image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

2 % pre astronómiu v roku 2016

Kvazary. Galaxie. Neutrónové hviezdy. Čierne diery. Supernovy. Hviezdy. Planéty. Mesiace planét. To všetko sú objekty vo vesmíre, pre človeka veľmi vzdialené a nedosiahnuteľné. Naozaj? Naozaj nie sú pre človeka dosiahnuteľné? Nie tak celkom.
Aj vďaka Slovenskému zväzu astronómov (SZA), ktorého členovia prednášajú, sami pozorujú a zároveň organizujú i pozorovania pre verejnosť sa tie Grygarove pomyselné okná do vesmíru stále otvárajú pre všetkých, i tam, kde nie sú hvezdárne...

A aby v tých oknách nebol len svetelný smog, robí SZA tiež významnú osvetu vo svetelnom znečistení, pomáha zakladať parky tmavej oblohy (naposledy vo Veľkej Fatre). Napokon aj práve končiaci Medzinárodný rok svetla sa venoval i svetelnému znečisteniu i astronomickej fotografii.
SZA preto i tento rok robilo v spolupráci s SÚH súťaž Svieťme si na cestu...nie na hviezdy, bolo tiež spoluorganizátorom Festivalu svetla v Banskej Bystrici, kde členovia predstavili vo fotografiách krásy nočnej oblohy, problematiku svetelného smogu, netradičný pohľad na svetlo vo fotografiách i zábavných pokusoch z optiky.


Médiá si zvykli i na tlačové správy SZA ku všetkým astronomickým udalostiam. Tento rok rezonoval záujem najmä o misiu k Plutu, ale i také pravidelné udalosti ako dni rovnodennosti, slnovratov, meteorické roje, Deň hvezdární a planetárií... Mnoho akcií sa robí v spolupráci s hvezdárňami i SAS a jeho členovia sa svojimi pozorovaniami a prácou prezentovali i na jeho Valnom zhromaždení.
Astronómia na Slovensku nepatrí medzi preferované oblasti z pohľadu pridelených finančných prostriedkov. Činnosti a podujatia, ktoré SZA organizuje, ležia na pleciach väčšinou neprofesionálnych astronómov, nadšencov, ktorí do slovenskej astronómie a jej popularizácie investujú svoj voľný čas a mnohokrát aj peniaze. Všetko niečo stojí...
Našťastie, každý z nás máme možnosť presne určiť príjemcu aspoň malej, 2%-nej časti daní a určiť účel, na ktorý sa naše peniaze použijú.


Chceli by ste podporiť činnosti SZA aj v roku 2016? Ak áno, tak to urobte – nie je to nič zložité. Stačí v príslušných formulároch vyplniť údaje na poukázanie 2% dane SZA.


Meno:     Slovenský zväz astronómov
IČO:     00470503
Právna forma:     občianske združenie
Sídlo:     Tomášovská 63, 979 01 Rimavská Sobota
Číslo účtu:     5716075/5200, IBAN SK16 5200 0000 0000 0571 6075

Ďakujeme za vašu podporu a veríme, že sa vám vráti v podobe zážitkov z prednášok a pozorovaní úžasného, bizarného sveta nad našimi hlavami. Aj vďaka SZA si v ňom stále viac ľudí hľadá svoje miesto...

D. Rapavá, R. Švihorík

 

V prípade, že ste sa rozhodli poukázať na účet SZA 2 % dane, prosím využite na to príslušné formuláre (vyhlásenie o poukázaní sumy a potvrdenie o zaplatení dane, ktoré Vám dá zamestnávateľ), ktoré odovzdajte na príslušnom daňovom úrade. Právnické osoby určujú prijímateľa priamo v daňovom priznaní.

лечение зубов детямалександр лобановский классбиллайн смс
Joomla templates by a4joomla