image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Semináru KOLOFOTA prialo tento rok počasie

V dňoch 30. 3. – 1. 4. 2017 sa na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle uskutočnilo už tradičné podujatie – Kolofota, tentokrát zamerané na kométy. Organizátorom bola Vihorlatská hvezdáreň v Humennom v spolupráci so SZA a Neinvestičným fondom teleskop. Seminár je organizovaný vždy koncom marca a v okolí novu, aby bolo možné využiť skvelú nočnú oblohu aj na pozorovania

A tento rok počasie skutočne prialo, bolo jasno a namerané hodnoty SQM presahovali 21,7 mag/arcsec2. Astrofotografi si tak prišli na svoje nielen pri snímaní objektov nočnej oblohy, ale aj skvelej kométy 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák, ktorá v triédri bola ako malá hmlovinka.

Program bol bohatý a tak na kuloárne rozhovory bol čas až niekedy neskoro v noci. Hodnotili sme, plánovali... Za SZA sa seminára zúčastnilo niekoľko našich členov, z ktorých viacerí mali niekoľko príspevkov. Podrobnú správu o priebehu seminára pekne napísal P. A. Dubovský.

Piatkové popoludnie bolo vyhradené návšteve Runiny, obce pod Ďurkovcom, kde sú pozorovacie podmienky v Parku tmavej oblohy Poloniny skutočne výnimočné. Sprievodcu nám robil starosta Marián Regula, s ktorým sme si veľmi rýchlo porozumeli... Aj keď je Runina malá obec, ktorá má len 84 obyvateľov, podarilo sa jej v ostatných rokoch toho hodne urobiť. Pribudol tu prístrešok s panoramatickou mapou a perfektne upravili pôvodne zarastené okolie požiadanej nádrže.

Našim ďalším projektom v Poloninách teda bude pravdepodobne „Tmavé srdce Polonín“ zamerané na vybudovanie vhodného miesta pre astronomické pozorovania. Veď ubytovacie možnosti tu už sú, obloha je perfektná, ľudia príjemní a ústretoví. Najbližšie sa stretneme na tradičnom podujatí obce v poslednú júlovú nedeľu.

P. Rapavý (foto autor a M. Maturkanič)

 

 V. Bahýl referuje o svojich pozorovaniach kométy 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková


 Pod prístreškom na konci obce je panoramatická mapa okolia


 Z pôvodne zanedbanej požiarnej nádrže je teraz príjemné a pekne upravené miesto


 Humor miestnych sa nezaprel. „Znace, po Černobyle, nam tu začali rosnuc take obrovske užovky. Neverice? No ta tu popaterce na jednu taku skuru...“


Rodinka Dubovských pri Dankinej fotografickej knihe. Malý Janko už rozprávočku o vločkou maľovanom srdci nestihol.


Poster o Parku tmavej oblohy Poloniny bude umiestnený niekde v centre obce (P. Rapavý, starosta obce M. Regula a I. Kudzej)

как очистить антипригарную сковородугусятница купитькупити фідер
Joomla templates by a4joomla