image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO – V Rimavskej Sobote hodnotili

Výročná členská schôdza našej MO je príležitosť sa obzrieť za uplynulým rokom. Ten vždy niečo zoberie a niečo prinesie. Nám aj nových nádejných zapálených členov. Mladí členovia KMA Ch. Nagy a M. Mitter sú častými návštevníkmi na hvezdárni aj počas večerných služieb a tak sa nadchli pre astrofotografiu, že založili aj stránku www.astrophotographia.eu.

Zúčastnili sa ňou súťaže a pohár, ktorý vyhrali v kategórii mladších žiakov, priniesli so sebou. P. Rapavý im odovzdal do užívania notebook na spracovanie snímkov, dar od ďalšieho nášho nového člena, vynikajúceho astrofotografa Zdenka Bardona. Ten tu bol predošlý mesiac a tak teraz neprišiel, keďže to má naozaj z ČR veľmi ďaleko. Zišli sa však iní mimosobotskí členovia, Vlado Bahýl so svojimi aktivitami na hvezdárni Júlia vo Zvolenskej Slatine je široko ďaleko známy a tak o návštevníkov nemá núdzu. Sústreďuje sa nielen na premenné hviezdy a fotenie asteroidov či komét. Tohto roku bol po ňom pomenovaný asteroid (471109) Vladobahyl.

Mnohí ďalší členovia ako P. Zbončák a M. Grnja sa tiež venujú príležitostne astronomickej fotografii, Miro bol ocenený v súťaži Astrofoto 2016.  P. Rapavý spolu so Z. Bardonom sú súčasťou poroty ČAM a tak aktivity na poli fotografie sú po svetelnom znečistení asi najzastúpenejšie. V reprezentácii vo vedeckej fyzikálnej fotografii a výstavách zviditeľňuje Slovensko aj D. Rapavá.

Vlani bol realizovaný projekt Kňahyňa – Európsky unikát Polonín (P. Rapavý, P. Begeni) a tak si na výrobu modelu meteoroidu a jeho prepravu modelu z úsmevom zaspomínal R. Kovács a vynovil sa aj geologický model regiónu a meridiánový kruh, čo podporil predseda BBSK. V súvislosti s Kňahyňou bolo nutné preštudovať množstvo historických materiálov (P. Begeni, M. Bronček, V. Čillik, M. Makuch, M. Makuchová) je pravdepodobné, že bude pripravená aj publikácia o slovenských meteoritoch.

Médiá často reagovali na tlačové správy a tak na televíznych obrazovkách sme často videli aj „našincov“ (P. Rapavý, V. Bahýl, J. Merc ale aj P. Begeni a D. Rapavá). Spomenúť, čo i len v krátkosti, všetky naše by bolo na dlhé čítanie, no najpodstatnejšie je to, čo nás spája, prečo sme spolu radi, sme jedna krvná skupina.

Viacerí, zvlášť mimosobotskí členovia, sa tu vždy cítia ako doma, je im to tu srdcu blízke, podporujú nás (V. Čillik, E. Potůček, B. Friege-Pitzen). Ťažko si možno predstaviť výtvarnú súťaž bez porotkyne D. Pánekovej. Naša činnosť by však bola omnoho chudobnejšia bez prispievateľov 2 % z daní, ktorým v mene všetkých pri čítaní správy poďakovala hospodárka A. Kohuláková.

Predsedníčka K. Kerekešová odprezentovala správu o činnosti a keď bol zvolený staronový výbor, konečne prišiel na rad guláš majstra Vojtecha Klča alias Belina. Pri ňom ani pri záverečnom fotení nemohol chýbať Bak s trvalým pobytom na hvezdárni, ktorý je miláčikom všetkých návštevníkov. Aj teraz počúval rozhovory pod stolom do neskorej noci...

D. Rapavá

(foto autorka a P. Rapavý) 

 

Ešte pred schôdzou sme absolvovali pozorovanie  v rámci veľkolepej akcie Hurá prázdniny, na ktorej sa s astronómiou a pozorovaním potešili stovku detí aj dospelých

 

Mali sme sa ako na zámku... 

 

Šťastný Chris s pohárom ako ocenením v súťaži 

 

Lekcia maďarčiny od R. Kovácsa pre V. Bahýla, ktorý si chce už sám čítať časopis Meteor

 

Príprava Sometu na pozorovanie kométy Johnson (C/2015 V2)

 

E. Potůček ako správny Záhorák je nevyčerpateľnou zásobárňou vtipov... 

 

Pani Brigitte sa vždy poteší, keď môže komunikovať v rodnej nemčine... A Vraťo je v tomto ideálny

 

Bak si našiel priateľov aj v Petrovi a Mirovi 

 

Tradičná spoločná fotografia v Astroparku

 

 

традсапоги ботфортыpayperprofits
Joomla templates by a4joomla