image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO – Rimavská Sobota

Členská základňa v Miestnej organizácie SZA v Rimavskej Sobote je v podstate celoslovenská, veď máme členov zo všetkých kútov Slovenska a tentokrát tu boli zo Senice, Prešova či Kysúc. Tradičná výročná schôdza je teda akýmsi našim sviatkom, stretnutím s priateľmi a ľuďmi rovnakej krvnej skupiny. Tentokrát sme si termín stanovili na sobotu 18. júna 2016. Niektorí zo vzdialenejších kútov pricestovali už v piatok a „hromadný“ odchod bol až v nedeľu, pre niektorých dokonca až k večeru.

 

Niektorí k nám zavítajú len občas a tak zvítania sú vždy srdečné, podania rúk, úsmevy či objatia pôsobia ako balzam na dušu. Ešte počas dňa sme si užili pozorovanie Slnka a dokonca stihli aj verejné pozorovanie v rámci akcie Hurá prázdniny.

Hlavným bodom je, samozrejme, správa o činnosti, ktorá je vždy obsiahla. Niektorí sa venujú odborným pozorovaniam či publikovaniu, iní popularizácii, vzdelávaniu či vedeniu krúžkov. Nuž a niektorí sú medzi nami len preto, že majú astronómiu radi, chcú byť v našej komunite, lebo sa medzi priateľmi cítia vždy príjemne. Predsedníčka K. Kerekešová ani nemohla všetky aktivity prečítať, bol to dlhý, predlhý zoznam. Hospodárka A. Kohuláková si zase povzdychla nad financiami... Je potešiteľné, že naši členovia zastrešujú aj viaceré celoslovenské aktivity, napr. J. Merc Globe at Night a Hodinu Zeme, P. Rapavý s P. Begenim neustávajú s aktivitami súvisiacimi so svetelným znečistením a V. Bahýl sa zapája aj medzinárodných pozorovacích programov. Keďže k nám pomerne často chodieva aj televízia Markíza, niektorí boli ako televízne hviezdy. Všetko sa však podrobne rozoberalo aj v kuloároch už pri spoločenskej časti po tradičnom Belinovom guláši. Mali sme sa priam kráľovsky, veď všetci niečím prispeli a tak o špeciality núdza nebola J. Dvaja z členov (V. Klčo a G. Augustínová) dokonca dostali Záhorácku hviezdu z Mišelínu, ktorú odovzdal E. Potůček (Královstvo Záhorí – konzulát v Čáčove).

Keďže počasie bolo priaznivé, priamo na pozemku sme postavili ďalekohľad a kochali sa všetkým, čo obloha ponúkala. Aktivity končili až v neskorej noci, či skorom ráne a tých najvytrvalejších už začalo zohrievať ranné Slnko. Bol to zase krásny, príjemný a zmysluplný víkend.

Spoločná fotografia aj domácimi miláčikmi sa stihla ešte pred západom Slnka

Po správe o činnosti naša predsedníčka Katka informovala aj o celoslovenskej súťaži asTROMFmánia

Martin s Miškom sa začítali do knihy Astronomické oko od nášho člena P. Begeniho, na ktorej sa podieľali aj ďalší naši členovia (recenzent, fotografie)

J. Slíž (pre nás Jumbo) si pozerá "ešte teplú" reprezentatáívnu knihu Nebeské perly české a slovenské astrofotografie, ktorej vydanie podporil aj SZA a P. Rapavý bol jej editorom

E. Potůček, s ktorým si vždy užijeme kopec srandy, tentokrát ako zástupca "Královstva Záhorí – konzulát v Čáčove", zdraví zúčastnených a objasňuje význam ocenenia pre kuchárov...

Mišelínska hviezda zo Záhoria

 Výbor bol zvolený v pôvodnom zložení, na jeho činnosť si však bude môcť "posvietiť" aj Vraťo ako novozvolený kontrolór. Snáď sa tak bude usmievať aj o rok.

Chris sa usmieva, veď čoskoro bude spĺňať vekový limit a tak sa aj s kamarátom Marekom stane členom SZA.

foto: P. Rapavý (6), M. Mitter (2)

 

1 kapelli 2 моноколор или аналог дверизабронировать отель в буковелепосуда
Joomla templates by a4joomla