image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO: Prechod Merkúra v Spišskej Novej Vsi a Rimavskej Sobote

V pondelok 9. mája 2016 prechádzal Merkúr popred slnečný disk. Na túto astronomickú udalosť tohto roka sa chystali pozorovatelia po celom Slovensku. No a takto sme pozorovali u nás, v Spišskej Novej Vsi.

 

Pozorovanie prechodu Merkúra popred slnečný disk sa uskutočnilo v priestoroch Základnej škole Nad Medzou 1. Pozvaní boli členovia astronomických krúžkov zo základných škôl mesta Spišská Nová Ves. Pozorovanie malo za úlohu zatraktívniť prácu detí v astronomických krúžkoch a prakticky priblížiť pozorovanie zaujímavého úkazu súvisiaceho s naším Slnkom.  Začiatok pozorovania vyzeral dosť sľubne, ale žiaľ, počasie bolo v nasledujúcich minútach nevyspytateľné. Po 13:40 h sa zamračilo a do piatej bolo v Spišskej Novej Vsi polooblačno.

Pozorovanie a odborný výklad zabezpečili členovia MO SZA Spišská Nová Ves, ktorí ho realizovali prostredníctvom ďalekohľadov Coronado 40/400 PTS a Celestron Astromaster 90 EQ s filtrom vyrobeným zo slnečnej fólie od f. Baader.

 

 

 

 

V Rimavskej Sobote sa počasie s nami zahrávalo, oblačnosť sa postupne zväčšovala a tak z pôvodných pozorovacích plánov ostalo len torzo. Ale aj tak to stálo za to, veď bolo len málo tých, ktorí už prechod Merkúra videli. Práve pri tejto „planetárnej pehe“ na Slnko si viacerí uvedomili našu vlastnú malosť. Nuž a keď sa zamračilo, pre návštevníkov bol pripravený náhradný program, takže nakoniec bolo niekoľko desiatok návštevníkov hvezdárne spokojných. Dokumentačné foto D. Rapavá.

Slnečný disk s čiernym kotúčikom Merkúra (D. Rapavá, MC 5,6/1000, Canon 40D)

Najmenší návštevníci zo ZŠ Dobšinského sledujú prechod v projekcii

Projekcia cez RC 150/2250, tu si prechod odfotografoval, väčšinou mobilom, snáď každý,

Naši členovia fotografovali, zvlášť zo začiatku, aj v krkolomnej polohe. Všetko mali vopred takmer dôkladne premyslené...

Začiatok prechodu o 11:13:48,3 UT, R 160/2450+2x, CCD SHT 1.3, zorné pole 6´ x 5´ (P. Rapavý)

Merkúr v blízkosti malej skupiny slnečných škvŕn NOAA 12543 (14:48:55 UT). Kombinácia dvoch snímok, R 160/2450+2x, CCD kamera SHT 1.3. Aj za priemerného seeingu bola pozorovateľná granulácia.  Sever vľavo, východ dole (P. Rapavý).

Prechod si nenechala ujsť ani TV Rimava, no to už bola na oblohe silnejšia vrstva vysokej oblačnosti. Naši mladí sa síce nakrúcaniu bránili - no neubránili...

 

новые системы отопленияsurrogate mother contractпроизводители сухих строительных смесей
Joomla templates by a4joomla