image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Mapka zimných fotogenických komét

Severnú oblohu už dlhší čas neozdobila výraznejšia kométa. Nastávajúca zima to však zmení a tých zaujímavých ponúkne hneď niekoľko. Zo štyroch najjasnejších hneď dve prostredníctvom svojho objaviteľa súvisia aj so Slovenskom (45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková a 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák). Prvá so slovenskou stopou (podľa nového označenia P/1948 X1) je periodická kométa s obežnou dobou 5,25 roka, objavená japonským amatérskym astronómom Minoru Hondom v decembri roku 1948.

Nezávisle od neho ju o niekoľko dní spoločne pozorovali aj slovenská astronómka Ľudmila Pajdušáková a český astronóm Antonín Mrkos zo Skalnatého Plesa pomocou prístroja Somet binar 25 x 100.

Druhú (P/1951 H1) pozoroval slovenský astronóm Ľubor Kresák v roku 1951 a identifikoval ju so skoršími pozorovaniami Horace Parnella Tuttleho z roku 1858 a Michela Giacobiniho z roku 1907. Kométa má obežnú dobu okolo Slnka 5,42 roka.

S veľkou pravdepodobnosťou ani jedna zo štvorice komét nedosiahne jasnosť viditeľnosti voľným okom, no už menší ďalekohľad alebo triéder nám ich pomôže rozoznať na hviezdnom pozadí. V prípade použitia astrofotografickej techniky a postupov, môžu byť tak po dlhšom čase výsledkom našich zimných pozorovaní aj pekné a fotogenické zábery komét. Vďaka kolegom z MO SZA v Banskej Bystrici vám prinášame podrobnú mapku pozorovateľnosti tohto kvarteta telies a ich polôh na hviezdnom pozadí.

 

Kliknutím obrázok zväčšíte. Kredit: Mgr. Peter Zimnikoval.

 

лобановский александр компроматкаппы инвизилайноснова макияжа проблемной кожи
Joomla templates by a4joomla