image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Deň hvezdární a planetárií 2016

Okolo termínu jarnej rovnodennosti je zvykom pripomínať si význam odbornej aj popularizačnej činnosti v astronómii formou dňa otvorených dverí v astronomických zariadeniach. Iniciatíva začala v roku 1991 v talianskej Brescii ako Deň planetárií a odvtedy sa k talianskym astronómom pridali planetáriá z celej Európy, Slovensko nevynímajúc.


Vzájomná spolupráca Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, Slovenského zväzu astronómov a astronomických zariadení na Slovensku zjednotila termín tejto akcie na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou pod názvom Deň hvezdární a planetárií. A tak si v nedeľu 13. marca 2016 dovoľujeme pozvať návštevníkov na bohatý program hravých, prednáškových i pozorovateľských aktivít v sedemnástich centrách popularizácie astronómie po celej našej krajine. Najbližšia nedeľa tak bude na Slovensku venovaná astronómii.

Za priaznivého počasia čakajú na návštevníkov aj krásy nočnej oblohy. Mesiac je vo vhodnej fáze pred prvou štvrťou a určite zaujme pohľadom na svoj členitý povrch. Jasný Jupiter vychádza už večer, je v opozícii, a má teda najlepšie pozorovacie podmienky. Pozornosť upúta jeho búrlivá atmosféra, štyri najjasnejšie mesiace, ktoré objavil už Galileo Galilei a veríme, že aj výklad odborných pracovníkov sprevádzajúci pozorovanie tejto najväčšej planéty Slnečnej sústavy v ďalekohľadoch.

Viac informácií o miestach a časoch konania, ako aj programovej náplni jednotlivých aktivít je možné nájsť na stránke venovanej DHP 2016

 

Joomla templates by a4joomla