image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO: Spišská Nová Ves

Astronómia má v Spišskej Novej Vsi dlhoročnú históriu, na ktorú sú hrdí aj členovia MO SZA. Každoročne organizujú viacero podujatí a medzi tie tradičné patria výlety do Slovenského raja a výstup na 87 metrovú vežu kostola Nanebovzatia Panny Márie, najvyššiu na Slovensku. Týmito akciami si pripomínajú dve významné osobnosti:

 

1. prof. Vojtecha Hajtsa  (1872 – 1926 ), zakladateľa hvezdárne  Spišskej Novej  Vsi, ktorý bol autorom pomenovania Slovenský raj. Viac o tejto osobnosti je na stránke mesta.

2. Ing. Františka Dojčáka (1919 – 1989, nestora astronómie na Spiši a zakladateľa MO SZA  Spišská Nová  Ves.

Tohto roku sa skupinka záujemcov o históriu astronómie na Spiši, vydala „po stopách“ Dávida Frölicha (1595 Ľubica – 1648  Levoča) do Kežmarku. Okrem Frölichovho domu navštívili aj múzeum a jedinečnú lyceálnu knižnicu, ktorá má 150 000 zväzkov. Je plná histórie a nájdete tu aj množstvo vzácnych historických kníh z astronómie. Frölichovho dielo je dnes ešte nedocenené, aj preto sa mu venujeme.

Okrem akcií pre našich členov organizujeme aj verejné astronomické pozorovania pre obyvateľov mesta, no najkrajšie sú tie pre deti. Astronómiu a svet okolo nás im približujeme aj rozprávkami Paxi či hrami. Deti sú tými najvďačnejšími poslucháčmi!

 F. Sejut, predseda MO

Časť účastníkov tradičného, pomerne náročného, výstupu na kostolnú vežu

Zo súťaže "Čo vieš o hviezdach?"

S astronomickými rozprávkami v materskej škôlke

Z verejného pozorovania

удочка зимняячистка каналов зуба отзывыинвестирование в бинарные опционы
Joomla templates by a4joomla