image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Vyšnoklátovský meteorit a náučný chodník

Bol posledný februárový deň v roku 2010, niečo viac ako polhodinku pred polnocou. Fanúšikovia hokeja sedeli pred televíznymi obrázkami a sledovali finálový hokejový zápas na zimných olympijských hrách. Zrazu však bolo vonku čosi ako záblesk. Väčšina tomu však veľkú pozornosť nevenovala.

 

Záblesk zaregistroval pri počítači, chrbtom k obrazovke televízora, aj autor tohto článku a po 5 – 6 minútach aj akýsi čudný zvuk... Prvý predpoklad bol, že sa jednalo o svetlá auta a možno buchnutie garážovej brány :-). Obloha bola úplne zamračená. Že sa jednalo o jasný bolid a pravdepodobne aj pád meteoritu boli informácie už nasledujúci deň.

Článok o meteorite Košice, ako bol oficiálne pomenovaný, je na stránke Astronomického ústavu SAV a kronika jeho úspešného hľadania v Kozmose 1/2014.

Prečo má teda príspevok názov Vyšnoklátovský meteorit?

Prvý meteorit sa totiž našiel v katastri obce Vyšný Klátov a jeho starosta Ondrej Jusko je na tento „pozdrav z neba“ náležite pyšný. Rozhodol sa, že z obce až k miestu nálezu prvého meteoritu postavia náučný chodník. Autormi tabúľ je doc. Svoreň z AsÚ SAV a dr. Tóth z FMFI UK.

Otvorenie náučného chodníka „Klátovské meteority“, ktorý má 8 zastávok, bolo počas Festivalu údolia Bodvy a Rudohoria (Stretnutie s klátovským meteoritom) 11. septembra 2016, kde bol obci oficiálne odovzdaný fragment meteoritu. Festival začal tradične, pesničkou. Diváci však už čoskoro zistili, že to nie je klasická ľudová pieseň, ale jej slová sú o meteorite. A v tomto duchu bol aj ďalší program, ktorého sa zúčastnili aj poslanci NR SR či zástupcovia ministerstiev. Stovky návštevníkov Vyšného Klátova strávili príjemné popoludnie, bolo pre nich pripravených množstvo atrakcií. Na svoje si tak prišli dospelí aj deti, o astronomickú časť sa postarala Bc. Oľga Ballaschová z hvezdárne v Medzeve.

P. Rapavý

Autori informačných tabúľ náučného chodníka Klátovské meteority pri zastávke č. 3 v centre obce

Doc. Svoreň, zástupca riaditeľa AsÚ SAV, oficiálne odovzdáva meteorit starostovi obce O. Juskovi.

(v súlade s legislatívou je možné meteorit však len zapožičať – v tomto prípade vraj na 99 rokov)

 Vtipná scénka, kde tetky rozoberajú, „co to za čudo z neba padlo a že by to tu v dzedzine mali mac a ňe ľem dakdze u panoch...“

Kópiu najväčšieho nájdeného meteoritu odovzdáva dr. Tóth. Originál je v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Starosta je šťastný a všetko komentuje vtipnými bonmotmi...

Organizátori a účinkujúci mali rôznofarebné tričká s nápisom Vyšnoklátovský meteorit, škoda, že sa nedali aj kúpiť. No starosta aj to vraj zariadi.

 Na zadnej strane tabule pri múzeu je maľovaná mapa a J. Tóth ukazuje smerom, kde bol nájdený prvý meteorit 20. marca 2010

Meteorit bude uložený v miestnom minimúzeu

P. Begeni s rodinou pri pozorovaní Slnka – z Košíc do Vyšného Klátova to mali len na skok

 

что такое url?to get into russiaанкета гугл
Joomla templates by a4joomla