image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Expedícia za zatmením Slnka - USA 2017 - AKTUALIZOVANÉ (foto)

Minulý týždeň odišla z územia Slovenska naša expedícia, ktorá mala za cieľ pozorovanie úplného zatmenia Slnka v Spojených štátoch amerických 21. augusta 2017. 8-členná pozorovateľská skupina je podporovaná našim zväzom a firmou TROMF. Pozorovatelia uskutočnili na americkom stredozápade celú sériu pozorovaní a tak vám na tomto mieste môžeme ukázať ich fotografické úlovky z úplného zatmenia Slnka.   

 

Foto: R.Barsa


 

Ďalší z našich členov, Zdenek Bardon, podnikol expedíciu za zatmením samostatne a pozoroval v mestečku Madras (Oregon), kde bolo trvanie úplnej fázy 122 sekúnd. Nakoľko z miesta ubytovania to bolo vyše 60 km, vyrazil autom už o 4. ráno, nakoľko bol predpoklad značnej premávky a problémov na ceste. Väčšie problémy neboli, cesta trvala len 50 minút a tak bolo dosť času na prípravu pozorovania. Všade bolo množstvo informácií o zatmení, odpočítavanie času,  bilbordy, tričká, banery na stĺpoch, reklamy, ale aj keksíky, žuvačky... Astronómia a zatmenie teda aj ako biznis, ceny niekoľkonásobne vyššie.

Počas dňa bola v Madrase vysoká oblačnosť, ktorá sa postupne rozpúšťala a už pri prvom kontakte bolo jasno, zostal len slabý opar. My zo Slovenska sme na internete mohli sledovať čo sa v Madrase deje, nakoľko bol odtiaľ živý prenos NASA a občas zapípal aj mobil - prišla SMS.

Cesta späť bola priam utrpením, na cestách boli tisíce a tisíce áut, ktoré zaplnili všetky diaľnice a privádzače.

Zdenek získal cca 40 snímok koróny, spracovanie bude až doma. Bol to skvelý zážitok, mimoriadne ťažký deň, no stálo to za to!

Yellowstonského národného parku a potom cez Idaho do Oregonu...

Už som šťastne na mieste a pozdravujem hvezdárov doma

Autoportrét počas úplnej fázy

груба в частном домекупить телефон flyдвери одинцовские профи дорс
Joomla templates by a4joomla