image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO: Park tmavej oblohy Veľká Fatra oslávil prvý rok otvorenia

Park tmavej oblohy Veľká Fatra (PTOVF)  vznikol v poradí ako 76. park tmavej oblohy na svete, 30. v Európe a 3. na Slovensku. Stalo sa tak 12. júna 2015.Teda pred rokom. Prvým parkom tohto druhu sa stal Park tmavej oblohy Poloniny, vyhlásený 3. decembra 2010, pričom patronát nad parkom prevzal plk. gšt. Ing. Ivan Bella, prvý slovenský kozmonaut. Neskôr, 4. marca 2013, vznikla v pohraničnom pohorí Českej a Slovenskej republiky Beskydská oblasť tmavej oblohy (BOTO).

Náš zatiaľ „najmladší„ a rozlohou najmenší park tmavej oblohy sa nachádza na strednom Slovensku, v národnom parku Veľká Fatra. Výsledky meraní ukázali, že jas oblohy dosahuje štandardne tretí stupeň Bortleho škály, čo znamená, že podmienky na astronomické pozorovanie sú výborné. Chránené oblasti tmy sú vo svete vytvárané predovšetkým z iniciatívy astronómov a ochrancov prírody. Myšlienka Parku tmavej oblohy Veľká Fatra (PTOVF) však tentokrát vznikla na horkom hoteli Kráľova studňa a k jeho vytvoreniu boli ochrancovia nočnej oblohy prizvaní. Súčasné územie PTOVF s rozlohou 325 hektárov bude základom pre jeho ďalšie rozšírenie na centrálny hrebeň Veľkej Fatry. Umiestnenie Parku v „srdci Slovenska“, v nadmorskej výške 1 300 m n. m., len 30 km od Banskej Bystrice má mimoriadny potenciál pre rozvoj astroturistiky. Nočná obloha je tu mimoriadne kvalitná, bez ďalekohľadu tu môžeme vidieť takmer dve tisíc hviezd, striebristú Mliečnu cestu a najjasnejšie z objektov vzdialeného vesmíru.

Pracovníci Hvezdárne v Banskej Bystrici, organizačnej súčasti Krajskej hvezdárne a planetária M.Hella v Žiari nad Hronom, z ktorých sú mnohí aj členovia MO SZA v Banskej Bystrici, sú často pozývaní  na Hotel Kráľová studňa a okrem zaujímavých prednášok ponúkajú návštevníkom  aj možnosť pozorovať nočnú oblohu astronomickými ďalekohľadmi. Nie je núdza o množstvo zaujímavých informácii, zážitkov z astronomických expedícií a vytvára sa  priestor na diskusiu a otázky.

Samotný národný park Veľká Fatra ponúka počas dňa nádherné scenérie a množstvo turistických trás a v noci krištáľovo čistú oblohu pri pozorovaní hviezd. Stačí prísť a nechať sa unášať touto krásou...

Nočná panoráma Horského hotela Kráľova studňa. Foto: Marek Harman

 

 

V prípade Vášho záujmu o informácie ohľadne astronomických pozorovaní na Hoteli Kráľová studňa kliknite sem http://fatranskatma.sk/ponuka.php

Fotogalériu si môžete pozrieť tu   http://fatranskatma.sk/galeria.php

 

Mgr. Andrea Dianišková

MO Banská Bystrica

ручки дляlidov ruчерный список отзывы
Joomla templates by a4joomla