image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

11. ročník ASTROFILMU

17. – 19. 10. sa v zmodernizovanom kine Fontána v Piešťanoch konal už 11. ročník medzinárodného festivalu filmov Astrofilm 2017. Hlavnými organizátormi bola Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove a Mestské kultúrne stredisko Piešťany. Medzi partnerov však už tradične patrí aj náš Slovenský zväz astronómov a Slovenská astronomická spoločnosť.

 

Stalo sa už tradíciou, že ešte pred slávnostným otvorením festivalu je nejaká vernisáž obrazov či fotografií. Tohto roku to bolo „Čarovanie so svetlom“, výber z fotografickej tvorby dr. Daniely Rapavej, ktorej učarovala fyzikálna fotografia a viaceré jej diela boli ocenené v prestížnych súťažiach či na výstavách. Akousi pozvánkou na prezentáciu „Za indiánskym čiernym Slnkom“ boli fotografie získané počas expedície za úplným zatmením Slnka 21. augusta v USA.

Úvod aj záver festivalu bol slávnostný, predstavili sa v ňom žiaci tunajšej základnej umeleckej školy a zožali zaslúžený potlesk.

Samotný program festivalu bol vyplnený nielen premietaním súťažných filmov ale aj prednáškami, multimediálnymi predstaveniami ako aj programom v prenosnom planetáriu hvezdárne v Leviciach. Tohto roku sa konečne umúdrilo aj počasie a tak bolo možné aj pozorovanie, aj keď na presvetlenej piešťanskej oblohe na ktorej tie slabšie objekty zanikali...

Festival však nie je len o filmoch či prednáškach. Stretávajú sa tu záujemci o astronómiu, kolegovia, priatelia. Ožívajú tu spomienky, cítiť tu entuziazmus, človečinu, lásku ku hviezdam.

Záver festivalu patril oceneniam.

Cenu primátora mesta Piešťany získal film „Nové okno do vesmíru“ (B. Pásztor a A. Kolányi, Budapešť) a Cenu generálneho riaditeľa SÚH film „Lovci súhvezdí“ (Astronomický krúžok pri hvezdárni v Michalovciach).

K 100. výročiu nedožitých narodenín nestora slovenskej astronómie dr. E. Csereho vydala SÚH jeho publikáciu Z histórie pozorovania Slnka. Knihu symbolicky pokrstila jeho dcéra Katka Žilinská a bývalý predsedníčka České astronomické společnosti dr. Marková, ktorej E. Csere rukopis kedysi odovzdal.

Vlani cenu SAS pri SAV za popularizáciu získal Bc, Jaroslav Merc. Cena sa tohto roku oficiálne premenovala na „Csereho cena Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV“ a predseda SAS, ktorý ju odovzdával ju prirovnal k akémusi Oskarovi slovenskej astronómie. Nás teší, že tohto Oskara získal dr. Peter Begeni, ktorý ako predošlý laureát sa venuje nielen popularizácii ale predovšetkým aktuálnej problematike svetelného znečistenia.

Ak ste doteraz na Astrofilme neboli, určite si v októbri 2018 nájdite čas, a na ďalší 12. ročník do Piešťan príďte. Zažijete príjemnú atmosféru pri ľuďoch podobnej krvnej skupiny. Za skvelý priebeh patrí poďakovanie predovšetkým kolegom z Hurbanova (Drahuška, mysleli sme na Teba a chýbala si nám).

Viac informácií nájdete v článku v Kozmose 6/2017 a na videozázname TV Karpaty si môžete pozrieť vernisáž s otvorením ako aj vyhodnotenie a odovzdávanie cien.

 P. Rapavý

 

Vernisáž otvorila riaditeľka MsKS Mgr. Marta Jurčová a moderoval redaktor Rádia Aktual Marek Makara

 

Autorka výstavy dr. Rapavá prijíma symbolické poďakovanie riaditeľky MsKS. Výstava bola inštalovaná až do 5. 11. a videlo ju viac ako 400 návštevníkov.

 

Rozhovor pre regionálnu televíziu.

 

Výstavka z expedície za úplným zatmením Slnka 21. 8. 2017 v USA

 

Pripravovaný veľký slnečný ďalekohľad (European Solar Telescope), na ktorom sa podieľajú aj astronómovia z Astronomického ústavu SAV predstavil dr. Ivan Dorotovič

 

Emotívne tanečné kreácie zahájili tri krásne festivalové dni

 

Súčasťou festivalu je aj prezentácia astronomickej techniky firmy TROMF alebo predajná výstava meteoritov

 

Po prednáške R. Vokála (Spaceman Academy) „Ako sa stať kozmonautom“ si mohli účastníci vyskúšať aj simulované pristátie s raketoplánom

 

Záverečné oceňovanie najúspešnejších filmov

visas to russia for us citizensкакой новый год отмечаютотек после синус лифтинга фото
Joomla templates by a4joomla