zasmiali sa, zatlieskali. O nejaký čas mi telefonoval prof. Slabeycius z Katolíckej univerzity v Ružomberku s otázkou, či mu „dovolím“ venovať nám veľkú satelitnú parabolu.  Samozrejme, prečo nie, veď nejako ju už využijeme... Anténa však bola v Žiline a jej dvojmetrový priemer bol na naše auto priveľký. V pláne však bol slnečný seminár na Orave a tak snáď sa to nejako na strešnom nosiči podarí. Podarilo sa, aj keď so značnými problémami. Parabola teda bola v Rimavskej Sobote a dlhší čas odpočívala pod kvitnúcou katalpou.

V Astroparku je už, okrem iných vecí, niekoľko zariadení na využitie slnečnej energie. Problematike „zelenej energie“ sa venujeme už dlho a tak padlo rozhodnutie o zhotovení slnečnej paraboly. Dostatok zrkadiel sme postupne dovážali od ochotného sklenára p. Tamása z Komárna. Poslednou bodkou pred realizáciou bolo schválenie našej žiadosti, ktorú, tak ako po dva predchádzajúce roky (Astropark, Geologický model regiónu) podporil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Idea je jedna vec, no jej uskutočnenie druhá. Laminátová parabola musela byť zosilnená, aby sa pod hmotnosťou zrkadiel nedeformovala. Podľa šablóny boli postupne narezané a nalepované malé zrkadielka, ktorých bolo vyše 600! Upevnenie paraboly pôvodne fixovej na danú výšku a azimut, bolo nevhodné. Naša slnečná pec musí byť na montáži podobnej paralaktickej ako pri ďalekohľadoch, čo pri jej rozmeroch, hmotnosti a našich možnostiach nie je jednoduché. Ideálne to nie je, no podarilo sa.

Predtým, ako sme dali vyrobiť informačno-propagačnú tabuľu bolo potrebné zistiť, akú teplotu dosiahneme v ohnisku. Korektný výpočet je takmer nemožný a zmeranie vysokej teploty (bez vhodných prístrojov) problematické. Koncom septembra sme namerali takmer 900 °C a už aj plánovali, čo všetko tam budeme pre návštevníkov demonštrovať.

Naša slnečná pec je teda hotová, je ďalším invenčným prvkom Astroparku vo hvezdárni v Rimavskej Sobote, ktorý je nielen pekným miestom oddychu, ale predovšetkým vzdelávania a popularizácie zameranej (nielen) na zelenú energiu. A čo ďalej? Nejaké plány už máme a tak veríme, že zase nájdeme pochopenie a finančnú podporu. Ďakujeme!

P. Rapavý

Pôvodné uchytenie je odstránené a laminátovú parabolu bolo potrebné spevniť

 

Viacnásobné odrazy budú iste zaujímavé

 

Vykopanie jamy bolo v preschnutej pôde náročné, no keďže susedia požičali miešačku, tak aspoň to betónovanie sme mali uľahčené. Kolega R. Kovács je iste rád, že dnes je už všetko hotové.

 

Konštrukcia musela byť prispôsobená, ešte to nejaké "muchy" však má

 

Začiatkom septembra, "národní setkání složek ČAM":  takmer hotovú slnečnú pec chválili kolegovia z ČR (dr. Ambrož, Ing. Bělík, Z. Bardon)

 

Meranie teploty v ohnisku paraboly

 

Skúška tavenia - hliníková plechovja je spálená za niekoľko sekúnd

 

Hotová slnečná pec je aj pekným doplnkom astroparku

 

Celkový pohľad na slnečnú pec (november 2017)

 

Informačná tabuľa

Олександр Васильович Фільчаков

ревитоника рф

жесткий диск вместо привода в ноутбук

Joomla templates by a4joomla